Lipnice nad Sázavou

neoficiální stránky


foto: pan Sladkovský

Foto: pan Jiří Sladkovský


Aktuality

V Lipnici n.S. žije v současné době 667 obyvatel


BlueBoard.cz

Aladin

25.4.2018
Přijede Golčův Jeníkov a hned poté i Havl.Brod C !

V dalším kole okresního přeboru hostí Lipnice v sobotu na domácím trávníku tým Golčova Jeníkova. Vzhledem k postavení v tabulce (Golč.Jeníkov je poslední) bude Lipnice favoritem.

Hned 1.května bude na programu odložený zápas s Havl.Brodem C - a to bude situace přesně opačná. Broďáci jsou suverénně na 1.místě a tak by i zisk pouhého bodu milým překvapením. Bude to po čarodějnicích, tak je ale vše možné :-)

Datum Čas Utkání Soutěž Rozhodčí Výsledek
28.4.2018 16:00 Lipnice n.S. - Golčův Jeníkov okresní přebor Beránek Jiří
28.4.2018 16:00 Dlouhá Ves - Dolní Město okresní přebor Ondráček
1.5.2018 16:30 Lipnice n.S. - Havl.Brod C okresní přebor Hospodka Jakub
1.5.2018 16:30 Okrouhlice - Dolní Měst okresní přebor Vojtíšek


Tabulky soutěže i kompletní jarní program naleznete v rubrice Fotbal (viz nbídka vlevo).22.4.2018
Bod z Věžnice má svou cenu !

Letos již podruhé se Lipnice s Věžnicí rozešla s remizou - na podzim to bylo 2 : 2, tentokrát 3 : 3. Získaný bod má určitě cenu, zvláště když týmy v tabulce pod Lipnicí nebodovaly.
Těžkou porážku si připsalo Dolní Město se světelským béčkem.

Datum Čas Utkání Soutěž Rozhodčí Výsledek
22.4.2018 15:00 Věžnice - Lipnice n.S. okresní přebor Niederle 3 : 3
22.4.2018 16:00 Dolní Město - Světlá n.S. B okresní přebor Hospodka 0 : 7


Tabulky soutěže i kompletní jarní program naleznete v rubrice Fotbal (viz nbídka vlevo).16.4.2018Práce na Zámecké - pozor při pohybu !

V následujících týdnech dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu po Zámecké - probíhají zde práce na rekonstrukci opěrné zdi při cestě na lipnický hrad.

Práce probíhají celkem svižně a výsledek nevypadá špatně :-)

Podívejte se na malou fotogalerii - zobrazuje stav z týdne 10.-14.dubna 2018: Takhle stavba vypadá15.4.2018Blíží se pálení čarodějnic.

Místní SDH (hasiči) pořádají 30.dubna 2018 tradiční pálení čarodějnic. Koná se na hradě s tím, že od 17:00 začíná program pro děti, vlastní zapálení vatry pak bude v 19:00 hod.

Více se dozvíte z plakátu: Plakát akce12.4.2018Změna jízdního řádu - pozor !!!

Dopravní společnost ARRIVA nečekaně (z provozních důvodů) a pro cestující trochu zákeřně změnila odjezd ranního autobusu z Lipnice n.S. do Havl.Brodu. Je to ten autobus, co přijížděl od Ledče n.S. v 6:07 a hned pokračoval do Brodu. Nově tento autobus odjíždí z Lipnice už v 5:53 hod.

Omlouvám se, že informaci přináším trochu se zpožděním - donesla se ke mně až dnes. Možná, že jste někteří v tomto týdnu už autobus marně vyhlíželi :-(


11.4.2018Rubriku Stalo se snažím naplňovat od roku 2004 (tedy 14 let). V současné době jsem se rozhodl ji utlumit.
Hlavním důvodem je fakt, že v naší vyspělé společnosti nastal velký problém s doručováním denního tisku. Po léta jsme odebírali denně noviny a pomocí nich jsem výše zmíněnou rubriku vedl. Vydavatelé denního tisku se nedávno rozhodli, že tisk už nebude doručovat pošta, ale jakýsi jiný subjekt. Výsledkem bylo, že noviny tu došly, tu nedošly, někdy přišly o 3 dny,někdy o 5 dnů později, někdy nedošly vůbec. Rozhodnutí bylo nasnadě - noviny jsme odhlásili.
Doplňovat rubriku podle zpráv z internetu či dle informací poskytovaných ČT se mi nejeví jako použitelné.

Pokusím se tedy nadále pouze doplňovat významnější události z naší obce.

Věřím, že to čtenáři těchto stránek pochopí.


Jiří Květoslav Hrubý:
„Hloupý všechno ví. Snob předstírá, že ví. Intelektuál přemýšlí, zda ví. Moudrý ví, že neví. Normální člověk žije.“
31.3.2018Sběrová akce - odpadový papír.

V rámci jarního úklidu možná doma objevíte starý papír - noviny, časopisy, nepotřebné kartóny, ... Škola vám nabízí možnost jednoduše se papíru zbavit a navíc tím ještě přinést škole užitek.

Papír je možné dopravit ke škole kdykoli do 20.dubna 2018 - pokud bude trochu vytříděný a dobře svázaný, bude to úplně super !!

Pokud byste měli problém s dopravou, zkuste se domluvit ve škole s p.školníkem Langem či p.učitelem Ročkem.


25.3.2018Co povídala paní skála?

Mnohé zdánlivě obyčejné skály v našem okolí mohou vyprávět zajímavé příběhy a pověsti. Na toto téma proběhne přednáška pana Pavla Koubka z Občanského sdružení Zelené srdce, z.s.

Koná se v sobotu 14. dubna 2018 od 18 hodin v penzionu Silentium (bývalá škola SOU kamenického).
Přednáška bude doplněna promítáním diapozitivů.

Vstup je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě sálu je nutná registrace přes mail: jbs.2010@seznam.cz se zpětným potvrzením.

Na přednášku zvou manželé Streubelovi, kterým tímto děkuji za informaci.21.3.2018Zemřela paní Bohumila Kosíková.

Těsně před začátkem letošního jara tiše opustila svou rodinu, sousedy i známé paní Bohumila Kosíková.
Dokud mohla chodit, ráda se s každým zastavila, popovídala, zavzpomínala. Dlouhá léta pracovala v místní mateřské škole jako uklízečka a děti ji měly rády pro její mírnou povahu.
Paní Kosíková odešla ve věku nedožitých 90 let.


Čest její památce !
5.3.2018Kdo byl Jan Havelka ?

Ne každý možná zná bližší informace o panu faráři Havelkovi, kterého chce uctít spolek Lipničáci osazením pomníčku v naší Lipnici. Pan Streubel objevil publikaci s názvem "Kaine, kde je tvůj bratr", jejímž autorem je Josef Beneš a vydala ji v roce 1971 Česká katolická charita. Tato publikace přináší medailónky českých katolických kněží - obětí fašismu.

