Lipnice nad Sázavou

neoficiální stránky


foto: pan Sladkovský

Foto: pan Jaroslav Salák


Aktuality

V Lipnici n.S. žije v současné době (k 30.12.2017) 641 obyvatel


BlueBoard.cz

Aladin


4.1.2019Hasičský ples se blíží ...

Sbor dobrovolných hasičů Lipnice n.S. zve srdečně všechny na tradiční hasičský ples.
Konat se bude v sobotu 26.ledna 2019 od 20:00 hod. v Hotelu Lipnice (BRIXEN). Vstupné je 150,- Kč.
K tanci i poslechu zahraje skupina Impuls.

Plesu bude předcházet dětský karneval, na jehož organizaci se bude podílet kromě SDH i místní Sokol.
Začíná se ve 13:00 hod. a na děti bude čekat řada soutěží a her.
2.1.2019Atmosférické srážky v Lipnici - rok 2018.

Pan Streubel mi poslal statistiku srážkových úhrnů v Lipnici n.S. v průběhu roku 2018. Grafické zpracování je přehledné a zajímavé.
Pan Streubel sbírá údaje o srážkách již 5 let (od roku 2014) a tak už vznikla slušná statistika uplynulých 5 let.
Letošní rok byl za uvedené období nejsušší. Katastrofální situaci nakonec alespoň trochu vylepšil prosinec, který byl loni nejdeštivější. Nejsušším měsícem roku 2018 byl naopak duben.

Pamětníci často vzpomínají na velké sucho v roce 1947. V letošním roce napršelo v Lipnici ještě méně srážek, než v roce 1947 !!

Vše si můžete prohlédnout a vyhodnotit pomocí 3 grafů:

 
Graf srážek v jednotlivých měsících v období 2014-2018.

Graf kumulovaných srážek v letech 2014-2018.

Graf kumulovaných srážek v letech 1947 a 2018.


Znovu připomínám, že 1 mm srážek znamená 1 litr vody na metr čtverečný.

Panu Streubelovi děkuji a věřím, že bude v měřeních pokračovat i nadále.
28.12.2018
Zemřela paní Marie Šimánková.

V předvánoční čas přišla smutná zpráva z Vilémovce. Svou rodinu, přátele a známé navždy opustila ve věku 90 let paní Marie Šimánková. Paní Šimánková byla milá, povídavá, všemi sousedy oblíbená. Zemřela tiše tak, jak i žila.


Čest její památce !


21.12.2018Vánoční zpívání.

Tradiční Vánoční zpívání pořádá Státní hrad Lipnice a místní ZUŠ v předvečer Štědrého dne, 23.12.2018 od 17:00 hod. na hradě Lipnici.


Přijďte se vánočně naladit a potěšit u koled, vánočky a horkého punče.15.12.2018Zemřela paní Marta Vaňková.

V předvánoční čas tiše opustila svou rodinu, sousedy i známé paní Marta Vaňková (rozená Řeháková).

 

Paní Vaňková zemřela ve věku 89 let.


Čest její památce !
9.12.2018Vánoční jarmark.

Základní škola a Obecní úřad v Lipnici nad Sázavou uspořádaly dne 8.12.2018 tradiční Vánoční jarmark.


Malou fotogalerii ze zdařilé akce naleznete na stránkách školy: Fotografie z vánočního jarmarku 2018


10.11.2018Setkání důchodců se vydařilo.

Setkání lipnických důchodců zorganizoval spolek Lipničáci v pátek 9.11.2018 v jídelně místní ZŠ.
V úvodu promluvil a přítomné přivítal předseda spolku pan Mgr. Jaroslav Salák. Po něm pozdravila všechny i paní ředitelka ZŠ, paní Mgr. Marie Klofáčová.
Následovalo hudební vystoupení žáků místní ZUŠ, které slovem provázel (ale nejen slovem, ale i jako hudební doprovod) pan učitel Mgr. Roman Machálek. Vystoupení se líbilo, všichni účinkující byli odměněni potleskem. Dalším účinkujícím pak byl bývalý žák naší školy Kája Čeleda, který na klávesy hrál známé melodie, při kterých si mohli všichni i zazpívat.
Spolek Lipničáci zajistil všem i pohoštění.

Bylo to velmi milé setkání, všichni se dobře bavili. Spolek Lipničáci zaslouží uznání za svou činnost, kterou obohacuje společenský život v naší obci.

Na fotogalerii ze setkání se můžete podívat zde: Setkání důchodců 9.11.2018


6.11.2018Nově zvolené vedení obce.

Na ustavující schůzi nově zvoleného zastupitelstva obce bylo zvoleno nové vedení obce na následující volební období.
Starostou obce byl zvolen pan ing. Zdeněk Rafaj, místostarostou pak pan Bc. Marek Hanzlík.
Předsedkyní finančního výboru byla zvolena paní Jana Brunerová a předsedou kontrolního výýboru pan Mgr. František Roček.

Nezbývá než popřát všem nově zvoleným funkcionářům i ostatním zvoleným zastupitelům aby se jim práce dařila ku prospěchu obce.

Odstupujícímu dosavadnímu starostovi panu Bláhovi pak patří poděkování a uznání za jeho práci v uplynulých 2 volebních obdobích. Nejlepším uznáním jeho dobré práce lipnickými občany je pro něj určitě fakt,že byl opět zvolen do zastupitelstva, ač kandidoval z posledního místa kandidátky své volební strany.


4.11.2018Poslední podzimní kolo okresního přeboru.


Jubilejní desátou porážkou se rozloučila Lipnice s podzimní částí okresního přeboru v kopané. Ani ve Věžnici se nedařilo. Do jarní části půjde náš tým tedy s jediným, ale obtížným cílem. Zachránit se !! Na poslední Okrouhlici máme náskok pouhého bodu.

Podrobnosti v rubrice Fotbal - viz nabídka vlevo.

Datum Čas  Utkání  Soutěž  Rozhodčí  Výsledek 
4.11.2018  14:00  Věžnice - Lipnice n.S.  Okresní přebor  Blažek Tomáš 2 : 0
3.11.2018  14:00  Přibyslav B - Dolní Město  Okresní přebor  Neuvirth Jakub 2 : 2


Další zajímavosti v rubrice Fotbal4.11.2018Dvě důležité změny jízdního řádu - pozor !!!

Dopravní společnost ARRIVA opět částečně změnila jízdní řád. Změna se týká ranního autobusu, který přijíždí z Ledče n.S. a míří dál na Havl.Brod. Autobus od 1.11.2018 odjíždí z Lipnice v 6:08 hod. tak, jak to bylo i dříve.
A ještě jedna změna - autobus, který míří na Havl.Brod po sedmé hodině přes Volichov odjíždí z Lipnice dříve - už v 7:03 hod !!!

