Lipnice nad Sázavou

neoficiální stránky


foto: pan Sladkovský

Foto: pan Jiří Sladkovský


Aktuality

V Lipnici n.S. žije v současné době 667 obyvatel


BlueBoard.cz

Aladin

26.4.2017Na čarodějnice do Přibyslavi.


V Přibyslavi to nebude jednoduché - domácí jsou na 4.místě tabulky a hrají dobře.
Podrobnosti naleznete v rubrice Fotbal - viz nabídka vlevo

Datum Čas Zápas Soutěž Rozhodčí Výsledek
30.4.2017 16:00 Přibyslav B - Lipnice n.S. okresní přebor Mrázek
29.4.2017 16:00 Dolní Město - Maleč III.třída Karlík
30.4.2017 10:00 Herálec B - Dolní Město B IV.B.třída Švarc
24.4.2017Pozor, uzavírka komunikace !

V době od 2.května 2017 do 8.června 2017 bude uzavřena pro dopravu komunikace e III/34738 v úseku Broumova Lhota – Vilémovec z důvodu opravy vozovky.
Pokud se budete potřebovat dopravit z Lipnice do Broumovy Lhoty, pak musíte jet na Dolní Město, dále do Radostovic a Závidkovic a pak již do Broumovy Lhoty. Linkový autobus od Světlé n.S. pojede z Br.Lhoty do Volichova a dál na Lipnici, zpět potom obráceně přes Volichov do Br.Lhoty a dál do Světlé n.S..

Je to výrazné omezení, ale zase se můžeme těšit na nový povrch vozovky !
23.4.2017Lipničtí vyhráli - postup v tabulce !


Poslední Veselý Žďár prohrál v Lipnici 1 : 3 a jeho ztráta narůstá ... Lipnice se naopak výhrou posunula v tabulce na 6.místo.
Podrobnosti naleznete v rubrice Fotbal - viz nabídka vlevo

Datum Čas Zápas Soutěž Rozhodčí Výsledek
22.4.2017 16:00 Lipnice n.S. - Veselý Žďár okresní přebor Vojtíšek 3 : 1
22.4.2017 15:00 Šlapanov - Dolní Město III.třída Niederle 0 : 1
23.4.2017 16:00 Dolní Město B - Kamenná Lhota IV.B.třída Herink 1 : 3
17.4.2017Získá sport v Lipnici donátora?

Velkou šanci má obec Lipnice nad Sázavou. Rodina ze Švýcarska se rozhodla podporovat sportovní vyžití v Lipnici a hodlá do těchto aktivit investovat 1,5 milionu korun.


Článek s tímto obsahem napsala paní redaktorka Saadouni a otiskl ho Deník havlíčkobrodska a jeho celé znění si můžete přečíst zde: Celé znění článku

Za upozornění na článek děkuji panu Blažkovi
17.4.2017V rubrice Stalo se (viz nabídka) jsem doplnil měsíc březen 2017.

Doplnil jsem události, které mě zaujaly v měsíci březnu 2017.
Význam událostí vždy prověří čas - co se mi zdá dnes důležité, může se ukázat v budoucnu zcela bezvýznamné a naopak. V dnešní záplavě informací valících se na nás ze sdělovacích prostředků je těžké oddělit zrno od plev...

Budu rád, když třeba na tuto změnu někdo zareaguje v diskusi ...


Lidová pranostika:
„Dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší.“
12.4.2017Spolek Lipničtí Šunkovníci registrován!

Koncem března Krajský soud v Hradci Králové zapsal do spolkového rejstříku Lipnické Šunkovníky. Zlegalizovala se tím několikaletá aktivita sdružení převážně místních občanů, které se zabývá domácí výrobou sušených vepřových šunek a dalších sušených masných dobrot.
Předsedou byl zvolen Standa Plešák, jménem spolku jedná pětičlenná rada, nejvyšším orgánem je členská schůze. Ustavující schůze proběhla v únoru, v den jejího konání vstoupilo do spolku devětadvacet šunkovníků. Na jednání tehdy navázalo zimní nasolování, zpracovali jsme přes 400 kilogramů kýt a plecek, které dnes visí, zrají a vysychají v kůlnách, sklepech a na půdách po celé Lipnici a v širokém okolí. Ochutnat je budete moci i vy na šunkobraní v prosinci, kdy nad hradem opět zavlaje naše vlajka na znamení radosti z této aktivity.
Nejsme uzavřeným spolkem, naopak. O tajemství přípravy lahodné šunky se rádi podělíme i s Vámi, přijďte! Nejbližší akcí bude výroba klobsuchů U panské kovárny o velikonoční neděli ve čtyři odpoledne.

Za spolek: Zdeněk Rafaj, šunkasař (tzn. v šunkovnickém slangu pokladník J)


Fotky z ustavující schůze, šunkovnického pasování a nasolování si můžete prohlédnout ZDE: Fota z ustavující schůze
18.3.2017Závody Nativia Challenge 2017 Běhej se psem.

Nativia Challenge je seriál tří závodů v běhu se psem otevřený každému bez ohledu na jeho zkušenosti a výkonnost. Díky vaší přízni se z něj stal největší závod svého druhu v ČR. Uděláme všechno proto, abychom vás nezklamali ani v roce 2017. Nezáleží na tom, jak často běháte nebo jakého máte psa. Stačí mít chuť užít si pohodový den v přírodě. Nativia Challenge není jen o měření sil. Je o setkání se všemi, kteří po světě neradi běhají sami.

Letošní 3 závody se konají v Kolese u Pardubic (25.3.2017), v Lipnici n.S. (22.4.2017) a v Jánských Lázních (13.5.2017)

Trať v Lipnici je charakterizována takto: technická, mírně kopcovitá trať vede převážně lesem v těsné blízkosti granitových lomů u Lipnice nad Sázavou. Hrad Lipnice 200 metrů od místa startu.

Bližší informace naleznete na stránkách: Nativia Challenge

To bude jistě zajímavá akce - třeba se najde i nějaký odvážlivec z naší obce, který se přihlásí ...
Pokusím se přemluvit Ferdu, ale jemu se nechce, oba už patříme do kategorie veteránů, žádného velkého běhu už nejsme schopni a uchýlit se k nějakému dopinku - to tedy ne !! :-)
15.3.2017Paměť v kameni.