Do publikace můžete nahlédnout na těchto stránkách: Kaine, kde je tvůj bratr.
Medailónek p.Havelky naleznete na str.25 


Panu Streubelovi velice děkuji !!3.3.2018Zemřel pan Jiří Moravec.

V prvních březnových dnech opustil svou rodinu, sousedy a známé pan Jiří Moravec. Pana Moravce si vybavuji hlavně jako člena zednické party, která před lety budovala opěrnou zeď pod zámeckou silnicí. Je to dílo velké, bytelné, které určitě přežije mnoho generací. V posledních letech, kdy měl pan Moravec problémy s pohybem, už jsme ho na Lipnici nepotkávali. Starala se o něj rodina jeho dcery.
Pan Moravec odešel ve věku nedožitých 79 let
Čest jeho památce !


2.3.2018Umučený farář Havelka bude mít na Lipnici pomník.

Pomník faráři Janu Havelkovi, vlastenci, který zemřel v roce 1942 v nemocnici v tehdejším Německém Brodě nyní Havlíčkově Brodě na následky mučení gestapem, by měl stát v jeho rodné obci Lipnice nad Sázavou. S návrhem na stavbu pomníku přišel místní spolek Lipničáci.

V květnu loňského roku uplynulo 75 let od úmrtí faráře Jana Havelky na následky mučení v gestapáckých služebnách v Havlíčkově Brodě a Hradci Králové. Jan Havelka byl zatčen na základě udání za vlastenecké kázání v lipnickém kostele v červnu 1940. „Naše obec zůstává mnoho dlužna tomuto statečnému člověku a vlastenci. Pomník by byl důstojným oceněním jeho památky. Naše obec by se tak připojila k řadě válečných pomníků a dalších památek připomínajících odkaz obětí druhé světové války,“ tvrdí organizátoři pietní akce.
„Zatím nepadla závazná dohoda na přesné podobě pomníku. Návrh zpracoval akademický sochař František Janák. Předpokládané umístění pomníku je plánováno na prostranství v dolní části náměstí,“ informoval místostarosta Lipnice Marek Hanzlík. Jak dodal, stavba pomníku na náměstí v Lipnici je ale závazný krok, který je třeba dobře promyslet už s ohledem na přesně danou podobu náměstí, kterou stvořil architekt Aleš Burian. V červnu 2017 Lipničáci svůj záměr předložili obecnímu zastupitelstvu, které s ním souhlasilo. Stavbu pomníku by chtěli financovat z dotací a darů. Podle místostarosty Hanzlíka na stavbu pomníku přispěje i obec, přesné datum, kdy by pomník měl stát, zatím nepadlo.


Zprávu jsem převzal z Deníku havlíčkobrodska (30.1.2018),autorkou zprávy je p.redaktorka Štěpánka Saadouni.
Celou originální zprávu naleznete zde: Článek v Deníku havlíčkobrodska
7.2.2018Zemřela paní Marie Fišarová.

Počátkem února opustila svou rodinu, sousedy i známé paní Marie Fišarová.
Bylo vždy potěšením se s ní potkat - paní Fišarová se ráda zastavila, popovídala. Rád vzpomínám ještě i na dobu, kdy se svým manželem jezdili s pojízdnou prodejnou do vesnic v okolí. Mimo jiné zajížděli i do vsi, ze které pocházím a byli tam vždy vítáni nejen kvůli dovezenému zboží, ale i pro dobrou náladu, kterou rozdávali zadarmo.
Paní Fišarová odešla ve věku 80 let.


Čest její památce !
27.1.2018Sněhové či ledové kalamity ?

Letošní zima je zatím velice mírná, přesto jsme již v Lipnici zažili 2 sněhové kalamity. Vzhledem k terénu v naší obci znamená větší sněhová nadílka skoro vždy vznik dopravních problémů, protože není možno okamžitě vše silami pracovníků obce prohrnout a posypat. Po sněhové klouzačce často přichází ještě větší nepřítel řidičů a chodců - ledovka.
Obecní úřad přišel myslím s dobrým nápadem. Na nejvíce exponovaná místa byly umístěny nádoby s posypovým materiálem, který je tak okamžitě k dispozici všem, kteří se dostanou do obtíží. I nadále se samozřejmě budou o údržbu komunikací starat pracovníci obce, ale nouzově si nyní můžeme pomoci i sami.


27.1.2018Volba prezidenta ČR - dokonáno jest.

Nejvíce hlasů voličů v Lipnici získal Miloš Zeman - 220 (57,6%), Jiří Drahoš získal 162 hlasů (42,4%).

Miloš Zeman nakonec vyhrál i v celostátním hlasování a tak bude po dalších 5 let vykonávat funkci prezidenta ČR.
Lze si jen přát, aby poražená strana výsledek volby uznala a aby se povolební situace sklidnila. Bylo by dobré, abychom přestali po prezidentovi házet vajíčky, předvádět se s kartami jakýchkoli barev, o vyvěšování trenýrek ani nemluvě.

Výsledky 2.kola prezidentských voleb v naší Lipnici naleznete v excelovském souboru: Výsledky v Lipnici
17.1.2018Losna nebo Mažňák ?Níže uvedený příspěvek jsem napsal před 5 lety před druhým kolem tehdejší prezidentské volby. Myslím, že je aktuální i dnes, 9 dnů před letošní druhou volbou. Jen jsem text mírně rozšířil. Berte to ale prosím jen jako můj názor - možná, že máte jiný ...


Ne, nechci v žádném případě zlehčovat nadcházející druhé kolo prezidentské volby. Ale při sledování vrcholící kampaně se tato asociace s Foglarovými Rychlými šípy přímo nabízí. Problém je v tom,jak poznat, kdo je charakterním Losnou a kdo opovrženíhodným Mažňákem.
Jednoduché řešení neexistuje. Oba kandidáti mají totiž řadu vlastností dobrých a řadu chyb tak, jako každý z nás. A pokud si někdo své špatné vlastnosti nepřizná, pak už to samo o sobě špatnou vlastností je. Je čistě věcí každého z nás, abychom si vytvořili názor a rozhodli podle sebe. Nestane se nic zásadního, pokud zvolíme jednoho či druhého kandidáta. Naše země se neposune ani o píď směrem k západu či východu (jak nám je někdy sdělováno), zahraniční vztahy nebudou volbou nijak ohroženy, ať dopadne jakkoli. Občanům sousedních států je myslím naše volba lhostejná, podobně jako nám je vcelku lhostejné, koho si zvolí naši sousedé (pokud to nebude opravdu výrazný extrém). Přiznejme si - kolik z nás je schopno vyjmenovat prezidenty či premiéry států, které sousedí s ČR (o vzdálenějších zemích ani nemluvě)...
Nenechme se při volbách ovlivnit různými doporučeními, která na nás chrlí z médií některé "celebrity". Výkony některých můžeme obdivovat na jevištích, v koncertních síních,... , ale výkon jejich profese jim nedává patent na rozum o nic větší, než je názor prodavaček, řidičů, truhlářů, lékařů, kadeřnic ... (omlouvám se za tento zjednodušený, namátkový výběr), jejichž výkony jsou také hodny obdivu.
Nenechme se ani ovlivnit desítkami pochybných průzkumů, kterými nás bombardují různé agentury s tím, že nám ještě předkládají rozbory, jak by volili mladí či staří, jak vzdělaní či méně vzdělaní, jak obyvatelé měst či vesnic a podobně. Pokud se hovoří o rozdělování společnosti, pak právě tyto rádoby reprezentativní průzkumy tak činí mírou nejvyšší. Možná by nám ještě mohly nabídnout rozbor, jak volí leváci či praváci, svobodní či zadaní, blonďáci či černovlasí ... :-)

Přijďme v pátek či sobotu (26.-27.1.2018) k volbám, volme dle své úvahy, přijměme poté pokorně výsledek volby.6.1.2018Atmosférické srážky v Lipnici - bilance roku 2017.

