Lipnice nad Sázavou

neoficiální stránky

 

U nás v Lipnici v roce 2014

 • Ve věku 75 let zemřel pan Václav Loskot. Opustila nás také paní Jiřina Žáčková ve věku 81 let. Ve věku 86 let zemřela paní Jindřiška Šťastná. Pan Stanislav Duben odešel ve věku 67 let.
 • Plesová sezóna 2014 v Lipnici se skládala ze 3 plesů - hasičský, myslivecký a ČČK (ve spolupráci se ZŠ).
 • V červnu se na lipnickém hradu natáčela část filmu Jan Hus.
 • Nová hrací plocha byla vybudována na lipnickém fotbalovém hřišti. Zároveň byly instalovány nové branky, nové sítě, osazen byl elektronický ukazatel času a skóre. Teď ještě aby se herně dařilo místnímu týmu ...
 • U nového hřbitova byla provedena oprava oplocení.
 • Dětské hřiště v zámeckém lesíku získalo péčí obecního úřadu nové oplocení.
 • Komunální volby v říjnu 2014 potvrdily spokojenost občanů Lipnice se současným vedením radnice. Nejvíce hlasů získalo sdružení Lipnický kopec, z něhož se do zastupitelstva dostali hned 4 kandidáti (Leoš Bláha, Marek Hanzlík, Jana Brunerová a Lenka Bláhová), KSČM získala 2 mandáty (František Roček a František Šafránek), sdružení Lipnice otevřená má 1 zastupitele (Zdeněk Ježek), stejně tak mají po 1 zastupiteli sdružení Za klidné soužití (Jaroslav Prokš) a sdružení Rozvoj obce (Ladislav Horký). Na ustavujícím zasedání nově zvoleného zastupitelstva pak byli do svých funkcí opětovně zvoleni pan ing. Leoš Bláha (/starosta) a pan Bc . Marek Hanzlík místostarosta).
 • Na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva obce byl starostou na další volební období zvolen opět pan ing. Leoš Bláha, místostarostou pak též opakovaně Bc. Marek Hanzlík.