Velice zajímavou přednášku můžete navštívit v penziónu Silentium Lipnice nad Sázavou č.p.239 (bývalá škola kamenického učiliště). Akce se koná v sobotu 8. dubna 2017 od 20 hodin a přednášejícím bude pan Pavel Koubek z Občanského sdružení Zelené srdce.
Pan Koubek bude vyprávět o tzv. smírčích kamenech v našem okolí. Kolik jich bylo postaveno, kolik již zničeno anebo ukradeno a jaké příběhy vyprávějí?
Přednáška bude doplněna promítáním diapozitivů.

Vstup zdarma, vzhledem k omezené kapacitě sálu je nutná registrace přes mail: jbs.2010@seznam.cz se zpětným potvrzením.
Na přednášku srdečně zvou manželé Streubelovi (děkuji jim za informaci)
5.3.2017Nová anketa.

V rubrice Anketa (viz nabídka vlevo) jsem zařadil novou otázku.
Naší obci se nabízí možnost zažádat si o přiznání historického názvu městys. Při jednání zastupitelstva obce na toto téma nebylo zatím nijak rozhodnuto. Zastupitelé nakonec zvolili možnost dát hlas občanům (ale i ostatním návštěvníkům těchto stránek).
Jaký je váš názor na tuto záležitost ? Vstupte do ankety !
21.2.2017Pohár putoval do Lípy.

21.ročník velkého šachového turnaje pořádaného místní ZŠ se konal 10.února 2017.
Prezentovalo se rekordních 54 mladých šachistů, kteří přicestovali zblízka (Humpolec, Havl.Brod, Okrouhlice) i z dáli (Havl.Borová, Lučice, Oudoleně, Lípy, Senožat, Přibyslavi).
Hrálo se na 7 kol švýcarským systémem, takže v rámci turnaje bylo sehráno 189 partií. Až do posledního kola nebylo jasné, kdo si odveze putovní pohár. Nakonec se radoval Jan Čipl z Lípy, za ním skončil náš domácí zástupce Adam Lang (to je krásný úspěch !), třetí místo obsadil Matěj Šedý ze ZŠ Nuselská Havl.Brod.
Na turnaji jsme rádi přivítali i řadu osobností šachového světa - především pány Václava Paulíka a Karla Brodinu z Jiskry Havl.Brod, kteří zajišťují pro náš turnaj již řadu let šachový materiál (šachové soupravy, hodiny).
Na úspěchu turnaje se výrazně podílí i náš pořadatelský sbor, který je složen výlučně z řad žáků 8. a 9.třídy.

Radost nám udělali také naši aktivní hráči - jejich umístění bylo velice pěkné. Na kompletní výsledky se můžete podívat na stránkách školy: Výsledky
Na stránkách školy je vystavena i malá fotogalerie: Fotogalerie
A do třetice doporučuji vaší pozornosti i článek, který vyšel na stránkách brodského šachového klubu (autorem je pan Paulík): Jiskra Havl.Brod
11.2.2017Čistá Vysočina.

Již podeváté vyhlašuje Krajský úřad Kraje Vysočiny úklid veřejného prostranství po zimní sezóně.
Na akci je možné se přihlásit elektronicky do 28.února 2017, Pytle na odpad budou připraveny u kontaktních osob ve dnech 3.-7.4.2017. Vlastní úklid by pak měl proběhnout 10.-23.4.2017.

Již teď je zajištěn úklid kolem komunikace mezi Lipnicí n.S. a Okrouhlicí (cca 6,5 km) - tuto trasu již tradičně poklízí skupina kamarádů pana Sztacha.
Komunikace uvnitř obce tradičně uklízejí žáci školy - nejinak tomu bude i letos.

Mrkněte na stránky Vysočiny - jsou tam další podrobnosti i elektronická přihláška Čistá Vysočina .
8.1.2017Atmosférické srážky v Lipnici - bilance roku 2016.

Pan Streubel pokračuje v pravidelném sledování množství atmosférických srážek v naší Lipnici. Tentokrát přináší již celkovou bilanci právě uplynulého roku - roku 2016. V roce 2016 napršelo v naší Lipnici celkem 578 mm srážek, což je za období let 2014, 2015, 2016 nejméně. Z grafů je také možné vyčíst, že nejdeštivějším měsícem roku 2016 byl červenec (v našich zeměpisných šířkách zpravidla nejvíce srážek přináší léto). Nejméně vody pak spadlo v měsíci září. Ještě v červenci se mohlo zdát, že rok 2016 předčí ve srážkách roky 2014 a 2015, ale druhá polovina roku vše zhatila - bylo sucho. Vše je přehledně zpracováno hned ve dvou grafech -mrkněte se:
Graf srážek 2014-2016 - jednotlivé měsíce.

Graf kumulovaných srážek 2014-2016.

Znovu připomínám, že 1 mm srážek znamená 1 litr vody na metr čtverečný.

Panu Streubelovi děkuji a věřím, že bude v měřeních pokračovat i nadále.
11.12.2016Předvánoční jarmark se vydařil !

Předvánoční jarmark konaný v sobotu 10.prosince 2016 byl opravdu úspěšný. Podíl na tom mělo příjemné, skoro jarní počasí, ale hlavně všichni, kteří se podíleli na jeho přípravě a realizaci.

Program měl hned několik vrcholů - koncert dětí ze školy v kostele sv.Víta pod vedením p.uč. Machálka, živý betlém v podání školních dětí pod vedením p.ředitelky Opršálové a p.učitelky Jonášové, vánoční dílna v penziónu BRIXEN i prodej výrobků dětí ve stáncích na náměstí.

K dobré pohodě návštěvníků přispělo i skvělé občerstvení, které bylo k mání. Bonusem navíc byla možnost koupě knihy Šlápoty od lipnického rodáka pana Jiřího Čáslavského. Přítomný autor zájemcům knihu i podepsal.
Bylo to hezké odpoledne.

Krásnou fotogalerii pořídil pan Blažek - mrkněte se:
Lipnický jarmark,

případně mrkněte na méně krásnou fotogalerii na stránkách školy:
Vánoční jarmark
9.12.2016Autogramiáda pana Jiřího Čáslavského, autora knihy Šlápoty !

