Lipnice nad Sázavou

neoficiální stránky

Možnosti turistiky v okolí obce

Naše obec, Lipnice nad Sázavou, leží v krásném prostředí Českomoravské vrchoviny. Okolí je protkáno řadou turistických značených cest pro pěší turistiku i pro cykloturistiku. Krajina je zde nádherná, lidé dobří, turistika je ale vzhledem ke kopcovitému terénu trochu náročnější ...

Na této stránce uvádím přehled pěších tras, dále pak návrhy vyjížděk na kole po bezprostředním okolí Lipnice a konečně také abecedně řazený rejstřík zajímavých míst v okolí.

Nejdříve ale odkaz na pěkný informační leták, vydaný r.2014 Obecním úřadem Lipnice n.S.: Vítejte na Lipnici

Přivítám jakýkoli námět na doplnění této stránky, návrh zajímavé trasy, ...

Pěší trasy:

Modrá č.1929

Světlá nad Sázavou(0 km) - Závidkovice (2 km) - hájovna Horní lesy (3,5 km) - rozcestí pod Lipnicí (6 km) - Lipnice n.S. (7 km) Jedná se o nenáročnou trasu, která pouze v závěru stoupá k lipnickému hradu.


Modrá č.1265

Lipnice n.S. (0 km) - Nový Dvůr (3,5km) - Na Štúlách (10 km) - Humpolec (13 km) - Bysterská silnice rozcestí (15,5 km) - Komorovice (19 km)


Zelená č.4318

Okrouhlice (0 km) - Okrouhlice žel.st.(0,3 km) - Babice (1 km) - Volichov (4,5 km) - Vitonín (5,5km) - Lipnice n.S. (7,5 km)


Žlutá č.7355

Horní Pohleď žel.st.(0 km) - Dobrá n.S. (0,2 km) - Ředkovec rybník (2,5 km) - Broumova Lhota (3,5 km) - rozcestí pod Lipnicí (5 km) - Radostovice (8 km) - Malý mlýnek (9,5 km) - Františkodol (10,5 km) - Mrzkovice žel.st.(11 km)


Cyklistické vyjížďky:

V této části zatím nepřináším oficiální cyklotrasy procházející Lipnicí (na nich musím teprve zapracovat), přináším zde zatím návrhy na vyjížďky na kole po okolí - vhodné pro rodiny s dětmi, pro amatéry, sváteční jezdce ..:))
Důležitou informací pro cykloturisty je fakt, že ať míříte na Lipnici z kterékoli strany, vždy vás čeká kopec a ne ledajaký ! Takže pokud vyjíždíte z Lipnice, připadáte si skoro jako Kreuziger, Armstrong či dokonce Contador - je to triumfální sjezd z kopce. Při návratu jste ovšem někdy přistiženi při potupném tlačení vašeho bicyklu. Pro tento případ je dobré si připravit nějakou výmluvu - např. defekt, ztráta motivace ...

A pokud snad nemáte vlastní kolo, či ho nemůžete na Lipnici dopravit, pak nezoufejte. Kolo si můžete půjčit v půjčovně kol pana Newmana.
Veškeré informace o podmínkách zápůjčky se dozvíte zde:
Půjčovna kol

1. vyjížďka: Lipnice náměstí - Volichov - Svitálka - Lipnice náměstí (8,5 km)

Průběh:

Lipnice náměstí - na dolním konci zabočit doprava (na Volichov) - po pravé straně amfiteátr, Sokolovna - po pravé straně nové domky - po levé straně zařízení Parlamentu ČR - ostrá (a nebezpečná !) zatáčka doleva - na následující křižovatce doprava (po hlavní silnici) - po levé straně zůstává osada Vilémovec - po sjezdu do dolíku mírný kopec do obce Volichov (3 km) - po pravé straně hezký pohled na lipnický hrad - křižovatka na můstku (4,8 km) - odbočit doprava - Svitálka (možnost občerstvení v místní hospůdce manž.Hobzových) - samota Křemen po levé straně (6,4 km) - Dolní Dvůr (7 km) - znovu krásný pohled na hrad - benzínová pumpa (možnost odbočit vlevo do hostince Na vrškách) - náměstí (další možnost občerstvení) - 8,5 km

Poznámka: Trasu je možno samozřejmě jet i v obráceném směru - vyjde to nastejno - první polovina z kopce, druhá do kopce... Kilometráž je pouze přibližná !!!