V ČR, Evropě, na světě v roce 2014

Leden 2014
 • V bytě palestinského velvyslance vybuchla při otevírání trezoru nálož a usmrtila ho. Ukázalo se, že v budově velvyslanectví byly uskladněny i zbraně, které nebyly nahlášeny. Pan Džamál Muhammad Džamál byl kariérním diplomatem a ve své funkci byl od října 2013.
 • Státní rozpočet za rok 2013 skončil schodkem 80,9 miliardy Kč, což byl o 19,1 miliardy Kč lepší výsledek, než bylo původně schváleno.
 • Ve věku 71 let zemřel v Lisabonu slavný fotbalista Eusebio. Eusebio pocházel z Mozambiku a celou svou kariéru prožil v Benfice Lisabon. Životní výkon podal především na MS 1966 v Anglii. A prakticky současně zemřela pro změnu česká hokejová legenda Karel Gut. Vynikající obránce (nejčastěji ve dvojici s Františkem Tikalem), později trrenér a také funkcionář. Bylo mu 87 let.
 • Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková, držitelka ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře. Věra Tichánková byla manželkou herce Jana Skopečka.
 • Osm let v kómatu strávil bývalý izraelský předseda vlády Ariel Šarón. Ve věku 85 let zemřel a jeho pohřbu se zúčastnila řada významných světových politiků.
 • Zlatý glóbus je prestižní ocenění pro filmové tvůrce. Nejlepším filmem bylo vyhlášeno dílo režiséra Steve McQueena s názvem "12 let v řetězech".
 • Na kongresu ODS byl novým předsedou zvolen Petr Fiala, bývalý ministr školství - členem ODS je teprve od listopadu 2013. Ve volbách propadla Miroslava Němcová i jeden z nejpopulárnějších politiků Jiří Pospíšil. Oba to těžce nesli, Pospíšil dokonce ohlásil odchod ze strany.
 • Velice neklidná situace na Ukrajině přerostla v pouliční střety, ničení a devastaci. Došlo i k obětem na životech. Premiér Azarov nakonec rezignoval se svou vládou. Prezident Janukovyč slíbil vypsání předčasných voleb.
 • První grandslamový turnaj sezóny v australském Melbourne vyhráli trochu překvapivě Švýcar Stanislas Wawrinka a čínská hráčka Li Na.
 • ve středu 29.ledna 2014 jmenoval prezident Miloš Zeman novou vládu v čele s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Ministry se stali L.Zaorálek - zahraničí, M.Chovanec - vnitro, J.Mládek - průmysl a obchod, S.Němeček - zdravotnictví, M.Chládek - školství, M.Marksová-Tominová - práce a sociální věci (všichni ČSSD). Dále P.Bělobrádek -vicepremiér pro vědu a výzkum, D.Herman - kultura, M.Jurečka - zemědělství, (všichni KDU-ČSL). Dále A.Babiš - vicepremiér pro ekonomiku a finance, M.Stropnický - obrana, H.Válková - spravedlnost, R.Brabec - životní prostředí, V.Jourová - místní rozvoj, A.Prachař - doprava.
Eusebio Fereira Karel Gut Věra Tichánková Ariel Šaron
Petr Fiala Bohuslav Sobotka Stanislas Wawrinka Li Na
Únor 2014
 • V záplavě nejrůznějších důležitých i méně důležitých informací, které se na nás valí z nejrůznějších sdělovacích prostředků se asi pro většinu občanů zcela ztratila stať historika Jana Eichlera, hodnotící válku v Iráku. Původní zdůvodnění války - existence iráckých jaderných zbraní - se v průběhu let ukázalo jako neudržitelné. Jako další důvod se tedy přišlo s pomocí iráckému lidu tím, že bude svržen krutý diktátor. podařilo se, ale ty konce, ty následky ! Jednoznačné zájmy těžařských společností o kvalitní iráckou ropu - tento pravý důvod invaze se nehodí.
 • Zhrzený bývalý vrcholný člen ODS Jiří Pospíšil bude kandidovat v blížících se volbách do europarlamentu za stranu TOP 09. Pan Pospíšil prokázal velkou ohebnost !
 • Novou ombudsmankou byla zvolena paní Anna Šabatová (63 let), která porazila ve volbě protikandidáta Stanislava Křečka( stávající zástupce ombudsmana).
 • V ruském Soči byly 7.února 2014 zahájeny zimní olympijské hry. Oheň zapálili legendy ruského sportu - hokejový brankář Treťjak a krasobruslařka Rodninová. Přes všechna varování, posměšky, sýčkování o tom, že organizace her nebude na výši, se nakonec hry velice zdařily. Dočkaly se chvály od diváků a hlavně ode všech sportovců. Naše výprava byla velice úspěšná - celkem 8 medailí, z toho 2 zlaté ( Eva Samková -snowboardcross, Martina Sáblíková - rychlobruslení na 5000 m. Nejúspěšnějším sportem se pro nás stal biatlon - ten přivezl 5 medailí (Gábina Soukalová, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup). Hokejisté selhali - vypadli ve čtvrtfinále, porazili jen Lotyšsko a Slovensko. Důsledkem byla rezignace trenéra Hadamczika (nástupcem je Vladimír Růžička).
 • Počet nezaměstnaných dosáhl v ČR v měsíci lednu 630 000 osob. Je to nejvyšší počet v historii ČR.
 • Policie obvinila z praní špinavých peněz v souvislosti se zakázkou na předražený tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik vlivného a kontroverzního lobbistu Ivo Rittiga. Vyšetřování navíc propojilo tohoto lobbistu s bývalou šéfkou kabinetu Petra Nečase Janou Nagyovou (dnes již Nečasovou). Následně byly zveřejněny zprávy o nákladných dárcích, kterými byla paní Nagyová obdarovávána ve svém úřadu šéfem ČEZU, pozemkového úřadu, ...
 • Násilné střety demonstrantů s policií v Kyjevě přinesly několik desítek obětí na životě. Zprostředkovatelskou misi vedli ministři zahraničí Polska, Německa a Francie a po společném jednání s prezidentem Janukovyčem a předáky opozičních sil došli k dohodě. Obsahem dohody bylo ukončení ozbrojených střetů, vypsání nových voleb, omezení prezidentských pravomocí ... Jen o málo dnů později je všechno jinak. Parlament sesadil prezidenta Janukovyče, ten uprchl do Ruska. Novým premiérem byl jmenován Arsenij Jaceňuk. Další vývoj ukáže, zda si Ukrajina polepší ...
 • Nejvíce cen (včetně ceny hlavní) v anketě Český lev si odnesl film režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř.  