Pro jistotu doporučuji kontrolovat si odjezdy třeba na stránkách serveru IDOS: IDOS - spojení


3.11.2018Zemřela paní Hana Dolejší.

Smutná zpráva přišla počátkem listopadu z Vilémovce. Své blízké, sousedy a známé navždy opustila paní Hana Dolejší. Kdo jste ji znali, jistě si ji vybavíte jako temperamentní, veselou kamarádku, která nezkazila žádnou legraci. Měla také ráda poezii, uměla ji i hezky recitovat. Bude nám všem ve Vilémovci i v Lipnici chybět ...
Paní Dolejší zemřela ve věku 71 let

Čest její památce !


2.11.2018Oslavy 100. výročí založení republiky v Lipnici nad Sázavou.

Sváteční víkend počasí probrečelo. Ani zima a vytrvalý déšť ale nezabránily Lipnickým s trikolórami na hrudích důstojně oslavit 100. výročí založení Československé republiky na akcích, které přichystal obecní úřad.
V sobotní podvečer vyrazilo od radnice procesí s lucernami a lampióny zasadit Lípu Republiky. Cestou se přidávali další a další světlonoši. K Modrému kříži dorazila stovka dospělých a dětí, kteří si nenechali ujít tuto výjimečnou událost. Každý mohl přihodit ke kořenům lípy lopatu zeminy a stát se tak součástí historického počinu. K zahřátí byly pro v šechny připraveny špekáčky na oheň a stylově kolovala i lahev třtinového rumu Republica.
V neděli ráno se z věže Samsona rozezněly do všech světových stran fanfáry žesťového kvartetu, které zaletěly do lipnických domovů neproniknutelné mlze navzdory. Následovala dopolední slavnost na Starém hřbitově, při které byly položeny věnce obce a spolků k památníkům válek. Starosta Leoš Bláha pronesl řeč o významu 28. října 1918 pro český a slovenský národ, místostarosta Marek Hanzlík pak jmenovitě připomněl legionáře a padlé v první světové válce. Na závěr přítomní zpívanou českou hymnou uctili jejich památku a významné výročí. V pravé poledne se na pět minut rozezněl zvon ze zvonice nad amfiteátrem.
Oslavy vyvrcholily večer koncertem pěveckého sdružení Tucet. Cestu do Melechovského sálu a nově zrekonstruované prostory Hradu Lipnice lemovaly stovky státních vlaječek, které různými technikami vyrobili žáci základní školy. Měrou vrchovatou se tak podíleli na celkovém počtu nejméně 783 vlajek vyvěšených na Lipnici v den státního svátku. To je hodnotný příspěvek do akce Český den s českými vlajkami vyhlášené Agenturou Dobrý den v Pelhřimově, ke které se naše obec přihlásila. Před samotným koncertem obdrželi diplomy dlouholetí členové SDH a Zdeněk Rafaj přednesl unikátní popis událostí 28. a 29. října 1918 v Lipnici, jak jej zaznamenal tehdejší ředitel kostelního kůru František Niederle. Pak již nastoupil sbor. Více než dvěstě posluchačů bylo svědky profesionálního výkonu. A duše Černého muže, který je v těchto hradních prostorách i po jejich rekonstrukci doma, jistě notně pookřála. Zazněly například písně Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Jaroslava Ježka i skladby dalších autorů. Po koncertu si přítomní mohli prohlédnout dosud veřejnosti nezpřístupněné sály a věnovat pozornost promítání starých fotografií z Lipnice a okolí.

Fotogalerii z oslav si můžete prohlédnout zde: Fotogalerie - pan Rafaj
A pokud jste nestihli koncert, pak si jeho záznam můžete pustit:
Koncert souboru Tucet


9.10.2018Vesničko má vražedná ...

Tak se jmenoval nejnovější příběh z populárního seriálu televize NOVA Dáma a král.
A jak to souvisí s Lipnicí ? Inu tak, že tento drsný příběh se natáčel v naší obci a okolí.

V pořadu si "zahrálo" lipnické náměstí, obecní úřad, řada místních domků, samota Křemen ... A nutno říci, že některé záběry naší obce byly velmi vydařené, krásné.

Pokud vám pořad vysílaný v neděli unikl, tak zkuste mrknout do archivu TV NOVA zde: Dáma král

A nebojte se, vše dobře dopadne :-) (tedy relativně ...)


6.10.2018Dokonáno jest...

Ve dnech 5.-6.října 2018 proběhly v ČR a tedy i v naší obci volby do obecního zastupitelstva.
Volební účast byla 68,5%, což je o něco méně, než v minulých volbách v roce 2014.
Nově zvoleným zastupitelům patří jistě blahopřání, ostatním pak určitě uznání za odvahu a chuť pracovat pro obec. Volby mají své vítěze, ale podle mne nemají poražených. Bylo by jen dobře, kdyby se podařilo využít chuti pracovat pro obec i u těch kandidátů, kteří se tentokrát do zastupitelstva nedostali.

Jak to vše dopadlo si můžete prohlédnout zde:
Výsledky voleb v Lipnici

A ještě omluva za poněkud pozdní prezentaci výsledků - byl jsem do večera mimo Lipnici ...


24.9.2018Mizerovská spojka vylepšena !

Péčí obecního úřadu v současné době vrcholí oprava místní komunikace v části Mizerov. Kvalita této komunikace odpovídala zhruba názvu této části obce, takže její opravu jistě vítají všichni, kteří ji používají.
Opravy v současné době vrcholí, otevření komunikace je již na spadnutí :-)


4.6.2018Výstup na Sněžku.

Tak tohle byla lahůdka. V sobotu 26.5.2018 podniklo 45 občanů a zástupců obecních spolků se zástavami výstup na nejvyšší horu naší země v rámci oslav vzniku republiky.
Každý si zvolil trasu dle svých možností a chuti, cíl byl jasný a společný pro všechny: V poledne sraz na Sněžce.
Většina se k vrcholu vydala z Pece pěšky Obřím dolem, na sedmi kilometrech čekalo převýšení přibližně 850 metrů. Počasí vládlo ideální, teplota kolem 14°C, sluníčko i mraky, i pár kapek shůry na osvěžení.
Nálada byla výborná a nahoře jsme to rozbalili: Vlajku České republiky, vlajky obce a lipnického hradu, a také zástavy hasičů, sokolů a šunkovníků. Pořídili jsme fotodokumentaci a každý obdržel příležitostnou dřevěnou minci. Pro sestup velká většina účastníků zvolila dvanáctikilometrovou trasu přes Luční boudu, Výrovku a Richtrovky zpět do Pece.
Tam nás čekala kulturní prémie - hudební festival pořádaný jako součást charitativní akce pro handicapované děti. Kdo chtěl, přispěl zakoupením trika barvy máty a užil si třeba koncert The Tap Tap.
Odjížděli jsme příjemně unaveni a spokojeni - žádný účastník výpravy se neztratil.