2. vyjížďka: Lipnice náměstí - Březek -Kam.Trouba - Lipnice náměstí (8,6 km)

Průběh:

Lipnice náměstí - na dolním konci zabočit doleva (na Dolní Město) - ostrý a nebezpečný sjezd (pozor !!), - na další křižovatce ostře vpravo (po levé straně zůstane fotbalové hřiště) -a hned další křižovatka vlevo z kopce ! - po pravé straně kamenické učiliště, internát, škola (1,4 km) -po levé straně 3 rybníky (Váha, Prostřední a Metelka) - v lese po pravé straně na stromě pamětní deska připomínající tragickou nehodu z 11.4.1992 (1,7 km) - po levé straně míjíme odbočku k areálu ČTU (2,3 km) - areál firmy GRANIT (Březek) - kamenická výroba (2,5 km) - křižovatka s hlavní silnicí - zde odbočit doleva směr Humpolec (pozor před křižovatkou, je zde stopka, včas brzděte !!) - přejíždíme Pstružný potok, po pravé straně nám zůstává Dolní Město - jedeme stále po hl.silnici - rybník Kamenná Trouba (4,4 km) - zde odbočíme vlevo a začíná stoupání k Lipnici - míjíme odbočku k pile p.Plichty, další odbočku k Malířovně (ubytovací zařízení) - odbočíme až po výjezdu z lesa vpravo po asfaltové cestě kolem oploceného pozemku(5,9 km) - vpravo nám zůstane další pila p.Koťary - po levé straně se otvírá pohled na chatovou oblast (hrad je ale skrytý !) - farma Podhradí (7,5 km) - zde projedeme areálem statku a na hlavní silnici (7,8 km) odbočíme vlevo a dokončíme výstup na lipnické náměstí.

Poznámka: Trasu je možno samozřejmě jet i v obráceném směru - vyjde to nastejno - první polovina z kopce, druhá do kopce... Kilometráž je pouze přibližná !!!


3. vyjížďka: Lipnice náměstí - Vilémovec -Broumova Lhota - Závidkovice - Radostovice - Dolní Město - Lipnice náměstí (13,5 km)

Průběh:

Lipnice náměstí - na dolním konci zabočit doprava (na Volichov) - po pravé straně amfiteátr, Sokolovna - po pravé straně nové domky - po levé straně zařízení Parlamentu ČR - ostrá (a nebezpečná !) zatáčka doleva - na další křižovatce doleva na Br.Lhotu (1,3 km) - projedeme obcí Vilémovec - stále z kopce - po levé straně rybník Říhovka (2 km) - Broumova Lhota (2,7 km) - pozor průjezd je nebezpečný (zatáčky, domácí zvěř na silnici, domorodci na silnici ...) - po průjezdu obcí přijíždíme do lesa (3,9 km) - hájovna po levé straně (5,1 km) - Závidkovice (6,2 km) - po příjezdu na hl.silnici odbočíme doleva - po levé straně míjíme výkrmnu vepřů firmy PROVEM - při "příznivém" větru ji již dlouho dopředu i cítíme ! (7 km) - Radostovice (7,8 km) - hned za Radostovicemi odbočíme vpravo na Dolní Město (8,3 km) - Dolní Město je nejen Dolní ale také velmi dlouhé - po levé straně si nenechte ujít pohled na místní kostel sv.Martina (9,2 km) - při příjezdu na místní náves míjíme po pravé straně školu (9,7 km) a hned poté odbočíme vlevo - po pravé straně vidíme místní fotbalový stadiónek (hrají okresní přebor) - po průjezdu Dol.Městem přejedeme přes hl.silnici a přestává veškerá legrace, protože nás čeká stoupání na Lipnici - míjíme lom Březek (firma GRANIT - 11 km) - vpravo odbočka k zařízení ČTU (11,2 km) - vlevo na stromě deska připomínající tragickou nehodu z 11.4.1992 (11,8 km) - vpravo 3 rabníky Váha, Prostřední a Metelka (12 km) - to už vidíme lipnický hrad, který nás už jako magnet táhne do kopce (někoho jistě spíše potáhne představa hospody na náměstí) - po krušném stoupání - není žádná potupa slézt a tlačit !! vjíždíme opět na lipnické náměstí (13,5 km)

Poznámka: I tuto trasu je možno samozřejmě jet v obráceném směru - vyjde to ale zase nastejno - první polovina z kopce, druhá do kopce... na Lipnici to jinak nejde !!! Kilometráž je pouze přibližná !!!