Dne 10. prosince proběhne na vánočním jarmarku autogramiáda knihy Šlápoty lipnického rodáka Jiřího Čáslavského. Jiří v první části knihy popisuje své dětství v Lipnici. Jedná se o jedinečné vzpomínky na naši obec, prostý život mizerovského živnostníka a mnohé jiné zajímavosti spojené s Lipnicí před více než 50. lety. Kniha je napsána čtivým jazykem a bude určitě krásným vánočním dárkem pro vaše blízké.

Již 3.prosince proběhlo v Havl.Brodě autorské čtení z této knížky a akce byla velice zdařilá. Článek o autorském čtení si můžete přečíst zde: Autorské čtení

Za upozornění děkuji panu Blažkovi !


27.11.2016Beseda s Miroslavem Jakešem se vydařila.

Beseda s polárníkem Miroslavem Jakešem se v páteční večer (25.11.2016) vydařila. Kolem 30 účastníků odcházelo spokojených a obohacených o zajímavé vyprávění o cestování do Grónska, na Špicberky a na severní pól

Besedu připravili členové spolku Lipničáci, p.Salák a p.Charamza. Díky za ni !

Malou fotogalerii z akce můžete navštívit na stránkách spolku: Fotogalerie z besedy
3.11.2016Spolek Lipničáci má své webové stránky !

Účelem tohoto již od svého založení agilního spolku je poskytování obecně prospěšných činností v oblasti historie obce, ochrany památek a kulturních hodnot a k dalším aktivitám ve smyslu občanské společnosti.
Ustavující schůze se konala 19.5.2016 a do výboru spolku byli zvoleni pánové Boleslav Dlouhý, Vladimír Charamza a Mgr. Jaroslav Salák. Pan Salák je pak zmocněn zastupovat spolek navenek.

Vše podstatné o činnosti spolku se dozvíte z nově vytvořených internetových stránek (jejich tvůrcem i správcem je pan Salák), které si můžete prohlédnout zde: Spolek Lipničáci.


Odkaz na stránky je umístěn i v naší nabídce vlevo.
28.10.2016Bývalý starosta Lipnice je ve vězení.

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku Ladislav Horký, odsouzený na čtyři roky za machinace s obecními penězi, je ve vězení.

Článek s tímto obsahem vyšel v Havlíčkobrodském deníku dne 20.9.2016. Autorem článku byl pan Roman Martínek.
Celé znění si můžete přečíst zde: Znění článku

Upozornění na tento článek uvádím v zájmu informovanosti o všem podstatném, co souvisí s naší obcí, nikoli ze snahy o publikování senzace. Není to zpráva, která naši obec zdobí ...

28.10.2016Historická opona lipnického divadla se vrátila zpět na hrad.

Historická opona ochotnického divadelního spolku z Lipnice nad Sázavou se v pondělí 17.10.2016 vrátila na domovský hrad.
Z depozitáře brodského Muzea Vysočiny ji převezl kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík. Po důkladném restaurování by měla zdobit velký sál prvního patra Thurnovského paláce lipnického hradu.

Obsáhlejší článek k tomuto tematu vyšel v Havlíčkobrodském deníku dne 18.10.2016. Autorem článku byl pan Filip Brož.
Celé znění si můžete přečíst zde: Článek o oponě

Za upozornění na článek děkuji panu Sztachovi.

8.10.2016Výsledky voleb 2016.

Výsledky voleb 2016 v naší obci jsou sečteny. Výsledky ponechám zatím bez komentáře - podívejte se na grafické znázornění:
Nejdříve volby do krajského zastupitelstva: Volby do krajeA nyní senátní volby:
Volby do senátu
4.10.2016Setkání s důchodci se vydařilo.

Spolek Lipničáci a Obecní úřad Lipnice nad Sázavou uspořádaly v sobotu 1.10.2016 v penziónu BRIXEN setkání s lipnickými důchodci.
Předseda spolku Lipničáci pan Salák přednesl informaci o Spolku Lipničáci, o jeho cílech a plánech. Účastníky setkání pozdravil také pan místostarosta Hanzlík. Zpestřením programu bylo vystoupení žáků místní ZUŠ pod vedením pana učitele Machálka.
V další části programu promítl pan Jan Procházka staré pohlednice z Lipnice. Na závěr si všichni ještě neformálně pobesedovali a prohlédli malou výstavku prací keramického kroužku pracujícího při ZŠ.

Malou fotogalerii si můžete prohlédnout zde: Setkání důchodců

Všem organizátorům setkání i rodině Haškových, která zapůjčila sál penziónu BRIXEN, patří poděkování. Lze si jen přát, aby podobných akcí na Lipnici přibývalo.
16.8.2016Odsouzenému exstarostovi Horkému se do vězení nechce.

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký, odsouzený k nepodmíněnému čtyřletému trestu, oddaluje nástup do vězení.

Další podrobnosti najdete na stránkách Havlíčkobrodského deníku: Havlíčkobrodský deník


15.6.2016Setkání po 60 letech.

Dne 11.června 2016 se v Lipnici n.S. sešli absolventi místní základní školy, kteří školu opustili před 60 lety. Setkání organizoval pan Jaroslav Kořenář a sešlo se takřka 20 bývalých spolužáků.
Počátek srazu proběhl v budově školy a bylo to setkání velice milé, příjemné. Ukázalo se, že vzpomínky na školní léta jsou stále živé, některé historky si přítomní vybavovali jakoby se odehrály včera ... Věřím, že se podobné setkání podaří i někdy příště.

Fota ze setkání jsou na stránkách školy: Po 60 letech ...

11.6.2016Pohled do historie kamenického učiliště v Lipnici n.S.

Před 65 lety (v roce 1951) se začala odvíjet historie kamenického učiliště v Lipnici n.S. Dlouholetý učitel odborných předmětů této školy pan Mirek Kubíček k tomuto jubileu sepsal historii vývoje školy od jejího založení až po současnost.
Jsem velice rád, že pan Kubíček souhlasí se zveřejněním tohoto materiálu a tak si vše můžete přečíst v rubrice Vzpomínky - viz nabídka vlevo.
Je to čtení velice zajímavé, protože pan Kubíček píše nejen o škole, jejích oborech a mnoha reorganizacích, ale také připomíná významné osobnosti, které se podílely na rozvoji školy a přispívaly k její výborné pověsti. Pověst a kvalitu školy totiž tvoří právě konkrétní lidé - bez ohledu na momentálního zřizovatele či název školy.
Jsem rád, že se rubrika Vzpomínky neustále rozšiřuje, že přibývá příspěvků. .