Fotogalerii z tohoto mimořádného sportovního počinu naleznete zde: Dobytí vrcholu Sněžky lipnickými občany
3.6.2018Den dětí se spolkem Lipničáci.

Den dětí oslavily děti ze ZŠ dne 1.6.2018 se spolkem Lipničáci. Ten pro ně připravil, podobně jako loni, hezkou soutěž, tentokrát zaměřenou na různé turistické (ale i jiné) znalosti.

Družstva žáků (složená z dětí různého věku - vybráno losem) navštívila postupně několik kontrolních stanovišť, kde řešila různé úkoly. Trasa soutěže provedla žáky krásným lipnickým okolím, počasí přálo - bylo to hezké a příjemné dopoledne.

Spolku Lipničáci patří poděkování !

Na stránkách školy se můžete podívat na fotogalerii z akce: Den dětí - 1.6.2018
30.5.2018GDPR a tyto stránky.

Nařízení o ochraně osobních údajů neboli GDPR, které vstoupilo v platnost 25. 5. 2018, ukládá osobám zpracovávajícím osobní údaje (správce a zpracovatel) přijmout vhodná technická a organizační opatření proti rizikům. Nejčastější a nejpravděpodobnější rizika jsou ztráta, únik dat, krádež, selhání techniky a přírodní živly. Konkrétní rizika a prevenci vůči nim si ale každý správce musí určit sám.

Ochrana osobních údajů se jistě dotýká i obsahu internetových stránek, tedy i těchto neoficiálních lipnických stránek. Jelikož tyto stránky spravuji a krmím informacemi jako soukromá osoba, nemohu si platit nějakého pověřence, který bude hlídat obsah stránek. Údaje o našich obyvatelích zveřejňuji v minimálním rozsahu, takže věřím, že důvod k nějaké stížnosti se snad neobjeví. Pokud by se čtenářům stránek zdálo, že zmínka o našich spoluobčanech, kteří nás opustili, je nějak v rozporu s výše zmíněným nařízením, mohu tyto informace zcela vyřadit. Bylo by mi to ale líto, je to určitá forma rozloučení se s nimi.
Dále mě napadá, že také uvádím jmenovitě naše reprezentanty ve fotbale - zda hráli, případně zda se jim podařilo tu a tam vstřelit nějaký ten gól. Neporušuji snad tímto cosi ?

Pokud byste tedy zjistili nějaký problém, prosím, abyste mi dali vědět - zkusím napravit. Pokud by byl problém závažnější, či někdo okamžitě vyrukuje se stížností, pak bych raději stránky stáhnul z internetu.
17.5.2018Zájezd ZŠ do Švýcarska.

Dne 8.května se vrátila výprava Základní školy Lipnice n.S. ze zájezdu do Švýcarska. Celkem 45 účastníků z řad žáků, bývalých žáků, rodičů, prarodičů a přátel školy navštívila mimo jiné Rýnské vodopády, Bern, Gruyeres, Broc, hrad Chillon, Montreaux, Ženevu, Thun a krásné skalní vodopády Trummelbachfalle. Cestou do Švýcarska se výprava zastavila i v německé Kostnici, při zpáteční cestě jsme si prohlédli hlavní město Lichtenštejnska Vaduz.

Místní škola má v pořádání zahraničních zájezdů už slušnou tradici - naši žáci v uplynulých letech navštívili Nizozemsko, Belgii, Švédsko, Dánsko, Itálii, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Francii, Spojené království, Maďarsko a Polsko.11.4.2018Rubriku Stalo se snažím naplňovat od roku 2004 (tedy 14 let). V současné době jsem se rozhodl ji utlumit.
Hlavním důvodem je fakt, že v naší vyspělé společnosti nastal velký problém s doručováním denního tisku. Po léta jsme odebírali denně noviny a pomocí nich jsem výše zmíněnou rubriku vedl. Vydavatelé denního tisku se nedávno rozhodli, že tisk už nebude doručovat pošta, ale jakýsi jiný subjekt. Výsledkem bylo, že noviny tu došly, tu nedošly, někdy přišly o 3 dny,někdy o 5 dnů později, někdy nedošly vůbec. Rozhodnutí bylo nasnadě - noviny jsme odhlásili.
Doplňovat rubriku podle zpráv z internetu či dle informací poskytovaných ČT se mi nejeví jako použitelné.

Pokusím se tedy nadále pouze doplňovat významnější události z naší obce.

Věřím, že to čtenáři těchto stránek pochopí.


Jiří Květoslav Hrubý:
„Hloupý všechno ví. Snob předstírá, že ví. Intelektuál přemýšlí, zda ví. Moudrý ví, že neví. Normální člověk žije.“
5.3.2018Kdo byl Jan Havelka ?

Ne každý možná zná bližší informace o panu faráři Havelkovi, kterého chce uctít spolek Lipničáci osazením pomníčku v naší Lipnici. Pan Streubel objevil publikaci s názvem "Kaine, kde je tvůj bratr", jejímž autorem je Josef Beneš a vydala ji v roce 1971 Česká katolická charita. Tato publikace přináší medailónky českých katolických kněží - obětí fašismu.

Do publikace můžete nahlédnout na těchto stránkách: Kaine, kde je tvůj bratr.
Medailónek p.Havelky naleznete na str.25 


Panu Streubelovi velice děkuji !!2.3.2018Umučený farář Havelka bude mít na Lipnici pomník.

Pomník faráři Janu Havelkovi, vlastenci, který zemřel v roce 1942 v nemocnici v tehdejším Německém Brodě nyní Havlíčkově Brodě na následky mučení gestapem, by měl stát v jeho rodné obci Lipnice nad Sázavou. S návrhem na stavbu pomníku přišel místní spolek Lipničáci.

V květnu loňského roku uplynulo 75 let od úmrtí faráře Jana Havelky na následky mučení v gestapáckých služebnách v Havlíčkově Brodě a Hradci Králové. Jan Havelka byl zatčen na základě udání za vlastenecké kázání v lipnickém kostele v červnu 1940. „Naše obec zůstává mnoho dlužna tomuto statečnému člověku a vlastenci. Pomník by byl důstojným oceněním jeho památky. Naše obec by se tak připojila k řadě válečných pomníků a dalších památek připomínajících odkaz obětí druhé světové války,“ tvrdí organizátoři pietní akce.
„Zatím nepadla závazná dohoda na přesné podobě pomníku. Návrh zpracoval akademický sochař František Janák. Předpokládané umístění pomníku je plánováno na prostranství v dolní části náměstí,“ informoval místostarosta Lipnice Marek Hanzlík. Jak dodal, stavba pomníku na náměstí v Lipnici je ale závazný krok, který je třeba dobře promyslet už s ohledem na přesně danou podobu náměstí, kterou stvořil architekt Aleš Burian. V červnu 2017 Lipničáci svůj záměr předložili obecnímu zastupitelstvu, které s ním souhlasilo. Stavbu pomníku by chtěli financovat z dotací a darů. Podle místostarosty Hanzlíka na stavbu pomníku přispěje i obec, přesné datum, kdy by pomník měl stát, zatím nepadlo.