4. vyjížďka: Lipnice náměstí - Dolní Město - Křepiny - Bystrá - Řečice - Kamenná Trouba - Lipnice n.S. (13,1 km)

Průběh:

Lipnice náměstí - na dolním konci zabočit doleva (na Dolní Město) - ostrý a nebezpečný sjezd (pozor !!), - na další křižovatce ostře vpravo (po levé straně zůstane fotbalové hřiště) -a hned další křižovatka vlevo z kopce ! - po pravé straně kamenické učiliště, internát, škola (1,4 km) -po levé straně 3 rybníky (Váha, Prostřední a Metelka) - v lese po pravé straně na stromě pamětní deska připomínající tragickou nehodu z 11.4.1992 (1,7 km) - po levé straně míjíme odbočku k areálu ČTU (2,3 km) - areál firmy GRANIT (Březek) - kamenická výroba (2,5 km) - křižovatka s hlavní silnicí(2,7 km) - přejedeme rovně do Dol.Města (pozor při přejezdu hl.silnice !!!) - při průjezdu Dol.Městem si všimneme po pravé straně pily, dále pomníku padlým v obou sv.válkách -na návsi míjíme po levé straně fotbalové hřiště (za rybníkem) a hned za hřištěm odbočíme doleva (3,2 km) - čeká nás mírné táhlé stoupání po úzké asfaltové cestě do Křepin(5,5 km) - po levé straně vidíme krásně lipnický hrad - po průjezdu Křepinami na křižovatce zabočíme vlevo (6,6km) a vjíždíme s kopce do obce Bystrá (7,0 km) - zde se na návsi dáme doprava (7,2km) - a stále po celkem slušné ale úzké asfaltce dojedeme do Řečice (8,1 km) - zde si určitě prohlédnete místní kostelík sv.Jiří a vedle ležící hřbitůvek (pokud budete pozorní, uvidíte cestou několik vzorně upravených křížků) - hřbitov necháme po pravé straně a sjíždíme ke křižovatce u rybníka Kamenná Trouba (9,2km) - přejedeme hl.silnici a začíná stoupání k Lipnici - míjíme odbočku k pile p.Plichty, další odbočku k Malířovně (ubytovací zařízení) - odbočíme až po výjezdu z lesa vpravo po asfaltové cestě kolem oploceného pozemku(10,7 km) - vpravo nám zůstane další pila p.Koťary - po levé straně se otvírá pohled na chatovou oblast (hrad je ale skrytý !) - farma Podhradí (12,3 km) - zde projedeme areálem statku a na hlavní silnici (12,6 km) odbočíme vlevo a dokončíme výstup na lipnické náměstí

Poznámka: I tuto trasu je možno samozřejmě jet v obráceném směru - vyjde to ale zase nastejno - první polovina z kopce, druhá do kopce... na Lipnici to jinak nejde !!! Kilometráž je pouze přibližná !!!


5. vyjížďka: Lipnice náměstí - Volichov - Můstek - Kojkovice - Bratroňov - Nové Dvory - Kejžlice - Kamenná Trouba - Lipnice n.S. (18 km)

Průběh:

Lipnice náměstí - na dolním konci zabočit doprava (na Volichov) - po pravé straně amfiteátr, Sokolovna - po pravé straně nové domky - po levé straně zařízení Parlamentu ČR - ostrá (a nebezpečná !) zatáčka doleva - na následující křižovatce doprava (po hlavní silnici) - po levé straně zůstává osada Vilémovec - po sjezdu do dolíku mírný kopec do obce Volichov (3 km) - po pravé straně hezký pohled na lipnický hrad - křižovatka na můstku (4,8 km) - na hl.silnici doleva a hned vzápětí doprava na polní (ale asfaltovou !!) cestu - po levé straně máme pod sebou osadu Mozolov - na křižovatce (5,5 km) doprava a mírným stoupáním přijedeme k další křižovatce (5,9 km) - dáme se opět doprava a do osady Kojkovice (6 km) - obcí projedeme, vlevo se otvírá pohled na Krásnou Horu - po příjezdu k hlavní silnici odbočíme zase doprava (6,8 km) a na následující křižovatce zase doprava (7,2 km) - před sebou už máme obec Bratroňov (7,9 km) - průjezd obcí je do kopce, trochu se zadýcháme, pokračujeme lesem a stále stoupáme až na vrchol (10,4 km)- nyní následuje krásný sjezd, při kterém nejdříve projedeme osadou Nové Dvory (10,9 km) - při tomto průjezdu dejte pozor na serpentiny, na silnici je často štěrk, písek, klouže to !!! - sjedeme až do Kejžlice (12,1 km) - v Kejžlici je možnost občerstvení v kult.domě. - na hl.silnici odbočíme doprava (směr Světlá n.S.) a po hl.silnici jedeme až k rybníku Kam.Trouba (14,1 km) - zde odbočíme doprava a začíná stoupání k Lipnici - míjíme odbočku k pile p.Plichty, další odbočku k Malířovně (ubytovací zařízení) - odbočíme až po výjezdu z lesa vpravo po asfaltové cestě kolem oploceného pozemku(15,6 km) - vpravo nám zůstane další pila p.Koťary - po levé straně se otvírá pohled na chatovou oblast (hrad je ale skrytý !) - farma Podhradí (17,2 km) - zde projedeme areálem statku a na hlavní silnici (17,5 km) odbočíme vlevo a dokončíme výstup na lipnické náměstí

Poznámka: Trasu je možno samozřejmě jet i v obráceném směru - vyjde to nastejno - první polovina z kopce, druhá do kopce... Kilometráž je pouze přibližná !!!


6. vyjížďka: Lipnice náměstí - Vilémovec -Broumova Lhota - Závidkovice - Světlá n.S. - Nová Ves u Světlé n.S. - Okrouhlice - Vadín - Bezděkov - Krásná Hora - Mozolov - Lipnice náměstí (34 km)

Průběh:

Lipnice náměstí - na dolním konci zabočit doprava (na Volichov) - po pravé straně amfiteátr, Sokolovna - po pravé straně nové domky - po levé straně zařízení Parlamentu ČR - ostrá (a nebezpečná !) zatáčka doleva - na další křižovatce doleva na Br.Lhotu (1,3 km) - projedeme obcí Vilémovec - stále z kopce - po levé straně rybník Říhovka (2 km) - Broumova Lhota (2,7 km) - pozor průjezd je nebezpečný (zatáčky, domácí zvěř na silnici, domorodci na silnici ...) - po průjezdu obcí přijíždíme do lesa (3,9 km) - hájovna po levé straně (5,1 km) - Závidkovice (6,2 km) - po příjezdu na hl.silnici odbočíme doprava - dojedeme do Světlé n.S. - na křižovatce netočíme doleva na most přes Sázavu ale jedeme rovně kolem zámku (je v něm umístěna zemědělská škola) - táhlým kopcem vystoupáme do Nové Vsi u Světlé n.S. - nyní nás čeká zase táhlý sjezd k továrně v Dobré n.S. (necháme ji po levé straně) - poděl Sázavy dojedeme na kraj obce Babice - zde odbočíme po zelené tur.značce doleva přes mostek přes Sázavu (kolo je třeba převést)- stále po zelené dojedeme do Okrouhlici, zde odbočíme doprava přes most nad železnicí, za mostem se dáme doleva přes starý úzký most přes Sázavu a po málo frekventované silničce dojedeme do Vadína - zda na křižovatce se dáme doleva a potom stále rovně - po levé straně mineme obec Březinku - na další křižovatce stále rovně - přes les do Bezděkova - v Bezděkově uhneme doprava a po úzké, ale kvalitní asfaltce jedeme do Krásné Hory (po levé straně se otvírá krásné údolí Perlového potoka, vidíme vesničku Hlavňov, na návrší obec Jedouchov...)- v Krásné Hoře odbočíme doleva na hlavní silnici ale hned pod obcí u zrcadel odbočíme doleva (zde pozor, je to nebezpečný úsek - u těch zrcadel) - vzápětí opěr zatočíme doprava a přes můstek přes Perlový potok - následuje ostré stoupáné (asi budete muset tlačit !!)- nad Kr.Horou u vodárny odbočíme doprava (tím necháme po levé ruce obec Kojkovice) - sjedeme do obce Mozolov a zaní se dáme doleva po hl.silnici, která nás dovede až na Lipnici. (34 km)

