Lipnice nad Sázavou

neoficiální stránky

Křížky v okolí Lipnice n.S.

V okolí Lipnice n.S. i v Lipnici samé je řada křížků a křížů, které většinou krásně zapadají do krajiny, dotvářejí ji a mnohdy do ní zapadají tak, že si bez nich již některá místa nedokážeme ani představit.

Na některých křížcích jsou nápisy, někdy čitelné, jindy už třeba nečitelné. Je dnes již těžké určit, při jaké příležitosti byly vztyčeny, kdo inicioval jejich stavbu, jaký byl jejich účel.

Na této stránce se pokusím postupně přinést přehled těchto drobných krajinných prvků, rád bych přinesl fota, postupně doplním i GPS souřadnice. Stránka bude doplňována průběžně ...

Přivítám tipy, fota, bylo by skvělé, kdyby některý z čtenářů doplnil i historii vzniku, pokud je mu známa.


Přehled křížků v Lipnici n.S. a jejím okolí
Poloha Fotogalerie GPS souřadnice
Křížek před kostelem    
Křížek u nového hřbitova    
Křížek v Dolním Dvoře   49°36'45"N,
15°25'74"E
Křížek v lokalitě Hájek
Pěkně výtvarně zpracovaný kamenný kříž na křižovatce polních cest nedaleko lokality Hájek na zelené turistické značce z Lipnice do Dolního Města. Rozměry (285x98 cm), s nápisem a letopočtem zřejmě 1869 (rok požáru v Lipnici?). Orientace kříže je 30°. Na kříži jsou symbolicky zobrazena místa Kristových ran.
  49°36'48"N,
15°23'57"E  
Křížek u rybníka Říhovka - u silnice z Lipnice n.S. do Broumovy Lhoty    
Křížek na Svitálce -u autobusové zastávky    
Smírčí kříž v lese u rybníku Váha.
Kamenný kříž se nachází asi 1 km severozápadně od Lipnice ve smrkovém lese nedaleko silnicie na Dolní Město.
Jedná se o robustní kamenný kříž s vytesaným lineárním obrysem latinského kříže s rozšířenými konci ramen. Rozměry (cca 110*90*28 cm), orientace 20° skoro sever. Obecně je (neprůkazně) řazen do široké rodiny tzv. smírčích křížů, které vznikaly na místech hrdelních zločinů jako součást trestu uloženého pachateli.
V centrální evidenci Společnosti pro výzkum kamenných křížů při muzeu v Aši Je evidován pod číslem 1969.: Klikněte - podívejte se !

Pověst, nebo smírčí smlouva k němu se zatím nenašla. Starší evidenční záznamy uvádí i vytesanou dýku, která je však podle mě výmysl. Nejrozsáhlejší galerii těchto památek lze nalézt na těchto stránkách: I tady se můžete podívat
  N49°37´14"
E15°23´54"  
Křížek pod náměstím, ve směru na Havl.Brod, vpravo    
Křížek u kaštanu nad farmou Podhradí - u silnice na Havl.Brod vpravo    
Křížek u samoty Blatov - jižně od Lipnice.
Zajímavou informaci mi o křížku poslal pan Dlabola.
Cituji z jeho dopisu:
"Ke křížku máme osobní vztah, jsme potomky rodu Tvrdů a na Blatov jezdíme už 40 let. Snažím se zpracovat historii blatovské usedlosti. Křížek s největší pravděpodobností vznikl péčí pana Františka Tvrdého někdy okolo roku 1900 krátce poté, kdy rod Tvrdů tuto usedlost koupil."