 

Anna Šabatová Martina Sáblíková Eva Samková Gábina Soukalová
Viktor Janukovyč Agnieszka Hollandová Jana Nagyová
Březen 2014
 • Vrcholné orgány autonomní republiky Krym se vyslovily pro připojení k Rusku. Poté začaly na poloostrov proudit oddíly ruské armády. Jako důvod uváděli ruští představitelé ochranu svých občanů či občanů ruské národnosti na Krymu. USA a západní státy vznáší protesty a pracně vysvětlují, že obdobná situace v Kosovu před několika lety byla úplně jiná ...
 • Oscara za nejlepší film roku získal film 12 let v řetězech režiséra Steve McQueena.
 • Pavel Maslák se stal v Sopotech halovým mistrem světa v běhu na 400m.  
 • Průměrná měsíční mzda klesla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2013 o 484,- Kč na hodnotu 26 637,- Kč.
 • Ve věku 85 let zemřela scénáristka a režisérka Věra Chytilová. Mezi její nejznámější filmy patří Perličky na dně, Sedmikrásky, Hra o jablko, Kopytem sem, kopytem tam ...
 • Katolický kněz a teolog Tomáš Halík obdržel prestižní Templetonovu cenu za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života.
 • V referendu na Krymu se 93 procent obyvatel poloostrova vyslovilo pro připojení k Rusku. Poté byla podepsána dohoda představitelů Krymu s představiteli Ruska o připojení k Rusku. Světoví politici protestují, přemýšlí o sankcích... 
 • Statistický úřad zveřejnil informaci o vývoji počtu obyvatel v ČR. V roce 2013 došlo k poklesu oproti roku 2012 o 3700. Bylo to mimo jiné způsobeno především tím, že se narodilo o 1800 dětí méně. ubylo i přistěhovalců ...
 • Novým generálním tajemníkem NATO má být po odstupujícím Andersi Froghu Rasmussenovi (Dánsko) další seveřan, bývalý norský premiér Jens Stoltenberg.
 • Novým slovenským prezidentem byl zvolen milionář Andrej Kiska (51 let). V konečném hlasování vcelku výrazně porazil ministerského předsedu Roberta Fica.

 

Pavel Maslák Věra Chytilová Tomáš Halík Jens Stoltenberg
Andrej Kiska
Duben 2014
 • Po celý měsíc duben jsme byli informováni o nepokojích na Ukrajině - především ve východních částech. Střetávali se tam stoupenci současného režimu v Kyjevě s proruskými silami. Vrcholné orgány autonomní republiky Krym se vyslovily pro připojení k Rusku. Poté začaly na poloostrov proudit oddíly ruské armády. Jako důvod uváděli ruští představitelé ochranu svých občanů či občanů ruské národnosti na Krymu. USA a západní státy vznáší protesty a pracně vysvětlují, že obdobná situace v Kosovu před několika lety byla úplně jiná ... O to, aby získali naši občané ten správný názor na vývoj situace na Ukrajině, se usilovně snaží všechna naše média. Někdy je až komické, jak je nám do hlav vtloukán ten jediný, správný pohled na věc, i když je zcela zřejmé, že situace je daleko složitější. A některé výroky našich politiků dávají znovu ožít starým vtipům o řiťolezectví ...
 • Velká námořní tragédie se odehrála u pobřeží Jižní Koreje. Ztroskotal tam trajekt, na jehož palubě se plavili převážně středoškoláci. Zahynulo více než 300 lidí.
 • Ve věku 87 let zemřel kolumbijský prozaik, nositel Nobelovy ceny Gabriel Garcia Marquez. Jeho nejznámějším dílem je román Sto roků samoty.
 • Papež František svatořečil dva své předchůdce. Svatými se stali bývalí papežové Jan XXIII. a Jan Pavel II. Papež Jan XXIII. byl v úřadu v letech 1958 - 1963 a jeho vlastní jméno bylo Angelo Giuseppe Roncalli. Papež Jan Pavel II. byl v pořadí 264.papežem v letech 1978-2005. Jeho vlastní jméno bylo Karol Wojtyla.
 • Mistrem ČR v hokeji se stal tým Zlína pod vedením trenéra Rostislava Vlacha a kapitána Petra Čajánka. Ve finále si Zlín poradil s Kometou Brno 4 : 1 na zápasy.
 • Tragický odchod ze života zvolila zpěvačka Iveta Bartošová. Ve 48 letech ukončila svůj život pod koly vlaku. Zmarněný talent, zmarněný život ... Bohužel bulvární média se dokázala bohatě přiživit i na jejím odchodu.