Zprávu jsem převzal z Deníku havlíčkobrodska (30.1.2018),autorkou zprávy je p.redaktorka Štěpánka Saadouni.
Celou originální zprávu naleznete zde: Článek v Deníku havlíčkobrodska

27.1.2018Volba prezidenta ČR - dokonáno jest.

Nejvíce hlasů voličů v Lipnici získal Miloš Zeman - 220 (57,6%), Jiří Drahoš získal 162 hlasů (42,4%).

Miloš Zeman nakonec vyhrál i v celostátním hlasování a tak bude po dalších 5 let vykonávat funkci prezidenta ČR.
Lze si jen přát, aby poražená strana výsledek volby uznala a aby se povolební situace sklidnila. Bylo by dobré, abychom přestali po prezidentovi házet vajíčky, předvádět se s kartami jakýchkoli barev, o vyvěšování trenýrek ani nemluvě.

Výsledky 2.kola prezidentských voleb v naší Lipnici naleznete v excelovském souboru: Výsledky v Lipnici
17.1.2018Losna nebo Mažňák ?Níže uvedený příspěvek jsem napsal před 5 lety před druhým kolem tehdejší prezidentské volby. Myslím, že je aktuální i dnes, 9 dnů před letošní druhou volbou. Jen jsem text mírně rozšířil. Berte to ale prosím jen jako můj názor - možná, že máte jiný ...


Ne, nechci v žádném případě zlehčovat nadcházející druhé kolo prezidentské volby. Ale při sledování vrcholící kampaně se tato asociace s Foglarovými Rychlými šípy přímo nabízí. Problém je v tom,jak poznat, kdo je charakterním Losnou a kdo opovrženíhodným Mažňákem.
Jednoduché řešení neexistuje. Oba kandidáti mají totiž řadu vlastností dobrých a řadu chyb tak, jako každý z nás. A pokud si někdo své špatné vlastnosti nepřizná, pak už to samo o sobě špatnou vlastností je. Je čistě věcí každého z nás, abychom si vytvořili názor a rozhodli podle sebe. Nestane se nic zásadního, pokud zvolíme jednoho či druhého kandidáta. Naše země se neposune ani o píď směrem k západu či východu (jak nám je někdy sdělováno), zahraniční vztahy nebudou volbou nijak ohroženy, ať dopadne jakkoli. Občanům sousedních států je myslím naše volba lhostejná, podobně jako nám je vcelku lhostejné, koho si zvolí naši sousedé (pokud to nebude opravdu výrazný extrém). Přiznejme si - kolik z nás je schopno vyjmenovat prezidenty či premiéry států, které sousedí s ČR (o vzdálenějších zemích ani nemluvě)...
Nenechme se při volbách ovlivnit různými doporučeními, která na nás chrlí z médií některé "celebrity". Výkony některých můžeme obdivovat na jevištích, v koncertních síních,... , ale výkon jejich profese jim nedává patent na rozum o nic větší, než je názor prodavaček, řidičů, truhlářů, lékařů, kadeřnic ... (omlouvám se za tento zjednodušený, namátkový výběr), jejichž výkony jsou také hodny obdivu.
Nenechme se ani ovlivnit desítkami pochybných průzkumů, kterými nás bombardují různé agentury s tím, že nám ještě předkládají rozbory, jak by volili mladí či staří, jak vzdělaní či méně vzdělaní, jak obyvatelé měst či vesnic a podobně. Pokud se hovoří o rozdělování společnosti, pak právě tyto rádoby reprezentativní průzkumy tak činí mírou nejvyšší. Možná by nám ještě mohly nabídnout rozbor, jak volí leváci či praváci, svobodní či zadaní, blonďáci či černovlasí ... :-)

Přijďme v pátek či sobotu (26.-27.1.2018) k volbám, volme dle své úvahy, přijměme poté pokorně výsledek volby.29.12.2017Vánoční koncert na lipnickém hradu.

Krásnou vánoční atmosféru zažili účastníci tradičního vánočního koncertu, který se konal v předvečer Štědrého dne - 23.prosince 2017. Na koncertu vystoupil lipnický smíšený pěvecký sbor pod vedením p.učitelky Markéty Viterové a pro všechny přítomné to byl krásný zážitek.

Atmosféru koncertu si můžete alespoň trochu přiblížit po shlédnutí videa, které mi poskytl pan Jonatan Hanzlík (tímto mu velice děkuji !).

Odkaz na videa: Vánoční koncert 201726.12.2017Nový spoj do Havl.Brodu.

Možná jste si už všimli, že Lipnicí projíždí v dopoledních hodinách nový autobusový spoj. Nová linka vyjíždí z Havl.Brodu v 8:25 hod., do Lipnice dorazí v 8:58 hod a pokračuje do Dolního Města.
Hned vzápětí se vrací - z Lipnice odjíždí v 9:18 hod. a do Havl.Brodu má příjezd v 9:50 hod.

Je to určitě dobrá možnost jak se dostat dopoledne z Brodu k nám, případně naopak jak se dostat do Havl.Brodu.

Pravdou je, že ten spoj už jezdí pár týdnů, trochu jsem s tou informací zaspal - omlouvám se.

Přehled autobusového spojení do Havl.Brodu, Ledče n.S. a Světlé n.S. naleznete na těchto stránkách v rubrice Dopravní spojení (viz nabídka vlevo). Jistější ale možná bude mrknout na stránky IDOS: Dopravní spojení

10.12.2017Předvánoční jarmark.

Předvánoční jarmark se v Lipnici opět vydařil.
Program byl zahájen v sále penziónu BRIXEN. Zcela zaplněný sál tleskal vystoupením žáků ZŠ, kteří měli připravené pásmo básniček a koled navozujících vánoční atmosféru. Hudební čísla si zase pod vedením svých učitelů připravili žáci ZUŠ. V programu vystoupila také dudačka paní Valentýna Křížková z Pelhřimova a bylo to velice příjemné a milé vystoupení.
Na náměstí byly v několika stáncích k mání výrobky dětí ze ZŠ i mladých hasíků. V mrazivém počasí zahřálo přítomné bohaté občerstvení.
Závěr patřil opět živému betlému. Vše dopadlo tak, jak dopadnout mělo a tak se všichni diváci (a že jich bylo !!) rozcházeli domů spokojeni a v dobré náladě.