Pan Streubel mi poslal statistiku srážkových úhrnů v Lipnici n.S. v roce 2017. Grafické zpracování je přehledné a zajímavé. Lze z něj vyčíst, že právě uplynulý rok byl srážkově nejbohatší v dosavadní historii měření (p.Streubel sleduje srážky 4 roky).
Až do března se množství srážek v roce 2017 příliš nelišilo od předchozích 2 let. Srážkově nadprůměrný duben pak výrazně posunul rok 2017 na první místo a tento stav vydržel až do konce roku. Duben byl loni úplně nejdeštivějším měsícem roku, naopak leden byl nejsušší. Vše je přehledně zpracováno hned ve dvou grafech -mrkněte se:
Graf kumulovaných srážek v letech 2014-2017.

Graf srážek v jednotlivých měsících v období 2017-2017.

Znovu připomínám, že 1 mm srážek znamená 1 litr vody na metr čtverečný.

Panu Streubelovi děkuji a věřím, že bude v měřeních pokračovat i nadále.
29.12.2017Vánoční koncert na lipnickém hradu.

Krásnou vánoční atmosféru zažili účastníci tradičního vánočního koncertu, který se konal v předvečer Štědrého dne - 23.prosince 2017. Na koncertu vystoupil lipnický smíšený pěvecký sbor pod vedením p.učitelky Markéty Viterové a pro všechny přítomné to byl krásný zážitek.

Atmosféru koncertu si můžete alespoň trochu přiblížit po shlédnutí videa, které mi poskytl pan Jonatan Hanzlík (tímto mu velice děkuji !).

Odkaz na videa: Vánoční koncert 201726.12.2017Nový spoj do Havl.Brodu.

Možná jste si už všimli, že Lipnicí projíždí v dopoledních hodinách nový autobusový spoj. Nová linka vyjíždí z Havl.Brodu v 8:25 hod., do Lipnice dorazí v 8:58 hod a pokračuje do Dolního Města.
Hned vzápětí se vrací - z Lipnice odjíždí v 9:18 hod. a do Havl.Brodu má příjezd v 9:50 hod.

Je to určitě dobrá možnost jak se dostat dopoledne z Brodu k nám, případně naopak jak se dostat do Havl.Brodu.

Pravdou je, že ten spoj už jezdí pár týdnů, trochu jsem s tou informací zaspal - omlouvám se.

Přehled autobusového spojení do Havl.Brodu, Ledče n.S. a Světlé n.S. naleznete na těchto stránkách v rubrice Dopravní spojení (viz nabídka vlevo). Jistější ale možná bude mrknout na stránky IDOS: Dopravní spojení

14.12.2017Zemřela paní Vlasta Matějková.

V předvánoční čas opustila svou rodinu, sousedy a známé paní Vlasta Matějková.
Paní Matějková odešla z naší obce v nedožitých 88 letech tak, jak i žila - tedy tiše, nenápadně.


Čest její památce !
10.12.2017Předvánoční jarmark.

Předvánoční jarmark se v Lipnici opět vydařil.
Program byl zahájen v sále penziónu BRIXEN. Zcela zaplněný sál tleskal vystoupením žáků ZŠ, kteří měli připravené pásmo básniček a koled navozujících vánoční atmosféru. Hudební čísla si zase pod vedením svých učitelů připravili žáci ZUŠ. V programu vystoupila také dudačka paní Valentýna Křížková z Pelhřimova a bylo to velice příjemné a milé vystoupení.
Na náměstí byly v několika stáncích k mání výrobky dětí ze ZŠ i mladých hasíků. V mrazivém počasí zahřálo přítomné bohaté občerstvení.
Závěr patřil opět živému betlému. Vše dopadlo tak, jak dopadnout mělo a tak se všichni diváci (a že jich bylo !!) rozcházeli domů spokojeni a v dobré náladě.

Malou fotogalerii naleznete na stránkách školy. Bohužel se mi v průběhu živého betlému vybila baterie u fotoaparátu a tak je fotogalerie neúplná. Byla to hrubá chyba fotografa - už se mi holt někdy také vybíjejí osobní baterie ... Takže kdybyste prosím někdo měl snímky z dalšího průběhu betlému, budu velice rád, když mi je poskytnete.

Tady je ta má nedokončená Fotogalerie


4.12.2017Zimní fotosoutěž hledá nejkrásnější snímky s tématem Vysočina v pohybu.

Fotografové pozor! Vysočina Tourism vyhlašuje zimní fotosoutěž, tentokrát na téma Vysočina v pohybu. Počínaje dnešním dnem (1.12.)mohou všichni příznivci focení - amatéři i profesionálové posílat své výtvory do soutěže a vyhrát ubytování v Barokní věži na Zámku Žďár nad Sázavou nebo jednodenní výlety do Šiklova mlýna nebo centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem.

Soutěž začíná 1. prosince a skončí 31. března příštího roku. Zaslané fotografie se objeví na facebookovém profilu @regionvysocina (Dovolená na Vysočině), kde se utkají o cenu veřejnosti a o poukaz na jednodenní výlet pro čtyři osoby do Šiklova mlýna. Vítěze následně vybere porota složená se zástupců Vysočina Tourism a foto odborníků.

Maximálně můžete zaslat 6 fotografií ve formátu jpg o minimální velikost 2 MB. Společně s fotografiemi zašlete své jméno, příjmení, kontaktní email, mobil, název fotografie, místo pořízení a případně Váš komentář. Soutěžní snímky zasílejte přes Úschovnu (www.uschovna.cz) na email info@vysocinatourism.cz. Detailní podmínky soutěže najdou zájemci na turistickém portále: Fotosoutěž


22.11.2017Zajímavá meteorologická zpráva.

Určitě zajímavou zprávu mi poslal pan Streubel, který již po několik let měří množství atmosférických srážek v naší obci:

V uplynulém týdnu překročil letošní roční úhrn srážek hodnotu 700mm. Této hodnoty jsme v minulých třech letech nedosáhli ani za ceVých 12 měsíců.

Letošní rok bude tedy dosud s největším ročním úhrnem srážek mého lipnického měření. Příroda si však následky předchozích sušších let nese dosud a voda v krajině i v zemi se stále více stává i politikem.