 

Gabriel Garcia Marquez Jan XXIII. Jan Pavel II. Petr Čajánek
Rostislav Vlach Iveta Bartošová
Květen 2014
 • I v počátku května pokračuje neklid na Ukrajině. Východ země je mimo kontrolu vlády v Kyjevě. Obě strany se viní z podněcování konfliktu.
 • Německý prezident Gauck uctil při své návštěvě u nás oběti v Terezíně.
 • Recepce na počest ukončení druhé světové války na ruském vyslanectví v Praze se nezúčastnili vrcholní čeští představitelé. Protestovali tím poněkud trapným způsobem proti politice Ruska v souvislosti se situací na Ukrajině. Dostavil se naopak exprezident Klaus.  
 • Mistrem ČR v kopané pro rok 2014 se stala Sparta Praha vedená trenérem Lavičkou. Sparta získala rekordní počet bodů - 79. Navíc získala i pohár, takže slaví double.
 • Na východě Ukrajiny proběhlo referendum o případném vyhlášení samostatnosti. V Luhanské oblasti byla účast 80% a z tohoto počtu se jich 96% vyslovilo pro samostatnost. V Doněcké oblasti jsou čísla podobná - účast 79%, z toho 80% pro samostatnost.
 • Tragická událost v tureckém dole Soma připravila o život přibližně 245 lidí.
 • V metanolové aféře padly dva doživotní tresty.
 • V ukrajinských prezidentských volbách vyhrál již v prvním kole miliardář Petro Porošenko se ziskem 55% hlasů.
 • K volbám do Evropského parlamentu se v ČR dostavilo pouhých 18,2% voličů, což představuje rekordní nezájem. Těsně vyhrálo hnutí ANO (16,13%), druhá byla TOP 09 (15,95%) a třetí ČSSD (14,17%). Všechny tyto strany získaly 4 mandáty do EP.

 

prezident Gauck Vítězslav Lavička Petro Porošenko
Červen 2014
 • Spory na ministerstvu spravedlnosti vyřešila ministryně Válková odvoláním své náměstkyně Hany Marvanové.
 • V Prostějově odstřelili budovu OP Prostějov - tím definitivně skončil druhdy tento nejvýznamnější výrobce oděvů v bývalé ČSSR.
 • Španělský král Juan Carlos I. abdikoval ve prospěch svého syna prince Felipeho. Oficiálním důvodem abdikace jsou zdravotní důvody.
 • v Normandii proběhly vzpomínkové akce připomínající 70. výročí vylodění v červnu 1944 v průběhu druhé světové války.
 • Vítězem hokejového Stanley cupu se stal tým Los Angeles Kings, když ve finále porazil New York Rangers 4 : 1 na zápasy.
 • V Brazílii začalo mistrovství světa v kopané. Hned v úvodu šokovala porážka úřadujících mistrů světa ze Španělska s Nizozemskem 1 : 5. Už v základních skupinách skončilo nejen Španělsko ale i Anglie, Itálie, Rusko, Portugalsko ...
 • Dne 28.června 2014 se konaly u nás, ale i v celé Evropě i mimo ni vzpomínkové akce na atentát, který se stal přesně před 100 lety v Sarajevu. Student Gavrilo Princip tehdy zastřelil následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d Este a jeho manželku Žofii a poskytl tak záminku k rozpoutání první světové války.