Malou fotogalerii naleznete na stránkách školy. Bohužel se mi v průběhu živého betlému vybila baterie u fotoaparátu a tak je fotogalerie neúplná. Byla to hrubá chyba fotografa - už se mi holt někdy také vybíjejí osobní baterie ... Takže kdybyste prosím někdo měl snímky z dalšího průběhu betlému, budu velice rád, když mi je poskytnete.

Tady je ta má nedokončená Fotogalerie


27.10.2017Charitní pečovatelská služba je tu i pro zájemce z Lipnice nad Sázavou a okolí.

Také obyvatelé Lipnice nad Sázavou a obcí v okruhu do pěti kilometrů mohou využívat pomoci Charitní pečovatelské služby při Oblastní charitě Havlíčkův Brod. V současné době charitní pečovatelky dojíždějí k celkem osmnácti klientům v regionu včetně seniorů, kteří žijí v lipnickém domě s pečovatelskou službou.
Charitní pečovatelská služba patří k nejvyhledávanějším službám sociální péče. Je určena seniorům od pětašedesáti let a lidem se zdravotním postižením ve věku od čtyřiceti do pětašedesáti let. „Služba je terénní, což znamená, že pečovatelky jezdí přímo ke klientům domů, kde jim pomáhají takovým způsobem, aby mohli i nadále důstojně žít ve známém prostředí,“ nastínila vedoucí Charitních pečovatelských služeb při havlíčkobrodské Charitě Jana Řádová, DiS.
Lidem, kteří již sami vzhledem ke svému věku nebo zdravotnímu hendikepu nedokážou adekvátně obstarat nutné práce v domácnosti, se dostává pomoci při běžných úkonech péče o vlastní osobu a hygieně, pečovatelky rovněž mohou zajistit nákupy, pomohou s úklidem domácnosti nebo přivezou oběd. Neméně důležitý je také doprovod k lékaři, na úřady a podobně. „To vše pomůže nejen samotnému klientovi, ale také jeho rodinným příslušníkům, kteří například bydlí na jiném konci republiky nebo musí do zaměstnání či také vychovávat malé děti,“ podotkla Jana Řádová.
Na webových stránkách Oblastní charity Havlíčkův Brod www.hb.charita.cz najdou zájemci více informací včetně formuláře Žádosti o poskytnutí pečovatelské služby a úhradníku. Podrobnosti rovněž poskytne vedoucí Jana Řádová na telefonním čísle 565 532 108 nebo 777 736 047 či na e-mailu pecovatelkyhu@charitahb.cz.


18.7.2017Virtuální prohlídky zajímavých objektů kraje Vysočina.

Celkem 30 zajímavých míst našeho kraje můžete navštívit aniž byste opustili klid svého domova. Virtuální prohlídky jsou zpracovány opravdu pěkně - najdete mezi nimi i zajímavosti z našeho okresu - naši Lipnici, hrad v Ledči n.S., Havlíčkův Brod, Pohleď, Přibyslav a Havlíčkovu Borovou.

Virtuální prohlídky naleznete zde: Kraj Vysočina virtuálně

Virtuální prohlídky se vám určitě budou líbit, ale pravdou je,že prohlídka skutečná je daleko lepší - takže to vezměte spíše jako nabídku, lákadlo - vyberte objekt a vyražte jako opravdoví turisté. Ona ta virtuální realita je zajímavá, ale skutečnost je vždy lepší !


17.7.2017Mapa barokních míst Vysočiny.

Na devětadvacet zajímavých památek spojených s barokem upozorňuje nově vydaná Mapa barokních míst Vysočiny. Včetně tří praktických tipů na jednodenní i dvoudenní výlety ji pro české i zahraniční turisty připravila příspěvková organizace Vysočina Tourism.

Více se dozvíte z tiskové zprávy: Barokní místa Vysočiny


5.3.2017Nová anketa.

V rubrice Anketa (viz nabídka vlevo) jsem zařadil novou otázku.
Naší obci se nabízí možnost zažádat si o přiznání historického názvu městys. Při jednání zastupitelstva obce na toto téma nebylo zatím nijak rozhodnuto. Zastupitelé nakonec zvolili možnost dát hlas občanům (ale i ostatním návštěvníkům těchto stránek).
Jaký je váš názor na tuto záležitost ? Vstupte do ankety !
3.11.2016Spolek Lipničáci má své webové stránky !

Účelem tohoto již od svého založení agilního spolku je poskytování obecně prospěšných činností v oblasti historie obce, ochrany památek a kulturních hodnot a k dalším aktivitám ve smyslu občanské společnosti.
Ustavující schůze se konala 19.5.2016 a do výboru spolku byli zvoleni pánové Boleslav Dlouhý, Vladimír Charamza a Mgr. Jaroslav Salák. Pan Salák je pak zmocněn zastupovat spolek navenek.

Vše podstatné o činnosti spolku se dozvíte z nově vytvořených internetových stránek (jejich tvůrcem i správcem je pan Salák), které si můžete prohlédnout zde: Spolek Lipničáci.


Odkaz na stránky je umístěn i v naší nabídce vlevo.


Pohled do historie kamenického učiliště v Lipnici n.S.

Před 65 lety (v roce 1951) se začala odvíjet historie kamenického učiliště v Lipnici n.S. Dlouholetý učitel odborných předmětů této školy pan Mirek Kubíček k tomuto jubileu sepsal historii vývoje školy od jejího založení až po současnost.
Jsem velice rád, že pan Kubíček souhlasí se zveřejněním tohoto materiálu a tak si vše můžete přečíst v rubrice Vzpomínky - viz nabídka vlevo.
Je to čtení velice zajímavé, protože pan Kubíček píše nejen o škole, jejích oborech a mnoha reorganizacích, ale také připomíná významné osobnosti, které se podílely na rozvoji školy a přispívaly k její výborné pověsti. Pověst a kvalitu školy totiž tvoří právě konkrétní lidé - bez ohledu na momentálního zřizovatele či název školy.
Jsem rád, že se rubrika Vzpomínky neustále rozšiřuje, že přibývá příspěvků. .

Děkuji panu Mirku Kubíčkovi za příspěvek i panu Slávku Dlouhému za zprostředkování.

9.6.2016Vzpomínky paní Kalenské - pokračování.

Do rubriky Vzpomínky jsem doplnil osmou část vyprávění paní Kalenské. Domluvil jsem se s paní Kalenskou (dcerou dlouholetého ředitele lipnické školy pana Petra Kalenského) a s jejím laskavým svolením doplňuji do Vzpomínek její vyprávění, které vychází na pokračování v Lipnickém panorama.

Je to hezké, milé čtení, však se jistě přesvědčíte sami ... Možná, že si při čtení příspěvků ve Vzpomínkách sami zavzpomínáte na svá školní léta, na spolužáky, učitele, první lásky, na Lipnici ... Byl bych moc rád, kdybyste přispěli dalšími vzpomínkami.
26.5.2016Video o Lipnici - zajímavé !