Panu Streubelovi děkuji a těším se na letošní závěrečný čtvrtletní přehled srážek (říjen - prosinec 2017)


27.10.2017Charitní pečovatelská služba je tu i pro zájemce z Lipnice nad Sázavou a okolí.

Také obyvatelé Lipnice nad Sázavou a obcí v okruhu do pěti kilometrů mohou využívat pomoci Charitní pečovatelské služby při Oblastní charitě Havlíčkův Brod. V současné době charitní pečovatelky dojíždějí k celkem osmnácti klientům v regionu včetně seniorů, kteří žijí v lipnickém domě s pečovatelskou službou.
Charitní pečovatelská služba patří k nejvyhledávanějším službám sociální péče. Je určena seniorům od pětašedesáti let a lidem se zdravotním postižením ve věku od čtyřiceti do pětašedesáti let. „Služba je terénní, což znamená, že pečovatelky jezdí přímo ke klientům domů, kde jim pomáhají takovým způsobem, aby mohli i nadále důstojně žít ve známém prostředí,“ nastínila vedoucí Charitních pečovatelských služeb při havlíčkobrodské Charitě Jana Řádová, DiS.
Lidem, kteří již sami vzhledem ke svému věku nebo zdravotnímu hendikepu nedokážou adekvátně obstarat nutné práce v domácnosti, se dostává pomoci při běžných úkonech péče o vlastní osobu a hygieně, pečovatelky rovněž mohou zajistit nákupy, pomohou s úklidem domácnosti nebo přivezou oběd. Neméně důležitý je také doprovod k lékaři, na úřady a podobně. „To vše pomůže nejen samotnému klientovi, ale také jeho rodinným příslušníkům, kteří například bydlí na jiném konci republiky nebo musí do zaměstnání či také vychovávat malé děti,“ podotkla Jana Řádová.
Na webových stránkách Oblastní charity Havlíčkův Brod www.hb.charita.cz najdou zájemci více informací včetně formuláře Žádosti o poskytnutí pečovatelské služby a úhradníku. Podrobnosti rovněž poskytne vedoucí Jana Řádová na telefonním čísle 565 532 108 nebo 777 736 047 či na e-mailu pecovatelkyhu@charitahb.cz.


21.10.2017Už je rozhodnuto.

Volilo se v celé republice, volilo se i v naší Lipnici. Výsledky u nás se od těch celostátních zas až tak neliší. Suverénně vyhrálo hnutí ANO, druhá skončila ODS, na třetím místě pak KSČM.

Podrobné výsledky naleznete v excelovském souboru: Výsledky voleb 2017.


19.10.2017Zemřela paní Vlasta Moravcová.

V polovině října, v období krásného babího léta, opustila svou rodinu, sousedy a známé paní Vlasta Moravcová.
Paní Moravcová odešla z lipnické části Mizerov tak, jak i žila - tedy tiše, nenápadně. Bylo jí 88 let.


Čest její památce !
9.10.2017Setkání důchodců se vydařilo.

Spolek Lipničáci ve spolupráci s obecním úřadem a se ZŠ Lipnice n.S. pozval lipnické důchodce k přátelskému posezení ve škole dne 6.10.2017.
Celkem se sešlo na 45 seniorů, kteří se dobře pobavili a posezení se jim líbilo.

Poděkování za toto milé setkání patří vedení spolku Lipničáci a také p.ředitelce školy Opršálové, p.Tejkalové a p.Ondrákové za vstřícnost a pomoc s organizací.
Malou fotogalerii ze setkání si můžete prohlédnout zde: Setkání důchodců, 6.10.2017

Za zprávu i fota děkuji p.Salákovi, duši této akce.


5.9.2017Blahodárný déšť.

Déšť, který nás tentokrát o víkendu navštívil, jistě mnohé nepotěšil. Ale vzhledem k předchozímu suchému období to byl déšť vítaný a prospěšný.
A kolik že u nás v Lipnici napršelo ? Podle měření paní Ledvinkové to bylo úhrnem 46 mm, což je hodnota docela vysoká. Co je ovšem důležité - tentokrát to nebyl žádný přívalový déšť, který rychle odteče, ale byl to déšť rozložený do delšího času a tím se voda stačila i vsáknout do půdy.

Paní Ledvinkové děkuji za měření !


13.8.2017Počet návštěvníků těchto stránek dosáhl počtu 200 000.

K této události došlo 6.srpna 2017 v 10:13:07 hod. Mám z této návštěvnosti radost - počítadlo jsem na stránky umístil 1.7.2004 (je to možné, že to je už více než 13 let ???), když to tedy vydělím počtem let, vychází mi to na cca 15 300 přístupů za rok,tedy více než 1000 přístupů měsíčně.
Jsem si vědom toho, že stránky v poslední době trochu zanedbávám, že mi leccos utíká. Výmluvy nehledám, jsem zkrátka pomalejší, lenivější, ... Vzhledem k tomu, že v příštím roce bych se měl zbavit v zaměstnání některých náročných (časově) povinností, je naděje, že mi na tyto stránky zbyde více času...

Každopádně děkuji všem návštěvníkům za to, že na stránky chodí (čímž mi dodávají chuti v jejich aktualizaci pokračovat), děkuji i všem mým spolupracovníkům, kteří mi posílají různé tipy, příspěvky, fota, ... Za krásná fota děkuji zvláště panu Jirkovi Sladkovskému.

F.Roček18.7.2017Virtuální prohlídky zajímavých objektů kraje Vysočina.

Celkem 30 zajímavých míst našeho kraje můžete navštívit aniž byste opustili klid svého domova. Virtuální prohlídky jsou zpracovány opravdu pěkně - najdete mezi nimi i zajímavosti z našeho okresu - naši Lipnici, hrad v Ledči n.S., Havlíčkův Brod, Pohleď, Přibyslav a Havlíčkovu Borovou.

Virtuální prohlídky naleznete zde: Kraj Vysočina virtuálně

Virtuální prohlídky se vám určitě budou líbit, ale pravdou je,že prohlídka skutečná je daleko lepší - takže to vezměte spíše jako nabídku, lákadlo - vyberte objekt a vyražte jako opravdoví turisté. Ona ta virtuální realita je zajímavá, ale skutečnost je vždy lepší !


17.7.2017Mapa barokních míst Vysočiny.

Na devětadvacet zajímavých památek spojených s barokem upozorňuje nově vydaná Mapa barokních míst Vysočiny. Včetně tří praktických tipů na jednodenní i dvoudenní výlety ji pro české i zahraniční turisty připravila příspěvková organizace Vysočina Tourism.

Více se dozvíte z tiskové zprávy: Barokní místa Vysočiny


13.7.2017Ježkova kavárna na lipnickém hradě sklidila zasloužený úspěch.