Děkuji panu Mirku Kubíčkovi za příspěvek i panu Slávku Dlouhému za zprostředkování.

9.6.2016Vzpomínky paní Kalenské - pokračování.

Do rubriky Vzpomínky jsem doplnil osmou část vyprávění paní Kalenské. Domluvil jsem se s paní Kalenskou (dcerou dlouholetého ředitele lipnické školy pana Petra Kalenského) a s jejím laskavým svolením doplňuji do Vzpomínek její vyprávění, které vychází na pokračování v Lipnickém panorama.

Je to hezké, milé čtení, však se jistě přesvědčíte sami ... Možná, že si při čtení příspěvků ve Vzpomínkách sami zavzpomínáte na svá školní léta, na spolužáky, učitele, první lásky, na Lipnici ... Byl bych moc rád, kdybyste přispěli dalšími vzpomínkami.
1.6.2016Mladí minivolejbalisté HAVLBALLu dobyli hrad Lipnici.

V sobotu 28.5.2016 vyvrcholila soutěž 2 a 6 HAVLBALL 2015/2016 finálovými turnaji a závěrečnou exhibicí nejlepších dvojic jednotlivých kategorií minivolejbalu na různých místech v Lipnici nad Sázavou.
Turnaj se konal pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pana Jana Hamáčka a poslankyně paní Jany Fischerové.
Turnaj 6 HAVLBALL se konal v rekreačním areálu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kde mladé volejbalisky a volejbalisté našli velmi krásné prostředí a zázemí pro vyvrcholení celého ročníku.
Turnaj se hrál ve dvou skupinách a následně o umístění. Finálové utkání zároveň rozhodlo o vítězi celého ročníku. Celkovými vítězkami soutěže 6 HAVLBALL 2015/2016 se staly hráčky TJ Jiskra Havlíčkův Brod „dívky B“.
Turnaj 2 HAVLBALL se konal na místním fotbalovém stadionu, kde se na 14 hřištích odehrálo 372 utkání. Celkem se představilo 165 dětí a všichni předváděli skvělé a obětavé výkony.

Celkovými vítězkami soutěže 2 HAVLBALL2015/2016 se staly :
Žlutý minivolejbal - Rozálie Málková a Zuzana Hudíková (TJ Sokol Bezděkov)
Oranžový minivolejbal - Zuzana Kopicová a Linda Sýkorová (TJ Jiskra Humpolec)
Modrý minivolejbal – Denisa Švecová a Amálie Málková (TJ Sokol Bezděkov)

Turnaj 2 HAVLBALL následně vyvrcholil závěrečnou exhibicí nejlepších 4 dvojic celého ročníku na vybudovaném kurtu na nádvoří hradu Lipnice. Exhibici sledovali poslankyně paní Jana Fischerová, starosta obce Lipnice nad Sázavou pan Leoš Bláha, člen SR ČVS Zdeněk Meitner, bývalý reprezentant Peter Pláteník a mnoho dalších osobností. Všechny děti i rodiče vytvořili krásnou a bouřlivou atmosféru, ve které si všichni účastnici exhibice hru velmi užívali.

V soutěži se představili i členové lipnického HAVLBALLového oddílu Tadeáš a Vanda Dvořákovi, Adam a Lukáš Zajíčkovi, Andrea Čeledová, Daniela Zoe Dvořanová, Lucie Literová, Vojta a Johanka Šromovi, Hasan El-Hady a Anna Šlapková, které trénuje jeden z pořadatelů tohoto turnaje Jan Licek. S pořádáním a přípravou turnaje pomohli i mnozí členové lipnického Sokola a fotbalového oddílu. Na kurtu školícího a rekreačního střediska Parlamentu ČR se o všechny postarali zaměstnanci střediska. Za tuto pomoc a vstřícnost všem velice děkujeme.

Za pořadatele Martin Hudík, HAVLBALL.


Malou fotogalerii ze soutěže naleznete zde: Fotogalerie
Velkou fotogalerii i se zprávou naleznete zde:
Havlball
Zpráva vyšla i na stránkách Evropské volejbalové federace:
Evr.volejbalová federace
Mrkněte i na stránky Českého volejbalového svazu:
Český volejbalový svaz
Můžete se mrknout i na televizní reportáž z akce:
Televizní šot

Děkuji pánům Hudíkovi a Sztachovi za informaci!!26.5.2016Video o Lipnici - zajímavé !

Zajímavé video o naší Lipnici objevil pan Sladkovský na Streamu.
Autorem videa je pan Dušan Krejdl.

Mrkněte se: Video o Lipnici

Jirkovi Sladkovskému děkuji !!18.5.2016Exstarosta Lipnice si za zneužití pravomoci odpyká čtyři roky.

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký půjde za zneužití pravomoci při finančních operacích s penězi obce do vězení. Pražský vrchní soud mu ve středu zpřísnil původně uloženou tříletou podmínku na odnětí svobody v délce čtyř let. Horkému zároveň zakázal na dalších sedm let vykonávat funkci starosty. Verdikt je pravomocný.

Další podrobnosti najdete na stránkách Havlíčkobrodského deníku: Havlíčkobrodský deník8.5.2016Uctění památky obětí druhé světové války.

V neděli 8. května přišlo patnáct občanů naší obce k památníku obětem druhé světové války, aby si připomněli 71. výročí vítězství nad fašismem. Zvláště pak Oldřicha Plichtu a Ladislava Havla, kteří byli barbarsky umučeni v posledních válečných dnech v květnu 1945 esesáckou soldateskou v Lázničkově stráni.

Malou fotogalerii si můžete prohlédnout zde: Fotogalerie

Za zprávu i fotografie děkuji panu Salákovi.1.5.2016Videoprůvodce okolím Lipnice.

Velice hezké video ukazující některé zajímavosti z okolí naší obce můžete shlédnout na této adrese:
Procházka kolem Lipnice

Autorkou videa je slečna Markéta Rysová, s jejímž laskavým svolením odkaz zveřejňuji.
Tímto jí zároveň děkuji a těším se na další pokračování ?11.4.2016Zemřel pan Pavel Jansík.