Zajímavé video o naší Lipnici objevil pan Sladkovský na Streamu.
Autorem videa je pan Dušan Krejdl.

Mrkněte se: Video o Lipnici

Jirkovi Sladkovskému děkuji !!1.5.2016Videoprůvodce okolím Lipnice.

Velice hezké video ukazující některé zajímavosti z okolí naší obce můžete shlédnout na této adrese:
Procházka kolem Lipnice

Autorkou videa je slečna Markéta Rysová, s jejímž laskavým svolením odkaz zveřejňuji.
Tímto jí zároveň děkuji a těším se na další pokračování ?9.4.2016Lipnice v Hájkově kronice.

Pan Streubel mi poslal výňatek z kroniky Václava Hájka z Libočan, ve kterém je zmínka o naší Lipnici.

Václav Hájek z Libočan psal svou kroniku asi v letech 1533-1539. Jeho kronika je psána čtivým jazykem, má vysokou literární kvalitu a ve své době byla velice oblíbenou. Hájek byl uznáván jako vypravěč vysokých kvalit.
Pochybnosti jsou o faktografii kroniky. Václav Hájek je někdy označován za "sedmilháře" - kde nevěděl, tam si vymyslel. Přesto je tato kronika i dnes zajímavým počtením ...

Výňatek kroniky si můžete přečíst zde: Hájkova kronika o Lipnici

Panu Streubelovi děkuji za objevné pátrání o naší Lipnici.


16.9.2015Lipnice n.S. na mapách ve vyhledávači Seznam.

Po delším úsílí se podařilo (zapracoval p.Streubel !), aby seznam.cz opravil ve svých mapách některé cesty a zároveň zanesl do svých map i značené lipnické okruhy.
Není to ještě úplně dokonalé ,ale je to pokrok proti původní verzi.

Podívejte se: Mapa Lipnice a okolí na Seznamu

Za informaci ale ještě víc za práci na vylepšení mapy děkuji p.Streubelovi.
15.4.2015Zajímavý článek o parlamentním zařízení v Lipnici.

Regionální zpravodajství deníku Idnes přineslo docela obsažný článek o historii i současnosti parlamentního zařízení v Lipnici n.S. Je to čtení zajímavé, k zamyšlení, trochu smutné ...

Celý článek si můžete přečíst a ilustrační fota prohlédnout zde:
„Chalupa“ poslanců po 20 letech: Jezdí tam méně, provoz stojí miliony.

Dovolím si připojit ještě osobní vzpomínku. V sedmdesátých letech jsem působil v základní škole při léčebně ortopedických vad. Ano, v zařízení byla nejen léčebna, ale děti se tam i vyučovaly v regulérní škole (pravda, s trochu "osekanými" učebními plány).
Děti s vadami páteře se léčily vždy v několikatýdenních turnusech, mnohé se sem vracely několikrát. Přilehlý park zněl dětským smíchem, hřiště sloužilo k dětským hrám, bylo tu živo. Kontrast v porovnání s dnešním stavem těžko popsatelný ...
Při rozhodování o osudu zařízení a jeho převodu na parlamentní zařízení bylo kdysi mimo jiné řečeno "léčebnu pro děti už by tady teď nikdo neutáhl". Takže táhneme to, co tu je.
F.Roček
>

26.7.2014Rozhodnutí Generálního finančního ředitelství v Praze.

Jelikož zápis z mimořádného zasedání obecního zastupitelstva nemusí být každému srozumitelný a orientace v přiložených přílohách také není jednoduchá, přináším stručné shrnutí situace:

Konečné rozhodnutí Generálního finančního ředitelství v Praze o hrozbě, která nad naší obcí visela v podobě vrácení dotací a ještě platbě penále ve výši 100% dotace, padlo počátkem července 2014.
Jednalo se o 3 akce, které zajišťovalo minulé vedení obce v letech 2006-2010.
Obecně platí, že pokud obec čerpá státní dotace na investiční akce, musí striktně dodržet podmínky dotací. Pokud se tak neděje, dotace se musí vrátit a navíc přichází sankce ve výši 100% dotace.

Stručný přehled uvádí následující tabulka:

 

Akce Dotace Nedostatky Odvod+penále
Regulace dopravy a parkování
v centru Lipnice (2.etapa) - náměstí
5 793 126,-Kč Změna zadávacích podmínek,
nedodržení termínu ukončení,
úhrada nákladů, které ve skutečnosti nevznikly,
předložení fiktivních faktur,
nedodržení stanovené minimální výše vlastních
zdrojů,
rozsah stavby nebyl proveden v původním
plánovaném rozsahu,...
6 016 729,- Kč
Sportovní a sociální zázemí
pro ZŠ a obec - kabiny
3 500 000,-Kč Nedodržení termínu pro předložení dokumentů
závěrečného vyhodnocení akce,
použití části dotace na jiný účel,
uplatnění fiktivních dokladů ...
246 140,- Kč
6 BJ + TI Lipnice nad Sázavou,
Výstavba "U hradeb"
3 780 000,-Kč Rozdělení veřejné zakázky na 2 části,
nedostatky při zadávání veřejné zakázky,
neprokázání části prací uhrazených z dotace,
nesplnění stanovené výše vlastních zdrojů,
neprokázání splnění požadavků na měrnou spotřebu
tepla,
zastavení domů České spořitelně aniž by se
jednalo o zajištění úvěru souvisícího s výstavbou
akce,
prodej domů soukromým osobám, což je
v rozporu s účelem a cílem dotace ...
7 560 000,-Kč

Celkem tedy obec musí zaplatit 13 822 869,- Kč. Již jen zajímavým dovětkem je fakt, že o kontrolu vyúčtování dotací žádal bývalý starosta ...
24.5.2014Opravdu hodně povídek od Jaroslava Haška.

Fanoušci povídek Jaroslava Haška mohou zajásat. Poprvé vychází soubor povídek tohoto světoznámého autora elektronicky a mnohé z děl jsou publikovány vůbec poprvé. A navíc zdarma.
"Souhrnné dílo v podobě eknihy přináší pro čtenáře dvě velké výhody. Tištěná kniha v tak velkém rozsahu by v knihovně zabrala poměrně dost místa. Rozdíl ve skladnosti elektronické knihy je proto nepopiratelný. Navíc je tu možnost postupného doplňování, neboť haškologové stále přicházejí s novými texty," uvedl Jiří Vlček, ředitel Palmknih, které Haškovo kompletní povídkové dílo distribuují.
Nové souborné dílo, které čítá přes 2 500 stránek, obsahuje všechny dosud nalezené Haškovy povídky. Řada z nich byla publikována v různých časopisech a novinách, některé se zatím doposud publikace nedočkaly. Stejně jako další tvorba, i povídky vznikaly v různých etapách Haškova života a řada z nich zobrazuje skutečné zážitky.