Vystoupení lipnického smíšeného sboru, který je veden jedinečnou Markétou Viterovou bylo hojně navštíveno a sklidilo všeobecný a zasloužený úspěch.
Vystoupili Sára a Viktorie Bencovy, Kristýna Doležalová, Věra Beránková, Kateřina Mináčová, Sára, Soňa, Jonatan a Marek Hanzlíkovi, Luděk Brož, Zdeněk Rafaj, Zdeněk Ježek a Roman Machálek.

Fotogalerii si můžete prohlédnoutzde: Fota z koncertu
Videozáznam pak naleznete na youtube: Video z koncertu

Za zaslání obého děkuji panu Hanzlíkovi ml. a jen tiše lituji, že jsem se koncertu nemohl zúčastnit !!


17.6.2017Zemřela paní Božena Kučerová.

Tiše a nenápadně, tak, jak i žila, opustila tento svět paní Božena Kučerová z Lipnice n.S.
Paní Kučerové bylo 86 let.

Čest její památce !


8.5.2017Spolek Lipničáci vzpomněl obětí 2.sv.války.

V Den vítězství (8.května) uspořádal vzpomínkové shromáždění k uctění obětí 2.sv.války spolek Lipničáci.
Účastníci se sešli u radnice a poté se přesunuli na starý hřbitov, kde položili květiny k památníku obětí i ke hrobu našich spoluobčanů Oldřicha Plichty a Ladislava Havla, kteří zahynuli v samém závěru německé okupace v roce 1945.
S velice pěkným projevem vystoupil pan Jaroslav Salák - využil v něm i zápisy z lipnické kroniky, dokumentující průběh posledních dnů války v naší obci. Od konce druhé světové války uplynulo již 72 let, ale všichni účastníci setkání se shodli, že je potřeba si válečné události i následné osvobozování naší vlasti stále připomínat, že je třeba spravedlivě vzpomenout všech obětí. Ta potřeba plyne i z toho, že jsme bohužel často svědky snahy o překrucování dějin ...

Malou fotogalerii z pietního aktu si můžete prohlédnout zde: Vzpomínka na oběti 2.sv.války


Úryvek z kroniky naleznete na stránkách spolku Lipničáci: Spolek Lipničáci17.4.2017Získá sport v Lipnici donátora?

Velkou šanci má obec Lipnice nad Sázavou. Rodina ze Švýcarska se rozhodla podporovat sportovní vyžití v Lipnici a hodlá do těchto aktivit investovat 1,5 milionu korun.


Článek s tímto obsahem napsala paní redaktorka Saadouni a otiskl ho Deník havlíčkobrodska a jeho celé znění si můžete přečíst zde: Celé znění článku

Za upozornění na článek děkuji panu Blažkovi
12.4.2017Spolek Lipničtí Šunkovníci registrován!

Koncem března Krajský soud v Hradci Králové zapsal do spolkového rejstříku Lipnické Šunkovníky. Zlegalizovala se tím několikaletá aktivita sdružení převážně místních občanů, které se zabývá domácí výrobou sušených vepřových šunek a dalších sušených masných dobrot.
Předsedou byl zvolen Standa Plešák, jménem spolku jedná pětičlenná rada, nejvyšším orgánem je členská schůze. Ustavující schůze proběhla v únoru, v den jejího konání vstoupilo do spolku devětadvacet šunkovníků. Na jednání tehdy navázalo zimní nasolování, zpracovali jsme přes 400 kilogramů kýt a plecek, které dnes visí, zrají a vysychají v kůlnách, sklepech a na půdách po celé Lipnici a v širokém okolí. Ochutnat je budete moci i vy na šunkobraní v prosinci, kdy nad hradem opět zavlaje naše vlajka na znamení radosti z této aktivity.
Nejsme uzavřeným spolkem, naopak. O tajemství přípravy lahodné šunky se rádi podělíme i s Vámi, přijďte! Nejbližší akcí bude výroba klobsuchů U panské kovárny o velikonoční neděli ve čtyři odpoledne.

Za spolek: Zdeněk Rafaj, šunkasař (tzn. v šunkovnickém slangu pokladník J)


Fotky z ustavující schůze, šunkovnického pasování a nasolování si můžete prohlédnout ZDE: Fota z ustavující schůze
5.3.2017Nová anketa.

V rubrice Anketa (viz nabídka vlevo) jsem zařadil novou otázku.
Naší obci se nabízí možnost zažádat si o přiznání historického názvu městys. Při jednání zastupitelstva obce na toto téma nebylo zatím nijak rozhodnuto. Zastupitelé nakonec zvolili možnost dát hlas občanům (ale i ostatním návštěvníkům těchto stránek).
Jaký je váš názor na tuto záležitost ? Vstupte do ankety !
3.11.2016Spolek Lipničáci má své webové stránky !

Účelem tohoto již od svého založení agilního spolku je poskytování obecně prospěšných činností v oblasti historie obce, ochrany památek a kulturních hodnot a k dalším aktivitám ve smyslu občanské společnosti.
Ustavující schůze se konala 19.5.2016 a do výboru spolku byli zvoleni pánové Boleslav Dlouhý, Vladimír Charamza a Mgr. Jaroslav Salák. Pan Salák je pak zmocněn zastupovat spolek navenek.

Vše podstatné o činnosti spolku se dozvíte z nově vytvořených internetových stránek (jejich tvůrcem i správcem je pan Salák), které si můžete prohlédnout zde: Spolek Lipničáci.


Odkaz na stránky je umístěn i v naší nabídce vlevo.


Pohled do historie kamenického učiliště v Lipnici n.S.

Před 65 lety (v roce 1951) se začala odvíjet historie kamenického učiliště v Lipnici n.S. Dlouholetý učitel odborných předmětů této školy pan Mirek Kubíček k tomuto jubileu sepsal historii vývoje školy od jejího založení až po současnost.
Jsem velice rád, že pan Kubíček souhlasí se zveřejněním tohoto materiálu a tak si vše můžete přečíst v rubrice Vzpomínky - viz nabídka vlevo.
Je to čtení velice zajímavé, protože pan Kubíček píše nejen o škole, jejích oborech a mnoha reorganizacích, ale také připomíná významné osobnosti, které se podílely na rozvoji školy a přispívaly k její výborné pověsti. Pověst a kvalitu školy totiž tvoří právě konkrétní lidé - bez ohledu na momentálního zřizovatele či název školy.
Jsem rád, že se rubrika Vzpomínky neustále rozšiřuje, že přibývá příspěvků. .

Děkuji panu Mirku Kubíčkovi za příspěvek i panu Slávku Dlouhému za zprostředkování.

9.6.2016Vzpomínky paní Kalenské - pokračování.

Do rubriky Vzpomínky jsem doplnil osmou část vyprávění paní Kalenské. Domluvil jsem se s paní Kalenskou (dcerou dlouholetého ředitele lipnické školy pana Petra Kalenského) a s jejím laskavým svolením doplňuji do Vzpomínek její vyprávění, které vychází na pokračování v Lipnickém panorama.

Je to hezké, milé čtení, však se jistě přesvědčíte sami ... Možná, že si při čtení příspěvků ve Vzpomínkách sami zavzpomínáte na svá školní léta, na spolužáky, učitele, první lásky, na Lipnici ... Byl bych moc rád, kdybyste přispěli dalšími vzpomínkami.
26.5.2016Video o Lipnici - zajímavé !