 

Hana Marvanová Juan Carlos nový španělský král Felipe Gavrilo Principe
Ferdinand d Este
Červenec 2014
 • Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl zatčen pro podezření z korupce a porušení služebního tajemství. Hrozí mu až 10 let vězení.
 • Hvězdou mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se stal australský herec a režisér Mel Gibson.
 • Tenisový Wimbledon ovládli Novak Djokovič (ve finále zdolal Rogera Federera) a Petra Kvitová (rozdrtila Kanaďanku Bouchardovou).
 • V průběhu fotbalového mistrovství světa zemřel ve Španělsku legendární fotbalista Alfredo di Stefano. V průběhu své kariéry reprezentoval Argentinu, Kolumbii a Španělsko. Největších úspěchů dosáhl v době, kdy hrál za Real Madrid.
 • Při sebevražedném útoku v Afghanistanu byli smrtelně zraněni 4 příslušníci armády ČR. Pátý voják byl těžce zraněn a po několika dnech i on zemřel. Všem 5 vojákům byl vybaven vojenský pohřeb, všichni byli vyznamenáni, in memoriam i povýšeni. Událost vyvolala i pochybnosti o smyslu účasti našich vojáků v této zahraniční misi ...
 • Ve finále mistrovství světa v kopané vyhrálo Německo nad Argentinou 1 : 0 (branku dal Gotze). Bylo to zasloužené vítězství - zatímco Argentinci spoléhali pouze na unaveného Messiho, Němci šlapali jako dobře promazaný stroj. V duelu o 3.místo jasně přehráli Nizozemci Brazílii 3 : 0 (také zaslouženě). Nejlepším střelcem šampionátu se stal Rodriguez z Kolumbie (6 branek).
 • Při soudním jednání s gangem, který vydíral a také vraždil (2 oběti) bohaté podnikatele padly dva tresty doživotí a další mnohaleté tresty. Hlavou gangu byl Michael Šváb.
 • Ve sněmovně začalo projednávání služebního zákona, jehož návrh předložila vládní koalice. Opozice hrozí při jeho jednání obstrukcemi. Podstata problému je asi pro většinu veřejnosti nepříliš srozumitelná ...
 • Nad Ukrajinou se zřítil letoun malajských aerolinií. Zahynulo všech více než 300 osob na palubě. Příčinou neštěstí bylo označeno sestřelení letounu. Kdo ale smrtící střelu vyslal není zatím zřejmé. Znepřátelené strany se obviňují navzájem - ukrajinská armáda ?, proruské síly z východu Ukrajiny ? Důkazy však zatím nepředložil nikdo (ač slovně se především americký viceprezident Kerry důkazy chlubil ...)
 • Mnoho obětí přináší konflikt na středním východě mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. I zde se obě strany navzájem obviňují z rozpoutání bojů.
 • Ve věku 78 let zemřel herec Václav Sloup.
 • Horolezec Radek Jaroš zdolal druhou nejvyšší horu světa - K2 (Čhogori 8611m) a stal se tak patnáctým člověkem, který vylezl na všech 14 osmitisícových hor bez použití kyslíku.
 • Nejslavnější cyklistický etapový závod Tour de France vyhrál suverénně Ital Vincenzo Nibali. Skvělého úspěchu dosáhl náš Leopold Konig, který obsadil výsledné 7.místo.

 

Mel Gibson Petra Kvitová Alfredo di Stefano Václav Sloup
David Jaroš Vincenzo Nibali Leopold Konig
Srpen 2014
 • Po složitém vyjednávání se vládnoucí koalice dohodla s opozicí na možné podobě služebního zákona. Dohoda je kompromisem mezi představami vládních stran a požadavky opozičních stran.
 • Jako odpověď na vyhlášené sankce EU namířené proti Rusku vyhlásilo také Rusko omezení dovozu potravin ze zemí EU. Tento zákaz postihne i některé firmy z ČR a škody či ztráty budou v řádu miliard Kč.
 • Na Pražském hradě byla zahájena výstava "Poklady staré Číny", v jejímž rámci budou vystaveni mimo jiné dva originály bojovníků slavné terakotové armády císaře Čchin Š chuang-tiho.
 • Na Ukrajině stále probíhají boje mezi vládním vojskem a proruskými silami na východě země. Postupně jsou ničena města Doněck, Luhansk ...
 • Novým tureckým prezidentem byl zvolen dosavadní premiér Retep Erdogan.
 • USA začaly podnikat nálety na pozice iráckých extremistů v severním Iráku.
 • Smrtící virus nemoci Ebola se začal šířit z rovníkové Afriky. První případy nemoci byly hlášeny z Guineje, Sierry Leone, Libérie, Nigérie ... V celém světě jsou přijímána přísná opatření k zabránění rozšíření této zatím neléčitelné nemoci.
 • Sebevraždou ukončil svůj život v 63 letech jeden z nejpopulárnějších amerických herců Robin Wiliams. Řadu let se potýkal s depresemi, v některých obdobích měl velké problémy s alkoholem a drogami.
 • Ruská vláda vyslala na východní Ukrajinu konvoj nákladních aut, vezoucích humanitární pomoc. Kolem celé akce se rozpoutala obrovská mediální kampaň. Ukrajinci odmítali kolonu vpustit na své území, Rusové se snažili dodávku předat, lidé na východní Ukrajině zatím trpěli ... Nakonec se konvoj přece jen dostal na místo určení a svůj náklad vyložil.
 • Prezidenti Ruska (Putin) a Ukrajiny (Porošenko) se sešli na jednání v běloruském Minsku. Valný výsledek ale jednání nepřineslo.
 • V ČR se rozvířila diskuse o tom, zda umožnit či zakázat ženám vyznávajícím islám nosit zahalenou tvář.
 • Na Slovensku vzpomínali 70.výročí Slovenského národního povstání (srpen 1944).