A kde si můžete knihu stáhnout ?
Zkuste zde:
Knihy

Za upozornění na tuto nabídku děkuji pánům Hanzlíkovi a Rafajovi.

26.3.2014Havlíčkobrodský poutník...

... aneb Havlíčkovým Brodem a jeho okolím ze všech stran. To je název knihy, jejímž autorem je František Drašner a vydala ji Martina Krejčiříková.
Publikace je psána formou vycházek po Havlíčkově Brodě a jeho okolí - nechybí ani naše Lipnice. Je obdivuhodné, kolik informací dokázal František Drašner o našem okolí shromáždit, je smutné, že se vydání svého Poutníka již nedožil.
Předmluvu ke knížce napsala paní Jana Fischerová a pan Petr Pithart.
Nemám ještě knížku ani zdaleka přečtenou, ale již po zvládnutí první vycházky ji mohu vřele doporučit. V knihkupectví v Havl.Brodě jsem ji zakoupil za 399,- Kč.

22.3.2014Nová nabídka ubytování v Lipnici n.S.

Nově zrekonstruovaný nekuřácký penzión SILENTIUM nabízí příjemné a komfortní ubytování návštěvníkům Lipnice.Penzión nabízí:

  • Ubytování ve třech 2 a jednom 4 lůžkovém pokoji vč. koupelny s WC s možností přistýlky
  • Snídaně s možností bezlepkové diety
  • Prodej občerstvení
  • Krásné a klidné okolí plné zajímavých míst a akcí

Penzión naleznete v objektu bývalé školy SOU kamenického pod Lipnicí ve směru na Dolní Město. Jeho majiteli a provozovateli jsou manželé Streubelovi.

Další informace na stránkách: Penzión SILENTIUM, případně v rubrice Důležité odkazy (viz nabídka vlevo).


28.12.2013Lipnický hrad z ptačí perspektivy.

Hezký dárek v podobě leteckého pohledu na lipnický hrad nabízím čtenářům těchto stránek zásluhou autora videa - pana Jardy Syrového.

Podívejte se na následující odkaz, stojí to za to ! Letecký pohled na lipnický hrad

Panu Syrovému děkuji jednak za pořízení videa a také za to, že poskytl krásné záběry ke zveřejnění.


4.5.2013Zajímavý pohled na hospodaření obce.
Skutečně zajímavý pohled na hospodaření obcí v ČR nabízí nový web, který monitoruje hospodaření obcí v ČR.

Situaci naší obce si můžete prohlédnout zde:
Monitor hospodaření obcí

Za tip na tyto stránky děkuji panu Streubelovi !19.2.2013Přečtěte si pověsti z okolí Lipnice.Venku chumelí, zima se ještě nevzdává - ještě stále je čas uvařit si čaj, sednout v teple do křesla a přečíst si hezké pověsti, odehrávající se v našem okolí. Pozor, některé jsou trochu strašidelné !!

Zajímavý tip mi poslal pan Streubl (díly !!) - mrkněte na stránky:
Pověsti z Vysočiny
17.1.2013Tip na pěkný čtenářský zážitek .Zima v těchto dnech udeřila plnou silou a tak je teď ideální čas na přečtení pěkné knížky.
Výborný tip mi poskytl pan Michal Streubel. On to vlastně nebyl jen tip; pan Streubel věnoval naší škole hned 4 knížky z pera pana Františka Drašnera. Jedná se o publikace "Karel Havlíček Borovský na Vysočině", "Jiří Wolker na Vysočině", "Jaroslav Hašek na Vysočině" a "Jak město (Havlíčkův Brod)ke svému čtvrtému názvu přišlo".

Jméno pana Fr.Drašnera je určitě pro mnohé lipnické, ale nejen lipnické, dobře známé. Pan Drašner kdysi na zdejší škole učil, byl známý jako výkonný turista, regionální historik, byl skvělým šachistou. Považuji si za čest, že jsme byli přátelé, je mi líto, že už není mezi námi ...

Všechny 4 knížky doporučuji vaší pozornosti - je to zajímavé, pěkné čtení, vhodné právě pro dlouhé zimní večery. A pokud byste nemohli tyto knížky sehnat, pak zde může osvětovou úlohu sehrát naše škola (tak to vždy na vsích bývalo) a můžeme vám třeba i knížky půjčit - máme totiž od pana Streubela od každého titulu 2 výtisky !

O knížce věnované J.Wolkerovi jsem našel odkaz i na internetu:
Jiří Wolker na Vysočině
Odkaz je i na knihu o Jar.Haškovi:
Jaroslav Hašek na Vysočině aneb hostinský Alexandr Invald vypravuje

Panu Michalu Streubelovi děkuji !
4.1.2013Podívejte se na zajímavý film !Nedávno jsem na tomto místě informoval o premiéře filmu o Vašíku Beránkovi z Vitonína a o jeho statečné životním postoji v boji s nepřízní osudu. Film s názvem "Byl mi dán dar" je zveřejněný na internetu a díky Vašíkovi mohu nabídnout odkaz na něj.

Najděte si chvíli času (film trvá cca 17 minut) a podívejte se:
Byl mi dán dar

Vendovi přeju i nadále jeho optimismus, aktivitu, činorodost .. A jak Vaška znám, tak on takovým určitě zůstane !
3.12.2012Tip na pěkné vlastivědné stránky.Pan Petr Doležal mi poslal 2 tipy na velice pěkné vlastivědné stránky, kde si můžete pocestovat po naší krásné vlasti aniž byste sundali bačkory a vylezli z příjemně vyhřátých bytů.

Tip číslo jedna míří na stránky místopisu:
Místopis ČR,

Druhý tip míří na virtuální prohlídky:
Virtuální prohlídka ČR

Oba odkazy jsem nastavil na naši Lipnici n.S., je ale samozřejmě možné prohlédnout si i jiná, méně hezká místa v ČR :))

Panu Doležalovi děkuji za spolupráci.

22.9.2012Ještě důležitý doplněk k zajímavým stránkám o Jaroslavu Haškovi (viz aktualita níže ze dne 5.9.2012).Kromě již dříve doporučených stránek stojí jistě za návštěvu stránky asi největšího znalce díla Jaroslava Haška pana Radko Pytlíka. Tak tedy ještě přehledně odkazy (naleznete je i na stránce o Jar.Haškovi: - viz nabídka vlevo):
Virtuální muzeum Jaroslava Haška
Galerie karikatur
Radko Pytlík


5.9.2012Zajímavé stránky o Jaroslavu Haškovi.Pan Michal Streubel mi poslal velice zajímavé odkazy na stránky o spisovateli Jaroslavu Haškovi.
Oba odkazy jsou pro mne objevem, věřím, že pokud se na tyto stránky mrknete, budete také překvapeni (mile !). Při čtení některých karikatur osobností první republiky jen lituji, že není Hašek ještě mezi námi, aby mohl napsat charakteristiky některých současných "osobností". Věru že by měl co napsat a činil by tak jistě s potěšením ...