Zajímavé video o naší Lipnici objevil pan Sladkovský na Streamu.
Autorem videa je pan Dušan Krejdl.

Mrkněte se: Video o Lipnici

Jirkovi Sladkovskému děkuji !!18.5.2016Exstarosta Lipnice si za zneužití pravomoci odpyká čtyři roky.

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký půjde za zneužití pravomoci při finančních operacích s penězi obce do vězení. Pražský vrchní soud mu ve středu zpřísnil původně uloženou tříletou podmínku na odnětí svobody v délce čtyř let. Horkému zároveň zakázal na dalších sedm let vykonávat funkci starosty. Verdikt je pravomocný.

Další podrobnosti najdete na stránkách Havlíčkobrodského deníku: Havlíčkobrodský deník1.5.2016Videoprůvodce okolím Lipnice.

Velice hezké video ukazující některé zajímavosti z okolí naší obce můžete shlédnout na této adrese:
Procházka kolem Lipnice

Autorkou videa je slečna Markéta Rysová, s jejímž laskavým svolením odkaz zveřejňuji.
Tímto jí zároveň děkuji a těším se na další pokračování ?9.4.2016Lipnice v Hájkově kronice.

Pan Streubel mi poslal výňatek z kroniky Václava Hájka z Libočan, ve kterém je zmínka o naší Lipnici.

Václav Hájek z Libočan psal svou kroniku asi v letech 1533-1539. Jeho kronika je psána čtivým jazykem, má vysokou literární kvalitu a ve své době byla velice oblíbenou. Hájek byl uznáván jako vypravěč vysokých kvalit.
Pochybnosti jsou o faktografii kroniky. Václav Hájek je někdy označován za "sedmilháře" - kde nevěděl, tam si vymyslel. Přesto je tato kronika i dnes zajímavým počtením ...

Výňatek kroniky si můžete přečíst zde: Hájkova kronika o Lipnici

Panu Streubelovi děkuji za objevné pátrání o naší Lipnici.


16.9.2015Lipnice n.S. na mapách ve vyhledávači Seznam.

Po delším úsílí se podařilo (zapracoval p.Streubel !), aby seznam.cz opravil ve svých mapách některé cesty a zároveň zanesl do svých map i značené lipnické okruhy.
Není to ještě úplně dokonalé ,ale je to pokrok proti původní verzi.

Podívejte se: Mapa Lipnice a okolí na Seznamu

Za informaci ale ještě víc za práci na vylepšení mapy děkuji p.Streubelovi.
15.4.2015Zajímavý článek o parlamentním zařízení v Lipnici.

Regionální zpravodajství deníku Idnes přineslo docela obsažný článek o historii i současnosti parlamentního zařízení v Lipnici n.S. Je to čtení zajímavé, k zamyšlení, trochu smutné ...

Celý článek si můžete přečíst a ilustrační fota prohlédnout zde:
„Chalupa“ poslanců po 20 letech: Jezdí tam méně, provoz stojí miliony.

Dovolím si připojit ještě osobní vzpomínku. V sedmdesátých letech jsem působil v základní škole při léčebně ortopedických vad. Ano, v zařízení byla nejen léčebna, ale děti se tam i vyučovaly v regulérní škole (pravda, s trochu "osekanými" učebními plány).
Děti s vadami páteře se léčily vždy v několikatýdenních turnusech, mnohé se sem vracely několikrát. Přilehlý park zněl dětským smíchem, hřiště sloužilo k dětským hrám, bylo tu živo. Kontrast v porovnání s dnešním stavem těžko popsatelný ...
Při rozhodování o osudu zařízení a jeho převodu na parlamentní zařízení bylo kdysi mimo jiné řečeno "léčebnu pro děti už by tady teď nikdo neutáhl". Takže táhneme to, co tu je.
F.Roček
>

26.7.2014Rozhodnutí Generálního finančního ředitelství v Praze.

Jelikož zápis z mimořádného zasedání obecního zastupitelstva nemusí být každému srozumitelný a orientace v přiložených přílohách také není jednoduchá, přináším stručné shrnutí situace:

Konečné rozhodnutí Generálního finančního ředitelství v Praze o hrozbě, která nad naší obcí visela v podobě vrácení dotací a ještě platbě penále ve výši 100% dotace, padlo počátkem července 2014.
Jednalo se o 3 akce, které zajišťovalo minulé vedení obce v letech 2006-2010.
Obecně platí, že pokud obec čerpá státní dotace na investiční akce, musí striktně dodržet podmínky dotací. Pokud se tak neděje, dotace se musí vrátit a navíc přichází sankce ve výši 100% dotace.

Stručný přehled uvádí následující tabulka:

 

Akce Dotace Nedostatky Odvod+penále
Regulace dopravy a parkování
v centru Lipnice (2.etapa) - náměstí
5 793 126,-Kč Změna zadávacích podmínek,
nedodržení termínu ukončení,
úhrada nákladů, které ve skutečnosti nevznikly,
předložení fiktivních faktur,
nedodržení stanovené minimální výše vlastních
zdrojů,
rozsah stavby nebyl proveden v původním
plánovaném rozsahu,...
6 016 729,- Kč
Sportovní a sociální zázemí
pro ZŠ a obec - kabiny
3 500 000,-Kč Nedodržení termínu pro předložení dokumentů
závěrečného vyhodnocení akce,
použití části dotace na jiný účel,
uplatnění fiktivních dokladů ...
246 140,- Kč
6 BJ + TI Lipnice nad Sázavou,
Výstavba "U hradeb"
3 780 000,-Kč Rozdělení veřejné zakázky na 2 části,
nedostatky při zadávání veřejné zakázky,
neprokázání části prací uhrazených z dotace,
nesplnění stanovené výše vlastních zdrojů,
neprokázání splnění požadavků na měrnou spotřebu
tepla,
zastavení domů České spořitelně aniž by se
jednalo o zajištění úvěru souvisícího s výstavbou
akce,
prodej domů soukromým osobám, což je
v rozporu s účelem a cílem dotace ...
7 560 000,-Kč

Celkem tedy obec musí zaplatit 13 822 869,- Kč. Již jen zajímavým dovětkem je fakt, že o kontrolu vyúčtování dotací žádal bývalý starosta ...
24.5.2014Opravdu hodně povídek od Jaroslava Haška.

Fanoušci povídek Jaroslava Haška mohou zajásat. Poprvé vychází soubor povídek tohoto světoznámého autora elektronicky a mnohé z děl jsou publikovány vůbec poprvé. A navíc zdarma.
"Souhrnné dílo v podobě eknihy přináší pro čtenáře dvě velké výhody. Tištěná kniha v tak velkém rozsahu by v knihovně zabrala poměrně dost místa. Rozdíl ve skladnosti elektronické knihy je proto nepopiratelný. Navíc je tu možnost postupného doplňování, neboť haškologové stále přicházejí s novými texty," uvedl Jiří Vlček, ředitel Palmknih, které Haškovo kompletní povídkové dílo distribuují.
Nové souborné dílo, které čítá přes 2 500 stránek, obsahuje všechny dosud nalezené Haškovy povídky. Řada z nich byla publikována v různých časopisech a novinách, některé se zatím doposud publikace nedočkaly. Stejně jako další tvorba, i povídky vznikaly v různých etapách Haškova života a řada z nich zobrazuje skutečné zážitky.