Poznámka: I tuto trasu je možno samozřejmě jet v obráceném směru - i když myslím, že popsaný průběh je v případě této trasy lepší než obrácená varianta!!! Kilometráž je pouze přibližná - v druhé části popisu dokonce chybí - porucha tachometru ! Výsledná hodnota 34 km ale sedí.


7. vyjížďka: Lipnice náměstí - Okrouhlice - Olešnice - Lučice - Veselý Žďár - Okrouhlice - Vadín - Krásná Hora - Lipnice náměstí (32,5 km)

Průběh:

Lipnice náměstí - směr Havl.Brod - přes Dolní Dvůr - Svitálku - můstek - na křižovatce nad Kr.Horou jedeme rovně směr Okrouhlice - před Okrouhlicí u benzinky odbočíme vpravo na hl.silnici - po přejetí mostu nad železnicí uhneme pravoúhle doleva směr Olešnice (zčásti podél trati, potom mírné stoupání) -po průjezdu Olešnicí dál stoupáme až do Lučice (asi 12 km) - projedeme obcí (možnost občerstvení !) ve směru na Havl.Brod (pozor na prudké klesání v obci !) - na výjezdu z obce (stále směr Havl.Brod) musíme stoupat - potom celkem po rovině projedeme přes křižovatku stále rovně - ještě než dorazíme do Ves.Žďáru, otevře se doprava krásný pohled, jemuž dominuje lipnický hrad - ve Ves.Žďáru uhneme na návsi doprava, po levé straně míjíme hezkou budovu obecního úřadu, místní školu a pak si vychutnáme krásný a dlouhý sjezd do Okrouhlice (v jeho závěru pozor - ostré zatáčky) - v Okrouhlici znovu přejedeme most nad železnicí, za mostem se dáme doleva přes starý úzký most přes Sázavu a po málo frekventované silničce dojedeme do Vadína - zda na křižovatce se dáme doleva a potom stále rovně - po levé straně mineme obec Březinku - na další křižovatce doprava po hl.silnici lesem - přijedeme do Krásné Hory a stále po hl.silnici míříme k Lipnici n.S. (32,5 km)

Poznámka: I tuto trasu je možno samozřejmě jet v obráceném směru - i když myslím, že popsaný průběh je v případě této trasy lepší než obrácená varianta!!! Kilometráž je pouze přibližná - v druhé části popisu dokonce chybí - porucha tachometru ! Výsledná hodnota 32,5 km ale sedí.


8. vyjížďka: Lipnice náměstí - Dolní Dvůr - Wolkerův památník - Nový Dvůr - Kejžlice - Řečice - Bystrá - Křepiny - Dolní Město - Radostovice - Závidkovice - Broumova Lhota - Vilémovec - Lipnice n.S. (24 km)

Zajímavosti:

Kromě krásné přírody a krajiny, kterou vidíte všude kolem sebe, je možné zastavit se a odpočinout u Wolkerova památníku a natrhat si třeba jahody, v Kejžlici si koupit něco dobrého. V Řečici se můžete podívat na krásný starý kostel sv.Jiří, po cestě přes Bystrou do Křepin si natrhat pár třešní, v Křepinách se pozastavit u nově postaveného kostela, který vás zaujme svou neobvyklostí. v Dolním Městě se opět můžete občerstvit a prohlédnout si opět starý kostel sv.Martina, který se tomu v Řečici podobá jak vejce vejci a potom už se jen kochat (ale opatrně ! - vzpomeňte na pana doktora z vesničky střediskové !) jízdou na kole a dívat se, jak hezké to tady u nás je.