Dne 9.dubna 2016 opustil své blízké, kamarády a sousedy pan Pavel Jansík. Pan Jansík jezdil dlouhá léta jako řidič autobusu na linkách protínajících naši Lipnici a byl řidičem velmi oblíbeným. Poté jako pracovník pohřební služby vyprovázel mnohé naše spoluobčany na cestě, na kterou se nyní vydal sám - na cestě poslední, nejdelší...
Rád jsem se vždy s Pavlem sešel, probrali jsme fotbal, popovídali. Je mi líto, že se už nesejdeme. Pan Jansík odešel ve věku 74 let.

Čest jeho památce !


9.4.2016Lipnice v Hájkově kronice.

Pan Streubel mi poslal výňatek z kroniky Václava Hájka z Libočan, ve kterém je zmínka o naší Lipnici.

Václav Hájek z Libočan psal svou kroniku asi v letech 1533-1539. Jeho kronika je psána čtivým jazykem, má vysokou literární kvalitu a ve své době byla velice oblíbenou. Hájek byl uznáván jako vypravěč vysokých kvalit.
Pochybnosti jsou o faktografii kroniky. Václav Hájek je někdy označován za "sedmilháře" - kde nevěděl, tam si vymyslel. Přesto je tato kronika i dnes zajímavým počtením ...

Výňatek kroniky si můžete přečíst zde: Hájkova kronika o Lipnici

Panu Streubelovi děkuji za objevné pátrání o naší Lipnici.12.3.2016Zemřela paní Marie Hermanová.

Dne 8.března zemřela paní Marie Hermanová, rozená Vejsadová. Paní Hermanovou si budeme pamatovat jako veselou, optimistickou paní, která se ráda s každým zastavila a popovídala. Uměla hezky vyprávět, na své mládí vzpomínala i při setkání s dětmi ze školy.
Paní Hermanová opustila své blízké a známé v nedožitém věku 90 let.

Čest její památce !
8.3.2016Změna v obecním zastupitelstvu.

V průběhu ledna došlo ke změně ve složení obecního zastupitelstva naší obce. Na svůj post písemně rezignoval ing. Ladislav Horký. Na jeho místo postoupil pan Ivo Dundáček DiS.

16.9.2015Lipnice n.S. na mapách ve vyhledávači Seznam.

Po delším úsílí se podařilo (zapracoval p.Streubel !), aby seznam.cz opravil ve svých mapách některé cesty a zároveň zanesl do svých map i značené lipnické okruhy.
Není to ještě úplně dokonalé ,ale je to pokrok proti původní verzi.

Podívejte se: Mapa Lipnice a okolí na Seznamu

Za informaci ale ještě víc za práci na vylepšení mapy děkuji p.Streubelovi.
10.5.2015Památník obětem druhé světové války v Lipnici n.S. odhalen.

Slavnostní odhalení památníku obětí druhé světové války v Lipnici n.S. proběhlo na starém lipnickém hřbitově dne 5.5.2015.
Po krátkém úvodu p.starosty Bláhy vystoupili žáci místní ZUŠ pod vedením p.uč. M.Viterové s krásným pěveckým vystoupením. Poté pohovořil hlavní iniciátor vzniku památníku, pan Jaroslav Salák. Seznámil přítomné s průběhem posledních dnů druhé světové války v Lipnici n.S. a nejbližším okolí a jmenovitě vzpomněl všech obětí válečného běsnění z řad občanů Lipnice n.S. Pan Salák také poděkoval všem, kteří se na vzniku památníku podíleli.

Celý vzpomínkový akt byl důstojným připomenutím 70. výročí ukončení 2.světové války v Evropě. Přispěla k tomu i početná návštěva z řad našich občanů.

Malou fotogalerii naleznete na této adrese: Odhalení památníku 5.5.2015

Další informace přinesl také Deník havlíčkobrodska dne 6.5.2015: Článek z Deníku


15.4.2015Zajímavý článek o parlamentním zařízení v Lipnici.

Regionální zpravodajství deníku Idnes přineslo docela obsažný článek o historii i současnosti parlamentního zařízení v Lipnici n.S. Je to čtení zajímavé, k zamyšlení, trochu smutné ...

Celý článek si můžete přečíst a ilustrační fota prohlédnout zde:
„Chalupa“ poslanců po 20 letech: Jezdí tam méně, provoz stojí miliony.

Dovolím si připojit ještě osobní vzpomínku. V sedmdesátých letech jsem působil v základní škole při léčebně ortopedických vad. Ano, v zařízení byla nejen léčebna, ale děti se tam i vyučovaly v regulérní škole (pravda, s trochu "osekanými" učebními plány).
Děti s vadami páteře se léčily vždy v několikatýdenních turnusech, mnohé se sem vracely několikrát. Přilehlý park zněl dětským smíchem, hřiště sloužilo k dětským hrám, bylo tu živo. Kontrast v porovnání s dnešním stavem těžko popsatelný ...
Při rozhodování o osudu zařízení a jeho převodu na parlamentní zařízení bylo kdysi mimo jiné řečeno "léčebnu pro děti už by tady teď nikdo neutáhl". Takže táhneme to, co tu je.
F.Roček
>

20.10.2014Něco pro turisty - návštěvníky Lipnice n.S.

Velice pěkný leták s informacemi o naší obci, doplněný přehlednou mapkou vydal Obecní úřad Lipnice n.S.

Leták si můžete prohlédnout zde: Vítejte v Lipnici n.S.

Odkaz na leták umísťuji i do sekce Turistika (viz nabídka vlevo).

Za připomenutí tohoto dobrého počinu děkuji panu Streubelovi.
26.7.2014Rozhodnutí Generálního finančního ředitelství v Praze.

Jelikož zápis z mimořádného zasedání obecního zastupitelstva nemusí být každému srozumitelný a orientace v přiložených přílohách také není jednoduchá, přináším stručné shrnutí situace:

Konečné rozhodnutí Generálního finančního ředitelství v Praze o hrozbě, která nad naší obcí visela v podobě vrácení dotací a ještě platbě penále ve výši 100% dotace, padlo počátkem července 2014.
Jednalo se o 3 akce, které zajišťovalo minulé vedení obce v letech 2006-2010.
Obecně platí, že pokud obec čerpá státní dotace na investiční akce, musí striktně dodržet podmínky dotací. Pokud se tak neděje, dotace se musí vrátit a navíc přichází sankce ve výši 100% dotace.