A kde si můžete knihu stáhnout ?
Zkuste zde:
Knihy

Za upozornění na tuto nabídku děkuji pánům Hanzlíkovi a Rafajovi.

26.3.2014Havlíčkobrodský poutník...

... aneb Havlíčkovým Brodem a jeho okolím ze všech stran. To je název knihy, jejímž autorem je František Drašner a vydala ji Martina Krejčiříková.
Publikace je psána formou vycházek po Havlíčkově Brodě a jeho okolí - nechybí ani naše Lipnice. Je obdivuhodné, kolik informací dokázal František Drašner o našem okolí shromáždit, je smutné, že se vydání svého Poutníka již nedožil.
Předmluvu ke knížce napsala paní Jana Fischerová a pan Petr Pithart.
Nemám ještě knížku ani zdaleka přečtenou, ale již po zvládnutí první vycházky ji mohu vřele doporučit. V knihkupectví v Havl.Brodě jsem ji zakoupil za 399,- Kč.

22.3.2014Nová nabídka ubytování v Lipnici n.S.

Nově zrekonstruovaný nekuřácký penzión SILENTIUM nabízí příjemné a komfortní ubytování návštěvníkům Lipnice.Penzión nabízí:

  • Ubytování ve třech 2 a jednom 4 lůžkovém pokoji vč. koupelny s WC s možností přistýlky
  • Snídaně s možností bezlepkové diety
  • Prodej občerstvení
  • Krásné a klidné okolí plné zajímavých míst a akcí

Penzión naleznete v objektu bývalé školy SOU kamenického pod Lipnicí ve směru na Dolní Město. Jeho majiteli a provozovateli jsou manželé Streubelovi.

Další informace na stránkách: Penzión SILENTIUM, případně v rubrice Důležité odkazy (viz nabídka vlevo).


28.12.2013Lipnický hrad z ptačí perspektivy.

Hezký dárek v podobě leteckého pohledu na lipnický hrad nabízím čtenářům těchto stránek zásluhou autora videa - pana Jardy Syrového.

Podívejte se na následující odkaz, stojí to za to ! Letecký pohled na lipnický hrad

Panu Syrovému děkuji jednak za pořízení videa a také za to, že poskytl krásné záběry ke zveřejnění.


4.5.2013Zajímavý pohled na hospodaření obce.
Skutečně zajímavý pohled na hospodaření obcí v ČR nabízí nový web, který monitoruje hospodaření obcí v ČR.

Situaci naší obce si můžete prohlédnout zde:
Monitor hospodaření obcí

Za tip na tyto stránky děkuji panu Streubelovi !19.2.2013Přečtěte si pověsti z okolí Lipnice.Venku chumelí, zima se ještě nevzdává - ještě stále je čas uvařit si čaj, sednout v teple do křesla a přečíst si hezké pověsti, odehrávající se v našem okolí. Pozor, některé jsou trochu strašidelné !!

Zajímavý tip mi poslal pan Streubl (díly !!) - mrkněte na stránky:
Pověsti z Vysočiny
17.1.2013Tip na pěkný čtenářský zážitek .Zima v těchto dnech udeřila plnou silou a tak je teď ideální čas na přečtení pěkné knížky.
Výborný tip mi poskytl pan Michal Streubel. On to vlastně nebyl jen tip; pan Streubel věnoval naší škole hned 4 knížky z pera pana Františka Drašnera. Jedná se o publikace "Karel Havlíček Borovský na Vysočině", "Jiří Wolker na Vysočině", "Jaroslav Hašek na Vysočině" a "Jak město (Havlíčkův Brod)ke svému čtvrtému názvu přišlo".

Jméno pana Fr.Drašnera je určitě pro mnohé lipnické, ale nejen lipnické, dobře známé. Pan Drašner kdysi na zdejší škole učil, byl známý jako výkonný turista, regionální historik, byl skvělým šachistou. Považuji si za čest, že jsme byli přátelé, je mi líto, že už není mezi námi ...

Všechny 4 knížky doporučuji vaší pozornosti - je to zajímavé, pěkné čtení, vhodné právě pro dlouhé zimní večery. A pokud byste nemohli tyto knížky sehnat, pak zde může osvětovou úlohu sehrát naše škola (tak to vždy na vsích bývalo) a můžeme vám třeba i knížky půjčit - máme totiž od pana Streubela od každého titulu 2 výtisky !

O knížce věnované J.Wolkerovi jsem našel odkaz i na internetu:
Jiří Wolker na Vysočině
Odkaz je i na knihu o Jar.Haškovi:
Jaroslav Hašek na Vysočině aneb hostinský Alexandr Invald vypravuje

Panu Michalu Streubelovi děkuji !
4.1.2013Podívejte se na zajímavý film !Nedávno jsem na tomto místě informoval o premiéře filmu o Vašíku Beránkovi z Vitonína a o jeho statečné životním postoji v boji s nepřízní osudu. Film s názvem "Byl mi dán dar" je zveřejněný na internetu a díky Vašíkovi mohu nabídnout odkaz na něj.

Najděte si chvíli času (film trvá cca 17 minut) a podívejte se:
Byl mi dán dar

Vendovi přeju i nadále jeho optimismus, aktivitu, činorodost .. A jak Vaška znám, tak on takovým určitě zůstane !
3.12.2012Tip na pěkné vlastivědné stránky.Pan Petr Doležal mi poslal 2 tipy na velice pěkné vlastivědné stránky, kde si můžete pocestovat po naší krásné vlasti aniž byste sundali bačkory a vylezli z příjemně vyhřátých bytů.

Tip číslo jedna míří na stránky místopisu:
Místopis ČR,

Druhý tip míří na virtuální prohlídky:
Virtuální prohlídka ČR

Oba odkazy jsem nastavil na naši Lipnici n.S., je ale samozřejmě možné prohlédnout si i jiná, méně hezká místa v ČR :))

Panu Doležalovi děkuji za spolupráci.

22.9.2012Ještě důležitý doplněk k zajímavým stránkám o Jaroslavu Haškovi (viz aktualita níže ze dne 5.9.2012).Kromě již dříve doporučených stránek stojí jistě za návštěvu stránky asi největšího znalce díla Jaroslava Haška pana Radko Pytlíka. Tak tedy ještě přehledně odkazy (naleznete je i na stránce o Jar.Haškovi: - viz nabídka vlevo):
Virtuální muzeum Jaroslava Haška
Galerie karikatur
Radko Pytlík


5.9.2012Zajímavé stránky o Jaroslavu Haškovi.Pan Michal Streubel mi poslal velice zajímavé odkazy na stránky o spisovateli Jaroslavu Haškovi.
Oba odkazy jsou pro mne objevem, věřím, že pokud se na tyto stránky mrknete, budete také překvapeni (mile !). Při čtení některých karikatur osobností první republiky jen lituji, že není Hašek ještě mezi námi, aby mohl napsat charakteristiky některých současných "osobností". Věru že by měl co napsat a činil by tak jistě s potěšením ...