Poznámka: Z velké části se jede velmi dobře, buď z kopce, nebo po rovině, případně mírné stoupání a občas i krátké kopečky. Ovšem v závěru cesty, poslední 3 km cesty, je potřeba pořádně se opřít do pedálů a mnohdy jsme nuceni i sesednout z kola. Zdatní cyklisté se ale se vším poradí. Občerstvení v lipnických hospůdkách vás zase postaví na nohy !


Rejstřík


(kliknutím na název obce či objektu se dostanete na internetové stránky)

Bojiště

– r.1420 byl zde poražen oddíl Zikmundova vojska, vyslaný proti Ledečským. Kostel barokní, obnoven r.1768.


Dolní Město

– dříve zvané též Stará nebo Dolní Lipnice. Bylo založeno v l.1238 – 49, městská práva udělena r. 1370 a 1396. Od 16.stol. pouhou vesnicí. V okolí žulové lomy s výrobou dlažebních kostek a dalšího kamenického materiálu. Lom Březek nad vých. okrajem obce byl nejhlubším lomem v okolí (35 m). Gotický kostel sv.Martina, z poč.13.stol. V presbytáři nástěnné malby z 2.čtvrtiny 14.stol. Vedle dřevěná zvonice se zděným přízemím. Pamětní deska odboje 2.sv.války na čp.60.


Herálec

starobylé sídlo, připomínané již r.1226. Pův. barokní zámek z let 1658 – 61, s kaplí sv.Anny (dnes zrušené) novogoticky přestavěn r.1838 a 1862. Pův.středověká komenda německých rytířů. Za zámkem chráněný park. Pův. gotický kostel sv.Bartoloměje Opata z pol. 13.stol., opevněný. Upravován po několika požárech, dnešní podoba pochází z l.1873 – 80, kdy byly zbořeny i zbytky opevnění. Při silnici na Humpolec boží muka ze 16.stol. Sýpka vpravo při silnici na Skálu stojí možná na místě původní tvrze, na portálu má letopočet 1726. Rodiště malíře Adolfa Kosárka (1830 – 59). Rodný dům čp.2, při vchodu do zámku pamětní deska.


Holý vrch

– dnes zalesněný, dříve holý kopec (620 m), na jehož vrcholu je žulový útvar zvaný Pyramida. V sz.směru několik zatopených lomů.


Chlístov

– u silnice pamětní kámen k 500.výročí upálení M.J.Husa.


Josefodol

– sklárna a brusírna skla založená r.1861. Dnes Sklo Bohemia.


Kachlička

– rekreační rybník u lesa s koupalištěm a veřejným tábořištěm. Příjezd ze silnice Havl.Brod – Humpolec.


Kaliště

– kostel pozdně barokní z r.1812. Rodiště hudebního skladatele Gustava Mahlera (1860 – 1911). Na rodném domě pamětní deska.


Kamenná Trouba

(přírodní rezervace) – vyhlášena r. 1994, rozloha 47,48 ha. Zachovalý unikátní mokřadní biotop v nivě Pstružného potoka a ochrana ohrožených rostlinných a živočišných druhů , vázaných k tomuto prostředí.


Kochánov

– od r.1923 zde působil malíř Jaroslav Panuška (1872 – 1958). Mohutný Panuškův dub býval malíři modelem, památný strom.


Kožlí

– kostel původně gotický ze 14.stol., po požáru r.1868 přestavěn pseudogoticky.


Krásná Hora

– bývalý pozdně gotický kostel Narození sv.Jana Křtitele. Nový vystavěn r.1692 podle návrhu „lipnického zedníka (Rathouse ?)“. Z původního kostela zachována za presbytářem valená podklenutá budova. Na hlavních dveřích kostela namalován výjev „Předání klíčů“ , výborná, ikonograficky pozoruhodná malba z doby kolem r. 1700. Za kostelem márnice se skosenými rohy a zvonice, obě barokní, kryté šindelem. Pevnou konfigurací zvyšují pevnostní dojem kostela.