 

Retep Erdogan Robin Williams
Září 2014
 • Novým předsedou Evropské rady (europrezidentem) byl zvolen polský premiér Donald Tusk. V prosinci tak nahradí ve funkci Hermana van Rompuye (Belgie). Novou polskou premiérkou za Tuska byla jmenována Ewa Kopaczová.
 • Premiér Sobotka se v otázce sankcí vůči Rusku chová na půdě EU velice zdrženlivě a odmítá se dopředu zavazovat k nějakým konkrétním slibům. Konkrétně prohlásil, že bude hájit české zájmy a není premiérem Ukrajiny, rusofilem či zástupcem USA.  Paradoxně je opozicí obviňován ze zbabělosti, ač právě vyslovení jiného názoru než má většina je dle mého chatrného rozumu odvážným počinem.
 • K tragickému neštěstí došlo ve Vilémově na okrese Havlíčkův Brod. Při opravě se zde zřítil most, pod jehož sutinami zahynuli 4 dělníci a další dva byli zraněni.
 • Kongres ODS se snažil oživit  tuto ještě nedávno silnou pravicovou stranu. Předseda Petr Fiala burcoval přítomné straníky k aktivitě, hrdosti, nebojácnosti ... V době kongresu se ovšem také provalilo, že strana dluží více než 40 miliónu např. na zdravotním či sociálním pojištění a tak se předseda obrátil na spolustraníky se žádostí o příspěvek.
 • Na Ukrajině se podařilo dojednat křehké příměří mezi ukrajinskou armádou a ozbrojenými bojovníky na východě Ukrajiny.
 • Nešťastně zahájil předvolební kampaň v Praze primátor Hudeček (TOP 09), když prohlásil, že na evropskou úroveň se můžeme dostat jedině podporou Prahy a nikoli třeba Brna, Břeclavi či Krnova ... Sklidil za to velkou kritiku.
 • Česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO) dostala na starosti spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví. Vládní koalice tento obor oceňuje, opozice ho naopak považuje za podřadný.
 • Čeští tenisté letos Davisův pohár nevyhrají. v semifinále prohráli s Francií 1 : 4.
 • Američané zahájili bombardování tzv. islámského státu na území Iráku (se svolením vlády Iráku) a na území Sýrie (bez souhlasu). ČR se rozhodla věnovat munici do kulometů (asi 250 tun) Kurdům, kteří s nimi budou údajně bojovat proto islámskému státu.
 • S napětím očekávané referendum ve Skotsku o možném osamostatnění této země skončilo vítězstvím stoupenců setrvání ve svazku Spojeného království (55,3%). Pro osamostatnění se vyslovilo 44,7% hlasujících. Premiér David Cameron si oddechl...
 • V doplňujících senátních volbách v Praze 10 za senátora Štětinu, který odchází do europarlamentu, byla zvolena Ivana Cabrnochová (Strana zelených s podporou ČSSD). Volební účast byla pouhých 8,75 % oprávněných voličů.
 • Ve věku 76 let zemřel hudební skladatel, zpěvák, klavírista i textař Petr Skoumal. 