Přidávám i komentář pana Streubela, pod který bych se sám také rád podepsal:
"Přestože spisovatel Hašek prožil v Lipnici jen několik let, aby zde zakončil svůj krátký, ale dílem naplněný život, současná Lipnice se k němu stále hlásí. Jsem tomu rád, i když jsou mu přisuzovány dnes neoblíbené ultralevicové postoje a vyčítán jeho poněkud rozevlátý život. Dílo, které vytvořil a kterým se také celý život živil (bez grantů a dotací dnešních „tvůrců“) si však zaslouží uznání. "

Už se určitě těšíte na ty odkazy - tady tedy jsou (umístil jsem ale i na stránku o J.Haškovi - viz nabídka vlevo):
Virtuální muzeum Jaroslava Haška
Galerie karikatur


23.5.2012Sdružení za záchranu rodného domu Jana Zrzavého.

Slyšeli jste o tomto sdružení ? Pakliže ne, doporučuji vám k návštěvě jeho internetové stránky:

Občanské sdružení

Velkou akcí těchto nadšenců je zprovoznění stezky Krajem Jana Zrzavého. Stezka má 10 zastávek a jedna z nich je i v Lipnici n.S. u starého hřbitova. Zastávky jsou velice hezké, lákají k posezení, zamyšlení, odpočinku ... Mapa všech zastávek je k dispozici na této stránce:

Mapa stezky


22.12.2011Starý průvodce - další, již 5.díl !

V nastávajících vánočních dnech si třeba najdete chvíli času na posezení u čaje či kávy a s chutí se opět po delším čase začtete do starého lipnického průvodce...
Již páté pokračování starého průvodce Lipnicí zpracoval a poskytl ke zveřejnění opět pan Sudek. Podívejte se (v nabídce Starý průvodce), přečtěte, vraťte se o 100 let zpátky v čase a popřemýšlejte, jak budou jednou naši potomci číst o našich současných problémech, jak jim asi porozumí...
Děkuji panu Sudkovi za trpělivý přepis a těším se (a asi nejsem sám) na další pokračování

16.12.2011Nová rubrika v nabídce - Křížky v Lipnici n.S.


Tentokrát se ještě jednou vracím ke křížku na Blatově. Krásnou fotografii mi poslal pan Jiří Dlabola, navíc mi poslal i zajímavou informaci o tomto křížku. Novou fotografii jsem doplnil, informaci též - obé najdete v rubrice křížky. Panu Dlabolovi děkuji.

V okolí Lipnice i v Lipnici samé je řada křížků, které většinou krásně zapadají do krajiny, takže si jejich přítomnost mnohdy ani neuvědomujeme. Je škoda, když je nevnímáme, zaslouží si naši pozornost. Drobné památky dotváří kouzlo našeho domova kulturní krajiny, kde zanechali stopy předci, které dnes již téměř neumíme číst. Je hezké u nich postát, zamyslet se nad jejich účelem, zavzpomínat na jejich tvůrce ...
Nová rubrika nabídky bude doplňována průběžně, přivítám spolupráci čtenářů těchto stránek - fota, upozornění na další křížky - skvělé by bylo, kdyby někdo znal historii vzniku !
Do naší malé společnosti přátel historie Lipnice a okolí vítám k pánům Sladkovskému, Sudkovi a Streubelovi další přispěvatele - paní Kučírkovou a pana Pavlíčka, kteří mi poslali další moc pěkné tipy a fotografie. Jsem velice rád, že se tato rubrika setkává s příznivým ohlasem, že se mi scházejí další zajímavé tipy. Křížky zařazuji postupně, časem chystám i mapu s vyznačením polohy. GPS souřadnice berte prosím s rezervou - nemusí být absolutně přesné ...

Opět po delší odmlce (nebudu vymýšlet žádné omluvy ...) zařazuji jako jubilejní desátý  pěkný křížek, který naleznete blízko samoty Blatov, zhruba jižně od Lipnice n.S. Vedle křížku je lavička, na které je příjemné posezení při svačince a pohledu na panorama naší obce při pohledu z jižní strany.

Všem svým spolupracovníkům - "lovcům křížků" se omlouvám, že křížky zařazuji postupně, po jednom a že se tedy na některé příspěvky ještě nedostalo (bohatou nadílku mám třeba připravenou od pana Pavlíčka). Postupně vše zařadím. A pokud se vám zdá, že zařazuji křížky nesystematicky, pak musím konstatovat, že se vám to nezdá. Je to pravda. Do určitého systému bych rád křížky srovnal až v závěru celého seriálu.

Tak se podívejte - Nabídka vlevo - Křížky v Lipnici23.4.2011Historie lipnické pošty.

V roce 2007 slavila lipnická pošta 120 let od založení. V letošním roce to je tedy už 124 let, co fungují poštovní služby v naší obci.
Věřím, že si rádi přečtete povídání, sestavené místostarostou obce, panem Hanzlíkem. Zatím ho nabízím jako přílohu, kterou otevřete po kliknutí na následující odkaz (pdf), později zapracuji do rubriky Vzpomínky.

Zde je slíbený odkaz: Historie lipnické pošty


8.8.2009Čas na změnu nazrál, takže spouštím nový vzhled stránek. O důvodech více píšu na úvodní stránce.
Takže jen připomínám, že tyto stránky si nekladou za cíl konkurovat oficiálním stránkám obce. Cílem je spíše přinášet informace, které na oficiálních stránkách chybí, přinášet jiný pohled na dění v obci, chválit to, co za pochvalu stojí, kritizovat to, co si kritiku zaslouží ..., ale hlavně propagovat naši krásnou obec, sdružovat všechny ty, kteří ji mají rádi, lákat k návštěvě ty, kteří naši obec ještě neobjevili.

K důležité změně dochází v rubrice Kontakty - je tam změna v mailové adrese autora stránek (nová adresa je: lipnicens@email.cz ). Stará adresa už neplatí, pokud ji máte v adresáři, vymažte si ji prosím. Budu velice rád za jakoukoli reakci na náplň stránek či na jejich vzhled. Pokud byste chtěli svůj názor vyjádřit v diskusi, pak také neváhejte...
Upozorňuji také na jednu novinku v nabídce - Erbovní historie hradu. Za pomoc při realizaci této novinky děkuji p.Hanzlíkovi.

Další rubriky do nabídky budu postupně doplňovat a vždy na změnu upozorním právě zde, v aktualitách. Pokud něco nebude přesně fungovat, prosím o omluvu, zároveň přivítám upozornění na případné chyby, nefunkčnosti ...