Kukačka

– nedaleko hájovny památná srostlice 7 javorů klenů s dendrologickou a historickou hodnotou. Vnější průměr stromu 400 cm, výška 18 m. Podle pověsti byly stromy vysazeny na místě. Kde byly ve společném hrobě pohřbeny oběti epidemie cholery.


Kvasetice

– novogotický zámek s vížkou z pol.19.stol.


Lipnička- Františkodol

– brusírna skla od r.1850, dnes součást světelské sklárny Sklo-Bohemia.


Loukov

– gotický kostel ze 14. stol. s nástěnnými malbami z 2.pol. 14. stol.


Lučice

– gotický kostel sv.Markéty z 1.pol. 14.stol. Opraven po požáru v r.1927. V presbytáři objeveny r.1928 gotické malby z 1.pol. 15.stol., které byly restaurovány r.1940.


Melechov

– přírodní park vyhlášen r.1995. Dominantou je zalesněný vrchol Melechova s nadm. výškou 709 m. Celá oblast má vysokou krajinářskou a přírodovědnou hodnotu. V dubnu r.1420 se zde konalo velké shromáždění husitů. Dne 26.3.1945 byla poblíž vysazena 15členná partyzánská skupina Za Prahu pod vedením kpt. Ivanova. Zřícenina tvrze z 15.stol., strážila zemskou stezku z Rakous do Kutné Hory.


Na Štůlách

– stopy po kutání ve stříbronosných arsenopyritech (prolákliny a jámy)


Okrouhlice

- obec na obou březích Sázavy. Zámek stojí na místě tvrze z poč.15.stol., jejíž zdivo bylo pojato do nynější stavby ze 17.stol. Upraven po požáru r.1861. V přízemí arkády, v patře zazděné; k zadní části zámku přiléhá věžovité stavení původní tvrze, jež prodělala stavební úpravy. Barokní špýchar z 18.stol. s vysokým štítem. Do pol. 20.stol. výroba škrobu a sirupu. Velké zahradnické školky. V podkroví pošty žil a tvořil malíř Jan Zrzavý.


Orlík -vrch (678 m)

který je též nazýván Čejovským kopcem. Nejvyšší bod tzv. Orlovských lesů.


Orlík

– zřícenina hradu na lesnatém kopci. Pův. malý hrad (nebo tvrz) se připomíná v pol. 14. stol. Postaven snad jako náhrada za starší komendu německých křižovníků přímo v Humpolci. Koncem 14. a začátkem 15. stol. rozšiřován o předhradí a opevňován. Do konce 15. stol. nazýván Humpolec. V 16. stol. vystavěna v sev. části předhradí náhradou za opuštěný hrad velká obytná budova, nazvaná Orlík. Po třicetileté válce přenesli Solmsové své sídlo do nedalekého Herálce a objekt zpustl. Opuštěn nejpozději po r.1679, r.1708 uváděn Orlík jako pustý, ale s dobrými zdmi. V létě 1939 zahájil KČT za vydatné pomoci a podpory humpoleckých občanů a majitelů soukenických závodů archeologické vykopávky. Při výkopech byly odkryty klenuté sklepy pod starým hradem. Zachována hranolová věž, brána s hrotitým portálem a zbytky zdiva z obytných budov. Před hradem val s příkopem. Naučná stezka má 10 zastavení a seznamuje s přírodními a historickými zajímavostmi v blízkém okolí zříceniny hradu.

Od 31.října 2014 je v provozu rozhledna na věži hradu Orlík. Rozhledna bude přístupná v rámci prohlídky hradu. Správa hradu však může vstup na rozhlednu uzavřít z důvodu nepříznivého počasí.


Orlovské lesy

– komplex hlubokých, většinou smrkových lesů mezi Humpolcem a Lipnicí n.S. s řadou vrchů nad 600 m. Podklad tvoří ruly.