Přidávám i komentář pana Streubela, pod který bych se sám také rád podepsal:
"Přestože spisovatel Hašek prožil v Lipnici jen několik let, aby zde zakončil svůj krátký, ale dílem naplněný život, současná Lipnice se k němu stále hlásí. Jsem tomu rád, i když jsou mu přisuzovány dnes neoblíbené ultralevicové postoje a vyčítán jeho poněkud rozevlátý život. Dílo, které vytvořil a kterým se také celý život živil (bez grantů a dotací dnešních „tvůrců“) si však zaslouží uznání. "

Už se určitě těšíte na ty odkazy - tady tedy jsou (umístil jsem ale i na stránku o J.Haškovi - viz nabídka vlevo):
Virtuální muzeum Jaroslava Haška
Galerie karikatur


23.5.2012Sdružení za záchranu rodného domu Jana Zrzavého.

Slyšeli jste o tomto sdružení ? Pakliže ne, doporučuji vám k návštěvě jeho internetové stránky:

Občanské sdružení

Velkou akcí těchto nadšenců je zprovoznění stezky Krajem Jana Zrzavého. Stezka má 10 zastávek a jedna z nich je i v Lipnici n.S. u starého hřbitova. Zastávky jsou velice hezké, lákají k posezení, zamyšlení, odpočinku ... Mapa všech zastávek je k dispozici na této stránce:

Mapa stezky


22.12.2011Starý průvodce - další, již 5.díl !

V nastávajících vánočních dnech si třeba najdete chvíli času na posezení u čaje či kávy a s chutí se opět po delším čase začtete do starého lipnického průvodce...
Již páté pokračování starého průvodce Lipnicí zpracoval a poskytl ke zveřejnění opět pan Sudek. Podívejte se (v nabídce Starý průvodce), přečtěte, vraťte se o 100 let zpátky v čase a popřemýšlejte, jak budou jednou naši potomci číst o našich současných problémech, jak jim asi porozumí...
Děkuji panu Sudkovi za trpělivý přepis a těším se (a asi nejsem sám) na další pokračování

16.12.2011Nová rubrika v nabídce - Křížky v Lipnici n.S.


Tentokrát se ještě jednou vracím ke křížku na Blatově. Krásnou fotografii mi poslal pan Jiří Dlabola, navíc mi poslal i zajímavou informaci o tomto křížku. Novou fotografii jsem doplnil, informaci též - obé najdete v rubrice křížky. Panu Dlabolovi děkuji.

V okolí Lipnice i v Lipnici samé je řada křížků, které většinou krásně zapadají do krajiny, takže si jejich přítomnost mnohdy ani neuvědomujeme. Je škoda, když je nevnímáme, zaslouží si naši pozornost. Drobné památky dotváří kouzlo našeho domova kulturní krajiny, kde zanechali stopy předci, které dnes již téměř neumíme číst. Je hezké u nich postát, zamyslet se nad jejich účelem, zavzpomínat na jejich tvůrce ...
Nová rubrika nabídky bude doplňována průběžně, přivítám spolupráci čtenářů těchto stránek - fota, upozornění na další křížky - skvělé by bylo, kdyby někdo znal historii vzniku !
Do naší malé společnosti přátel historie Lipnice a okolí vítám k pánům Sladkovskému, Sudkovi a Streubelovi další přispěvatele - paní Kučírkovou a pana Pavlíčka, kteří mi poslali další moc pěkné tipy a fotografie. Jsem velice rád, že se tato rubrika setkává s příznivým ohlasem, že se mi scházejí další zajímavé tipy. Křížky zařazuji postupně, časem chystám i mapu s vyznačením polohy. GPS souřadnice berte prosím s rezervou - nemusí být absolutně přesné ...

Opět po delší odmlce (nebudu vymýšlet žádné omluvy ...) zařazuji jako jubilejní desátý  pěkný křížek, který naleznete blízko samoty Blatov, zhruba jižně od Lipnice n.S. Vedle křížku je lavička, na které je příjemné posezení při svačince a pohledu na panorama naší obce při pohledu z jižní strany.

Všem svým spolupracovníkům - "lovcům křížků" se omlouvám, že křížky zařazuji postupně, po jednom a že se tedy na některé příspěvky ještě nedostalo (bohatou nadílku mám třeba připravenou od pana Pavlíčka). Postupně vše zařadím. A pokud se vám zdá, že zařazuji křížky nesystematicky, pak musím konstatovat, že se vám to nezdá. Je to pravda. Do určitého systému bych rád křížky srovnal až v závěru celého seriálu.

Tak se podívejte - Nabídka vlevo - Křížky v Lipnici23.4.2011Historie lipnické pošty.

V roce 2007 slavila lipnická pošta 120 let od založení. V letošním roce to je tedy už 124 let, co fungují poštovní služby v naší obci.
Věřím, že si rádi přečtete povídání, sestavené místostarostou obce, panem Hanzlíkem. Zatím ho nabízím jako přílohu, kterou otevřete po kliknutí na následující odkaz (pdf), později zapracuji do rubriky Vzpomínky.

Zde je slíbený odkaz: Historie lipnické pošty


8.8.2009Čas na změnu nazrál, takže spouštím nový vzhled stránek. O důvodech více píšu na úvodní stránce.
Takže jen připomínám, že tyto stránky si nekladou za cíl konkurovat oficiálním stránkám obce. Cílem je spíše přinášet informace, které na oficiálních stránkách chybí, přinášet jiný pohled na dění v obci, chválit to, co za pochvalu stojí, kritizovat to, co si kritiku zaslouží ..., ale hlavně propagovat naši krásnou obec, sdružovat všechny ty, kteří ji mají rádi, lákat k návštěvě ty, kteří naši obec ještě neobjevili.

K důležité změně dochází v rubrice Kontakty - je tam změna v mailové adrese autora stránek (nová adresa je: lipnicens@email.cz ). Stará adresa už neplatí, pokud ji máte v adresáři, vymažte si ji prosím. Budu velice rád za jakoukoli reakci na náplň stránek či na jejich vzhled. Pokud byste chtěli svůj názor vyjádřit v diskusi, pak také neváhejte...
Upozorňuji také na jednu novinku v nabídce - Erbovní historie hradu. Za pomoc při realizaci této novinky děkuji p.Hanzlíkovi.

Další rubriky do nabídky budu postupně doplňovat a vždy na změnu upozorním právě zde, v aktualitách. Pokud něco nebude přesně fungovat, prosím o omluvu, zároveň přivítám upozornění na případné chyby, nefunkčnosti ...