 

Donald Tusk Petr Fiala Věra Jourová David Cameron
Petr Skoumal
Říjen 2014
 • Novou ministryní pro místní rozvoj jmenoval prezident republiky na návrh Andreje Babiše Karlu Šlechtovou. Ve funkci nahradí Věru Jourovou, která odchází do Evropské komise.
 • Ve věku 83 let zemřel Rudolf Čechura, spisovatel, autor večerníčků o Maxipsu Fíkovi.
 • Komunální volby se konaly v ČR ve dnech 10.-11.října 2014. Současně se konalo i první kolo senátních voleb. Volební účast nebyla nijak slavná - 44,5% voličů. Nejvíce mandátů v komunálních volbách získala různá sdružení nezávislých kandidátů - celkem 39 112 mandátů, výrazně uspěli lidovci (3792 zastupitelů), dále ČSSD (3773), KSČM (2510), ODS (2214), ... Ve velkých městech výrazně uspělo hnutí ANO Andreje Babiše. Propadla TOP 09.
 • Druhé kolo senátních voleb rozhodlo, že nejvíce senátorů získala ČSSD - 10, lidovci získali 5 míst, hnutí ANO má 4 nové senátory, ODS má senátory 2, TOP 09 zůstala s prázdnýma rukama. Mizivá byla účast - pouhých 16,69 % voličů přišlo k volebním urnám.
 • V Praze zemřel herec, dramatik, bouřlivák, milovník žen Pavel Landovský. Bylo mu 78 let.
 • Již 124.ročník Velké pardubické se běžel 12.10.2014. Potřetí za sebou vyhrála klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem.
 • K tragické události došlo na střední škole ve Žďáru n.S. Do školy vnikla duševně nemocná žena (schizofrenie) a ubodala tam studenta, který bránil před jejím útokem spolužačku. 
 • Celosvětově jsou přijímána opatření na ochranu před nebezpečím zavlečení nemoci ebola.
 • Obrovský výbuch zničil muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku. Při neštěstí zahynuli 2 lidé. Celý prostor byl uzavřen, protože docházelo i v průběhu dalších dnů k explozím.
 • Předsedou nově ustavené Evropské komise (v podstatě vláda EU) se stal Jean-Claude Juncker, lucemburský politik a právník.   
 • Na Ukrajině proběhly parlamentní volby. Těsně vyhrála Lidová fronta dosavadního premiéra Jaceňuka, na druhém místě skončil Blok prezidenta Petra Porošenka. Ve východních oblastech, které nejsou pod kontrolou ústřední vládou, se nevolilo.
 • Prezident Miloš Zeman podnikl cestu do Číny. Doprovázela ho velká skupina podnikatelů. Poprask vypukl kolem jeho ujištění, že ČR uznává územní integritu země - včetně Tibetu a Tchaj-wanu.
 • Každoroční vyznamenávání na pražském hradě u příležitosti státního svátku 28.října vyvolalo (tak, jako vždy) polemiku. Vyznamenáni byli např. Nicholas Winton (105 let), Winston Churchill, Robert Fico, Franz Vranitzky, zpěváci Hana Hegerová, Karel Kryl, Lucie Bílá, cestovatel Miroslav Zikmund, vojáci padlí v Afghanistánu, ... Největší pochyby nastaly u vyznamenání režisérů Filipa Renče a Roberta Sedláčka.     

 