Pavlov - záchranná stanice

– V severní části malebné Vysočiny v malé vesničce Pavlov nedaleko Ledče nad Sázavou najdete rozlehlý areál jediné záchranné stanice pro živočichy na Vysočině.  Potěší vás na 70 stálých zvířecích obyvatel expozice, můžete posedět  u rybníka a objevovat krásná přírodní zákoutí s mokřady a jezírky. Areál stanice je ideálním výletním cílem nejen pro rodiny s dětmi.
Velmi hezké webové stránky můžete navštívit zde: Záchranná stanice


Řečice

– kostel sv.Jiří, příklad rustikální gotické stavby z 1.pol. 14.stol. Kostel vyzdoben gotickými nástěnnými malbami (odkrytými r.1940), patrně z 3.čtvrti 14. stol. Na hřbitově stojí pozoruhodná zvonice se zděným přízemím s dřevěným pattrem, patrně pozdně gotická. Kostelní areál patří k nejzajímavějším v oblasti.


Skála

– barokní kostel Nanebevzetí P.Marie z r.1782 na oválném půdorysu, postaven patrně podle návrhu J.Santiniho.


Smrčná

– ze starého mlýna zřízena v r.1910 brusírna dřeva a výroba bílé dřevité lepenky. Obec je východiskem do přír.rezervace Stvořidla.


Stvořidla

– přírodní rezervace (300ha) chrání přirozený tok řeky Sázavy s balvanitým řečištěm a srázy se smíšeným porostem. Na řece krásné peřeje.


Šafranice

– zalesněný vrch na okraji Melechovského pásma; místo husitských poutí připomíná Husitská (Křížová) studánka na západním svahu.


Tis

– obec ležela na tzv. Habersko-jihlavské stezce, významné starými kříži, tzv. „babami“ u Habrů a Lučice a někdejšími dlouho užívanými názvy „U stezky“ a „Strážný vrch“. Jméno obdržela od jehličnatého stromu, tisu. Patřila ke zboží kláštera vilémovského. Dříve tu bývalo několik rybníků. Myslivna Lesní dvůr kdysi byla dvorem s konírnou a psincem. V obci velký statek. V 19.stol. byly zvláštností obce a blízkého okolí tzv. výroční účty obecní, zvané pořez, při nichž se až půl týdne hodovalo a pilo.


Úsobí

– připomíná se v r.1307. R.1779 založena v městečku brusírna skla, v r.1830 sklářská huť sv.Eduarda a druhá brusírna. Pozdně barokní zámek vystavěn v 2.pol.18.stol. U něho park, před zámkem kamenný most se sochami z r.1768. V zámku kaple P.Marie Pomocné. Pův.gotický kostel sv.Petra a Pavla ze 14.stol., přestavěn barokně v l.1759 – 60, později ještě dále upravován. Fara je hodnotná rokoková stavba z r.1784. Na hřbitově u kostela zajímavý náhrobník baronky Antonie Futschikowske von Grunhof-von Hastinger se znakem (15.10.1874). V obci odbojářský památník otce Stanislava a jeho synů Stanislava, Čestmíra a Josefa Drahozalových. V nedalekém lese Hradisko stávala pravděpodobně tvrz, která časem zanikla, stejně jako později na tomto místě vystavěný zámeček, který byl zničen za třicetileté války. Na kótě 668 m nad obcí zřícenina kaple z r.1789.


Vadín

– rodiště malíře Jana Zrzavého (1890 – 1977)


Věž

– na místě pův. tvrze renesanční zámek, vznikl přestavbou v r.1594, r.1728 zbarokizován a v 1.třetině 19.stol. přestavěn empírově. Hodnotná stavba, uvnitř kaple, u zámku park. V tzv. Hurtově háji (les Noháčov) pomník umučeným vlastencům z května 1945.


Vlkanov

– nedaleko obce chráněný buk lesní s významnými rozměry koruny – 450 cm a výškou 20 m.


Vysoká

– vrch (587 m) s dalekým rozhledem, lyžařskými terény a s lyžařským vlekem. Západně leží ves Vysoká, v okolí terénní stopy po středověkém a novověkém hornictví


Wolkerův památník

– pomníček z baklvanů jv. Od Lipnice n.S. V r.1916 zde jako student tábořil pozdější básník Jiří Wolker.


Žebrákovský kopec

– zvaný též Žebrákov, zalesněný vrch (601 m) tvořený žulou v tzv. Melechovském pásmu.