Stručný přehled uvádí následující tabulka:

 

Akce Dotace Nedostatky Odvod+penále
Regulace dopravy a parkování
v centru Lipnice (2.etapa) - náměstí
5 793 126,-Kč Změna zadávacích podmínek,
nedodržení termínu ukončení,
úhrada nákladů, které ve skutečnosti nevznikly,
předložení fiktivních faktur,
nedodržení stanovené minimální výše vlastních
zdrojů,
rozsah stavby nebyl proveden v původním
plánovaném rozsahu,...
6 016 729,- Kč
Sportovní a sociální zázemí
pro ZŠ a obec - kabiny
3 500 000,-Kč Nedodržení termínu pro předložení dokumentů
závěrečného vyhodnocení akce,
použití části dotace na jiný účel,
uplatnění fiktivních dokladů ...
246 140,- Kč
6 BJ + TI Lipnice nad Sázavou,
Výstavba "U hradeb"
3 780 000,-Kč Rozdělení veřejné zakázky na 2 části,
nedostatky při zadávání veřejné zakázky,
neprokázání části prací uhrazených z dotace,
nesplnění stanovené výše vlastních zdrojů,
neprokázání splnění požadavků na měrnou spotřebu
tepla,
zastavení domů České spořitelně aniž by se
jednalo o zajištění úvěru souvisícího s výstavbou
akce,
prodej domů soukromým osobám, což je
v rozporu s účelem a cílem dotace ...
7 560 000,-Kč

Celkem tedy obec musí zaplatit 13 822 869,- Kč. Již jen zajímavým dovětkem je fakt, že o kontrolu vyúčtování dotací žádal bývalý starosta ...
24.5.2014Opravdu hodně povídek od Jaroslava Haška.

Fanoušci povídek Jaroslava Haška mohou zajásat. Poprvé vychází soubor povídek tohoto světoznámého autora elektronicky a mnohé z děl jsou publikovány vůbec poprvé. A navíc zdarma.
"Souhrnné dílo v podobě eknihy přináší pro čtenáře dvě velké výhody. Tištěná kniha v tak velkém rozsahu by v knihovně zabrala poměrně dost místa. Rozdíl ve skladnosti elektronické knihy je proto nepopiratelný. Navíc je tu možnost postupného doplňování, neboť haškologové stále přicházejí s novými texty," uvedl Jiří Vlček, ředitel Palmknih, které Haškovo kompletní povídkové dílo distribuují.
Nové souborné dílo, které čítá přes 2 500 stránek, obsahuje všechny dosud nalezené Haškovy povídky. Řada z nich byla publikována v různých časopisech a novinách, některé se zatím doposud publikace nedočkaly. Stejně jako další tvorba, i povídky vznikaly v různých etapách Haškova života a řada z nich zobrazuje skutečné zážitky.

A kde si můžete knihu stáhnout ?
Zkuste zde:
Knihy

Za upozornění na tuto nabídku děkuji pánům Hanzlíkovi a Rafajovi.

7.4.2014Pěkná videoprezentace o Lipnici.

Zajímavý pohled na naši Lipnici přináší video pana Juránka, který navštívil Lipnici koncem března 2014.

Videopohlednici můžete shlédnout zde:
Na výletě
nebo na youTube: Výlet na Lipnici

Tak se podívejte !
Za tip děkuji panu Marku Hanzlíkovi.


26.3.2014Havlíčkobrodský poutník...

... aneb Havlíčkovým Brodem a jeho okolím ze všech stran. To je název knihy, jejímž autorem je František Drašner a vydala ji Martina Krejčiříková.
Publikace je psána formou vycházek po Havlíčkově Brodě a jeho okolí - nechybí ani naše Lipnice. Je obdivuhodné, kolik informací dokázal František Drašner o našem okolí shromáždit, je smutné, že se vydání svého Poutníka již nedožil.
Předmluvu ke knížce napsala paní Jana Fischerová a pan Petr Pithart.
Nemám ještě knížku ani zdaleka přečtenou, ale již po zvládnutí první vycházky ji mohu vřele doporučit. V knihkupectví v Havl.Brodě jsem ji zakoupil za 399,- Kč.

22.3.2014Nová nabídka ubytování v Lipnici n.S.

Nově zrekonstruovaný nekuřácký penzión SILENTIUM nabízí příjemné a komfortní ubytování návštěvníkům Lipnice.Penzión nabízí:

  • Ubytování ve třech 2 a jednom 4 lůžkovém pokoji vč. koupelny s WC s možností přistýlky
  • Snídaně s možností bezlepkové diety
  • Prodej občerstvení
  • Krásné a klidné okolí plné zajímavých míst a akcí

Penzión naleznete v objektu bývalé školy SOU kamenického pod Lipnicí ve směru na Dolní Město. Jeho majiteli a provozovateli jsou manželé Streubelovi.

Další informace na stránkách: Penzión SILENTIUM, případně v rubrice Důležité odkazy (viz nabídka vlevo).


28.12.2013Lipnický hrad z ptačí perspektivy.

Hezký dárek v podobě leteckého pohledu na lipnický hrad nabízím čtenářům těchto stránek zásluhou autora videa - pana Jardy Syrového.

Podívejte se na následující odkaz, stojí to za to ! Letecký pohled na lipnický hrad

Panu Syrovému děkuji jednak za pořízení videa a také za to, že poskytl krásné záběry ke zveřejnění.


4.5.2013Zajímavý pohled na hospodaření obce.
Skutečně zajímavý pohled na hospodaření obcí v ČR nabízí nový web, který monitoruje hospodaření obcí v ČR.

Situaci naší obce si můžete prohlédnout zde:
Monitor hospodaření obcí

Za tip na tyto stránky děkuji panu Streubelovi !19.2.2013Přečtěte si pověsti z okolí Lipnice.Venku chumelí, zima se ještě nevzdává - ještě stále je čas uvařit si čaj, sednout v teple do křesla a přečíst si hezké pověsti, odehrávající se v našem okolí. Pozor, některé jsou trochu strašidelné !!