Rudolf Čechura Pavel Landovský Jean-Claude Juncker Orphee des Blins
Nicholas Winton Winston Churchill Robert Fico Franz Vranitzky
Listopad 2014
 • Prezident Miloš Zeman použil v Hovorech z Lán několik vulgárních výrazů především o ruské dívčí pěvecké skupině Pussy Riot. Tím rozpoutal bouři kritiky především mezi opozičními politiky, zčásti i ve veřejnosti. Následovala mediální honba na prezidenta - tisk, televize i rozhlas se na této kauze přiživovaly řadu dní, umělci považovali za vtipné se o prezidenta otírat ... Těžko souhlasit s prezidentovou mluvou, stejně tak těžko souhlasit s další nenávistnou kampaní, požadující dokonce abdikaci hlavy státu (dle mého mínění).
 • V Německu si připomněli výročí 25 let od pádu berlínské zdi. Oslav se zúčastnil i jeden z aktérů tehdejších událostí Michail Gorbačov (tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu).
 • České tenistky zvítězily v ceněné týmové soutěži Fedcup. Ve finále porazily naše dívky Německo. Ve vítězném týmu byly Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková a Klára Koukalová. Nehrajícím kapitánem byl Petr Pála.
 • Prvním ministrem, který odešel z vlády Bohuslava Sobotky, se stal ministr dopravy Antonín Prachař z hnutí ANO. Jeho nástupcem byl jmenován Dan Ťok, bývalý generální ředitel společnosti Skanska.
 • Významného úspěchu dosáhla evropská kosmická věda. Průzkumný vesmírný modul Philae evropské sondy Rosetta přistál na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko. Poprvé se tak stalo, že lidmi vyrobený stroj přistál na kometě.
 • Ve sněmovně se naši zákonodárci opakovaně hádali o tom, co provést se svými platy. Zvýšit o 3%. 10%, 26% ?? Jednání byla nepřehledná, strany se navzájem osočovaly, leč k dohodě nemohly dojít ...
 • Oslavy 25.výročí listopadových událostí v roce 1989 v Praze skončily ostudou. Na Národní třídě, kde byli přítomni prezidenti ČR, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska, dav lidí házel na tribunu vajíčka, spílal prezidentu Zemana, pískal, ukazoval prezidentu jakousi červenou kartu (sdělovací prostředky opět vrněly blahem, s chutí přinášely mnohé podrobnosti, leč informaci o tom, kdo vyráběl ty červené karty, odkud je účastníci shromáždění fasovali - to se zřejmě zjistit nepodařilo...).
 • Premiér Bohuslav Sobotka navštívil USA, kde jednal mimo jiné s viceprezidentem Joe Bidenem. Zúčastnil se zde též odhalení busty Václava Havla v budově Kongresu USA.
 • Dominik Hašek - legendární hokejový brankář - vstoupil do Síně slávy kanadsko-americké NHL.
 • Davisův pohár - tenisovou soutěž družstev - vyhráli poprvé v historii Švýcaři s hvězdnou dvojicí Roger Federer a Stan Wawrinka. Ve finále zdolali Francii.
 • Ve věku 70 let zemřel hudební skladatel a zpěvák Petr Hapka. Vynikající dvojici utvořil především s textařem Petrem Radou a později s Michalem Horáčkem.
 • Primátorkou hlavního města Praha se poprvé stala žena - Adriana Krnáčová z hnutí ANO.      

 

Miloš Zeman Michail Gorbačov Dan Ťok Dominik Hašek
Petr Hapka Adriana Krnáčová
Prosinec 2014
 • Zlatými slavíky se pro rok 2014 stali Karel Gott (po devětatřicáté !), Lucie Bílá (po sedmnácté)
 • Silná námraza spojená s ledovkou ochromila počátkem prosince městskou dopravu v Praze (tramvaje) i železniční dopravu na území ČR.
 • Dle sdělení Českého statistického úřadu stoupla v ČR průměrná mzda na hodnotu 25 219,- Kč.
 • Jeden z nejkrvavějších masakrů civilistů otřásl Pákistánem. Ozbrojenci pákistánské větve Talibanu rozpoutali vraždění ve škole ve městě Péšaváru - zemřelo nejméně 141 lidí, z toho bylo 132 dětí.
 • Průlom ve vztazích mezi USA a Kubou oznámili prezidenti Obama (USA) a Raúl Castro (Kuba). Bude obnoveno navázání diplomatických styků, které bylo přerušeno už v roce 1961. také bude částečně uvolněno obchodní embargo vůči Havaně.
 • Sportovkyní roku 2014 se v ČR stala tenistka Petra Kvitová. Na druhém místě skončila Eva Samková (snowboarding), za ní pak Martina Sáblíková (rychlobruslení). 
 • Prezident Miloš Zeman přednesl své vánoční poselství dne 26.prosince 2014. Pochválil v něm vládu za podporu ekonomice, pomoc rodinám s dětmi, vyšší valorizaci důchodů a růst minimální mzdy.
 • Zemřel populární moderátor televizních pořadů pro kutily (Receptář) Přemek Podlaha. Bylo mu 76 let.        

 

Karel Gott Lucie Bílá Raul Castro Petra Kvitová
Přemek Podlaha