Lipnice nad Sázavou

neoficiální stránky

 

U nás v Lipnici v roce 2018

 • Leden 2018 byl co se týká počasí podivný. Povětšinou teploty nad nulou, mlhavo, sychravo. Sníh přišel pouze dvakrát - pokaždé ovšem způsobil dopravní potíže.
 • Tak zatímco leden byl teplotně nadprůměrný, únor ve své druhé polovině vše vynahradil. Lipnici, ale i celou republiku sevřel krutý celodenní mráz. Teploty se pohybovaly v poslední únorové dny hluboko pod -10°C.
 • Po celý květen 2018 bylo krásné, slunečné, teplotně až letní počasí. Horší bylo, že ale prakticky vůbecnepršelo. Sucho sevřelo nejen Lipnici, ale celou republiku.
 • V roce 2018 zemřeli paní Marie Fišarová, pan Jiří Moravec, paní Bohumila Kosíková,paní Marie Vočadlová, paní Hana Dolejší.
 • V komunálních volbách v říjnu 2018 byli zvoleni následující zastupitelé: Ing. Leoš Bláha, Jana Brunerová, Roman Bruknar, Bc. Marek Hanzlík, MUDr jan Ondrák, Ing. Zdeněk Rafaj, Mgr. František Roček, Jiří Šíma, Bc. Šárka Zelenková. novým starostou obce byl následně zvolen Ing. Zdeněk Rafaj, místostarostou pak Bc. Marek Hanzlík.

V ČR, Evropě, na světě v roce 2018

Leden 2018
 • Zemřel výborný slovenský herec Marián Labuda. Bylo mu 73 let. U nás se proslavil rolí řidiče Pávka ve filmu Vesnička má středisková.
 • V ČR působí údajně 120 000 neziskových organizací. Stát jim vyplatil v loňském roce celkem 17,9 miliard Kč. Je to docela velká částka. O smysluplnosti mnohých neziskovek lze jistě pochybovat.
 • V prvním kole prezidentských voleb rozhodovali voliči mezi 9 kandidáty. Volební účast byla 61,92%. Vítězem prvního kola se stal stávající prezident Miloš Zeman se ziskem 38,56% (1 985 547 hlasů). Druhé místo patří Jiřímu Drahošovi26,6%. Nad 10% se ještě dostal Jan Fischer (10,23%). Většina politologů z výsledku usoudila, že tento výsledek nebude Miloši Zemanovi ve druhém kole stačit, zvláště když poražení kandidáti Fischer, Horáček, Hilšer i Topolánek hned avizovali, že budou podporovat Jiřího Drahoše.
 • Při požáru hotelu Eurostars David v centru Prahy zemřeli 4 lidé. Příčinou byla zřejmě klimatizace...
 • Před druhým kolem prezidentské volby se konaly 2 společné debaty obou kandidátů. V obou se nezávislému pozorovateli musel jako vítěz jevit Miloš Zeman. Většina médií sice čtenářům, posluchačům či divákům vnucovala názor, že šlo přibližně o remizu, ale většinový dojem byl jiný.
 • První tenisový Grand slam sezóny ovládli v Austrálii Roger Federer (Švýcarsko) a Karolína Wozniacká (Dánsko). Pro Federera to byl již 20.grandslamový titul, Wozniacká se radovala poprvé.
 • Druhého kola prezidentské volby se zúčastnilo 66,6 % oprávněných voličů (to je vysoké číslo !). Svůj post obhájil Miloš Zeman, pro nějž se vyslovilo 51,4 % voličů, pro jeho konkurenta Jiřího Drahoše to bylo 48,6 % lidí. Rozdíl představuje v absolutním počtu cca 152 000 hlasů. Miloš Zeman vyhrál v 11 krajích ČR, pan Drahoš ovládl 3 kraje - Prahu, Středočeský a Královéhradecký kraj. Výsledků voleb se hned zmocnila sestava všech možných politologů, komentátorů a glosátorů a jala se veřejnosti předkládat nejrůznější vysvětlení co se přihodilo, jak se to přihodilo, proč se to přihodilo, co se nyní bude dít ... Veškerý užitek z jejich projevů se mi jeví nicotný. 

Únor 2018
 • Calgary Flames propustily ze svého kádru Jaromíra Jágra a ten se vrátil do Čech s tím, že bude hrát za Kladno (jehož je majitelem). Zahrál si 2 utkání (neúspěšná), v dalším zápase se zranil. Trochu smutný závěr kariéry legendy.
 • V průběhu února propukla postupně v celé ČR epidemie chřipky.
 • V Koreji proběhly zimní olympijské hry. Naše výprava byla velice úspěšná. Hvězdou se stala Ester Ledecká, která dokázala vyhrát hned dvě zlaté medaile - super G v lyžování a navíc snowboardcross. Další medaile - stříbrné - získali Krčmář (biatlon), Sáblíková (rychlobruslení). Bronzové medaile pak přidaly Samková, Vítková (biatlon) a Erbanová (rychlobruslení).
 • Na sjezdu ČSSD byl zvolen nový předseda - stal se jím Jan Hamáček. Statutárním zástupcem byl zvolen Jiří Zimola.
 • K tragické události došlo na Slovensku. V obci Velká Mača byl zavražděn novinář Ján Kuciak i jeho partnerka Martina. Kolem události se vyrojila řada spekulací, vedoucích k italské mafii. Opozice okamžitě začala hledat spojení k vládnoucí straně Roberta Fica ... Nastal doslova (odporný) tanec na hrobech obou mladých lidí.
 • U nás pro změnu nastal jiný tanec kolem volby předsedy parlamentní komise pro kontrolu GIBS (generální inspekce bezpečnostních sborů). Do čela komise byl v tajných volbách zvolen poslanec Ondráček z KSČM, který byl v roce 1989 příslušníkem pohotovostního pluku a zasahoval tak tehdy proti demonstrantům.