Zajímavý tip mi poslal pan Streubl (díly !!) - mrkněte na stránky:
Pověsti z Vysočiny
23.1.2013Losna nebo Mažňák ?Ne, nechci v žádném případě zlehčovat nadcházející druhé kolo prezidentské volby. Ale při sledování vrcholící kampaně se tato asociace s Foglarovými Rychlými šípy přímo nabízí. Problém je v tom,jak poznat, kdo je charakterním Losnou a kdo opovrženíhodným Mažňákem.
Jednoduché řešení neexistuje. Oba kandidáti mají totiž řadu vlastností dobrých a řadu chyb tak, jako každý z nás. A pokud si někdo své špatné vlastnosti nepřizná, pak už to samo o sobě špatnou vlastností je. Je čistě věcí každého z nás, abychom si vytvořili názor a rozhodli podle sebe. Nestane se nic zásadního, pokud zvolíme jednoho či druhého kandidáta. Naše země se neposune ani o píď směrem k západu či východu (jak nám je někdy sdělováno), zahraniční vztahy nebudou volbou nijak ohroženy, ať dopadne jakkoli. Občanům sousedních států je myslím naše volba lhostejná, podobně jako nám je vcelku lhostejné, koho si zvolí naši sousedé (pokud to nebude opravdu výrazný extrém). Přiznejme si - kolik z nás je schopno vyjmenovat prezidenty států, které sousedí s ČR...
Nenechme se při volbách ovlivnit různými doporučeními, která na nás chrlí z médií některé "celebrity". Výkony některých můžeme obdivovat na jevištích, v koncertních síních,... , ale výkon jejich profese jim nedává patent na rozum o nic větší, než je názor prodavaček, řidičů, truhlářů, lékařů, kadeřnic ... (omlouvám se za tento zjednodušený, namátkový výběr), jejichž výkony jsou také hodny obdivu.

Přijďme v pátek či sobotu k volbám, volme dle své úvahy, přijměme poté pokorně výsledek volby.17.1.2013Tip na pěkný čtenářský zážitek .Zima v těchto dnech udeřila plnou silou a tak je teď ideální čas na přečtení pěkné knížky.
Výborný tip mi poskytl pan Michal Streubel. On to vlastně nebyl jen tip; pan Streubel věnoval naší škole hned 4 knížky z pera pana Františka Drašnera. Jedná se o publikace "Karel Havlíček Borovský na Vysočině", "Jiří Wolker na Vysočině", "Jaroslav Hašek na Vysočině" a "Jak město (Havlíčkův Brod)ke svému čtvrtému názvu přišlo".

Jméno pana Fr.Drašnera je určitě pro mnohé lipnické, ale nejen lipnické, dobře známé. Pan Drašner kdysi na zdejší škole učil, byl známý jako výkonný turista, regionální historik, byl skvělým šachistou. Považuji si za čest, že jsme byli přátelé, je mi líto, že už není mezi námi ...

Všechny 4 knížky doporučuji vaší pozornosti - je to zajímavé, pěkné čtení, vhodné právě pro dlouhé zimní večery. A pokud byste nemohli tyto knížky sehnat, pak zde může osvětovou úlohu sehrát naše škola (tak to vždy na vsích bývalo) a můžeme vám třeba i knížky půjčit - máme totiž od pana Streubela od každého titulu 2 výtisky !

O knížce věnované J.Wolkerovi jsem našel odkaz i na internetu:
Jiří Wolker na Vysočině
Odkaz je i na knihu o Jar.Haškovi:
Jaroslav Hašek na Vysočině aneb hostinský Alexandr Invald vypravuje

Panu Michalu Streubelovi děkuji !
4.1.2013Podívejte se na zajímavý film !Nedávno jsem na tomto místě informoval o premiéře filmu o Vašíku Beránkovi z Vitonína a o jeho statečné životním postoji v boji s nepřízní osudu. Film s názvem "Byl mi dán dar" je zveřejněný na internetu a díky Vašíkovi mohu nabídnout odkaz na něj.

Najděte si chvíli času (film trvá cca 17 minut) a podívejte se:
Byl mi dán dar

Vendovi přeju i nadále jeho optimismus, aktivitu, činorodost .. A jak Vaška znám, tak on takovým určitě zůstane !
3.12.2012Tip na pěkné vlastivědné stránky.Pan Petr Doležal mi poslal 2 tipy na velice pěkné vlastivědné stránky, kde si můžete pocestovat po naší krásné vlasti aniž byste sundali bačkory a vylezli z příjemně vyhřátých bytů.

Tip číslo jedna míří na stránky místopisu:
Místopis ČR,

Druhý tip míří na virtuální prohlídky:
Virtuální prohlídka ČR

Oba odkazy jsem nastavil na naši Lipnici n.S., je ale samozřejmě možné prohlédnout si i jiná, méně hezká místa v ČR :))

Panu Doležalovi děkuji za spolupráci.

22.9.2012Ještě důležitý doplněk k zajímavým stránkám o Jaroslavu Haškovi (viz aktualita níže ze dne 5.9.2012).Kromě již dříve doporučených stránek stojí jistě za návštěvu stránky asi největšího znalce díla Jaroslava Haška pana Radko Pytlíka. Tak tedy ještě přehledně odkazy (naleznete je i na stránce o Jar.Haškovi: - viz nabídka vlevo):
Virtuální muzeum Jaroslava Haška
Galerie karikatur
Radko Pytlík


5.9.2012Zajímavé stránky o Jaroslavu Haškovi.Pan Michal Streubel mi poslal velice zajímavé odkazy na stránky o spisovateli Jaroslavu Haškovi.
Oba odkazy jsou pro mne objevem, věřím, že pokud se na tyto stránky mrknete, budete také překvapeni (mile !). Při čtení některých karikatur osobností první republiky jen lituji, že není Hašek ještě mezi námi, aby mohl napsat charakteristiky některých současných "osobností". Věru že by měl co napsat a činil by tak jistě s potěšením ...

Přidávám i komentář pana Streubela, pod který bych se sám také rád podepsal:
"Přestože spisovatel Hašek prožil v Lipnici jen několik let, aby zde zakončil svůj krátký, ale dílem naplněný život, současná Lipnice se k němu stále hlásí. Jsem tomu rád, i když jsou mu přisuzovány dnes neoblíbené ultralevicové postoje a vyčítán jeho poněkud rozevlátý život. Dílo, které vytvořil a kterým se také celý život živil (bez grantů a dotací dnešních „tvůrců“) si však zaslouží uznání. "

Už se určitě těšíte na ty odkazy - tady tedy jsou (umístil jsem ale i na stránku o J.Haškovi - viz nabídka vlevo):
Virtuální muzeum Jaroslava Haška
Galerie karikatur


23.5.2012Sdružení za záchranu rodného domu Jana Zrzavého.

Slyšeli jste o tomto sdružení ? Pakliže ne, doporučuji vám k návštěvě jeho internetové stránky:

Občanské sdružení

Velkou akcí těchto nadšenců je zprovoznění stezky Krajem Jana Zrzavého. Stezka má 10 zastávek a jedna z nich je i v Lipnici n.S. u starého hřbitova. Zastávky jsou velice hezké, lákají k posezení, zamyšlení, odpočinku ... Mapa všech zastávek je k dispozici na této stránce:

Mapa stezky


22.12.2011Starý průvodce - další, již 5.díl !

V nastávajících vánočních dnech si třeba najdete chvíli času na posezení u čaje či kávy a s chutí se opět po delším čase začtete do starého lipnického průvodce...
Již páté pokračování starého průvodce Lipnicí zpracoval a poskytl ke zveřejnění opět pan Sudek. Podívejte se (v nabídce Starý průvodce), přečtěte, vraťte se o 100 let zpátky v čase a popřemýšlejte, jak budou jednou naši potomci číst o našich současných problémech, jak jim asi porozumí...
Děkuji panu Sudkovi za trpělivý přepis a těším se (a asi nejsem sám) na další pokračování

16.12.2011Nová rubrika v nabídce - Křížky v Lipnici n.S.


Tentokrát se ještě jednou vracím ke křížku na Blatově. Krásnou fotografii mi poslal pan Jiří Dlabola, navíc mi poslal i zajímavou informaci o tomto křížku. Novou fotografii jsem doplnil, informaci též - obé najdete v rubrice křížky. Panu Dlabolovi děkuji.

V okolí Lipnice i v Lipnici samé je řada křížků, které většinou krásně zapadají do krajiny, takže si jejich přítomnost mnohdy ani neuvědomujeme. Je škoda, když je nevnímáme, zaslouží si naši pozornost. Drobné památky dotváří kouzlo našeho domova kulturní krajiny, kde zanechali stopy předci, které dnes již téměř neumíme číst. Je hezké u nich postát, zamyslet se nad jejich účelem, zavzpomínat na jejich tvůrce ...
Nová rubrika nabídky bude doplňována průběžně, přivítám spolupráci čtenářů těchto stránek - fota, upozornění na další křížky - skvělé by bylo, kdyby někdo znal historii vzniku !
Do naší malé společnosti přátel historie Lipnice a okolí vítám k pánům Sladkovskému, Sudkovi a Streubelovi další přispěvatele - paní Kučírkovou a pana Pavlíčka, kteří mi poslali další moc pěkné tipy a fotografie. Jsem velice rád, že se tato rubrika setkává s příznivým ohlasem, že se mi scházejí další zajímavé tipy. Křížky zařazuji postupně, časem chystám i mapu s vyznačením polohy. GPS souřadnice berte prosím s rezervou - nemusí být absolutně přesné ...

Opět po delší odmlce (nebudu vymýšlet žádné omluvy ...) zařazuji jako jubilejní desátý  pěkný křížek, který naleznete blízko samoty Blatov, zhruba jižně od Lipnice n.S. Vedle křížku je lavička, na které je příjemné posezení při svačince a pohledu na panorama naší obce při pohledu z jižní strany.

Všem svým spolupracovníkům - "lovcům křížků" se omlouvám, že křížky zařazuji postupně, po jednom a že se tedy na některé příspěvky ještě nedostalo (bohatou nadílku mám třeba připravenou od pana Pavlíčka). Postupně vše zařadím. A pokud se vám zdá, že zařazuji křížky nesystematicky, pak musím konstatovat, že se vám to nezdá. Je to pravda. Do určitého systému bych rád křížky srovnal až v závěru celého seriálu.

Tak se podívejte - Nabídka vlevo - Křížky v Lipnici23.4.2011Historie lipnické pošty.

V roce 2007 slavila lipnická pošta 120 let od založení. V letošním roce to je tedy už 124 let, co fungují poštovní služby v naší obci.
Věřím, že si rádi přečtete povídání, sestavené místostarostou obce, panem Hanzlíkem. Zatím ho nabízím jako přílohu, kterou otevřete po kliknutí na následující odkaz (pdf), později zapracuji do rubriky Vzpomínky.

Zde je slíbený odkaz: Historie lipnické pošty


8.8.2009Čas na změnu nazrál, takže spouštím nový vzhled stránek. O důvodech více píšu na úvodní stránce.
Takže jen připomínám, že tyto stránky si nekladou za cíl konkurovat oficiálním stránkám obce. Cílem je spíše přinášet informace, které na oficiálních stránkách chybí, přinášet jiný pohled na dění v obci, chválit to, co za pochvalu stojí, kritizovat to, co si kritiku zaslouží ..., ale hlavně propagovat naši krásnou obec, sdružovat všechny ty, kteří ji mají rádi, lákat k návštěvě ty, kteří naši obec ještě neobjevili.

K důležité změně dochází v rubrice Kontakty - je tam změna v mailové adrese autora stránek (nová adresa je: lipnicens@email.cz ). Stará adresa už neplatí, pokud ji máte v adresáři, vymažte si ji prosím. Budu velice rád za jakoukoli reakci na náplň stránek či na jejich vzhled. Pokud byste chtěli svůj názor vyjádřit v diskusi, pak také neváhejte...
Upozorňuji také na jednu novinku v nabídce - Erbovní historie hradu. Za pomoc při realizaci této novinky děkuji p.Hanzlíkovi.

Další rubriky do nabídky budu postupně doplňovat a vždy na změnu upozorním právě zde, v aktualitách. Pokud něco nebude přesně fungovat, prosím o omluvu, zároveň přivítám upozornění na případné chyby, nefunkčnosti ...