Lipnice nad Sázavou

neoficiální stránky


foto: pan Jiří Sladkovský

Foto: pan Jiří Sladkovský


Aktuality

V Lipnici n.S. žije v současné době (k 30.12.2017) 641 obyvatel


BlueBoard.cz

meteoblue

6.12.2021První prosincový týden v Lipnici -zima, vánoce, covid...

V prvním prosincovém týdnu zahájila nad naším městečkem vládu paní zima. Přišel první sníh, provázený určitými dopravními problémy. Poté přišlo v rychlém středu střídání teplot - sníh střídavě odtával a hned zase přibýval.
Na náměstí instalovali pracovníci obce krásný vánoční strom, hned ho také opatřili ozdobami a také nasvítili. Vánoční atmosféra je vidět i na dalších místech v obci.
Velkým tematem v celé republice (a tím i v Lipnici), ale i v celém světě je už zase covid. Pro naše občany je velkým plusem fakt, že v našem zdravotním středisku je možné se dát očkovat ať už první, druhou či posilovací třetí vakcínou proti covidu. Celý proces očkování navíc probíhá díky p.doktorovi a zdravotní sestřičce v poklidu, příjemné atmosféře a bez čekání (a navíc bezbolestně !).
Aktuální počet evidovaných pozitivních v jednotlivých obcích (tedy i u nás) si můžete ověřit na následující stránce: Aktuální počty zjištěných osob covid+

29.11.2021Zima dorazila na Lipnici.

Několik obrázků dokumentujících rychlý nástup zimy v našem městečku si můžete prohlédnout v následujícím albu: Zima v Lipnici
28.11.2021První letošní sníh.

První sněhové vločky spadly v Lipnici letos docela pozdě - stalo se tak v sobotu, 27.listopadu.
K opravdové sněhové nadílce ale došlo až o den později - v neděli, 28.listopadu. Sníh se sypal od časného rána a v průběhu dne ho napadlo tolik, že začaly problémy se sjízdností na průtahu obcí. Radost měly děti - sáňkování, bobování, stavby sněhuláků - to vše bylo k vidění.

28.11.2021 Začíná období adventu.

Z hlediska církevního je advent (z lat. adventus = příchod) začátek liturgického roku, období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Dříve byla doba adventní zároveň dobou postu, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování.
V západní tradici je advent také dobou zklidnění. Odpovídalo to životnímu stylu našich předků, jejichž přirozeným rytmem byla intenzivní práce v době od jara do podzimu, kdy bylo nutné zvládnout veškeré zemědělské práce, a odpočinek v zimě, kdy se vykonávaly domácí práce jako draní peří, šití, pletení, předení, tkaní, apod.

Rád bych vám, čtenářům těchto stránek, popřál především to zklidnění, nepodlehněte pokud možno předvánočnímu shonu. Přeji vám všem pevné zdraví, pohodu, pokoru, důvěru, že zase bude lépe.

16.11.2021Také tým žáků ukončil podzimní fotbalovou sezónu.

Okresní fotbalový přebor hraje nejen A-tým mužů, ale také družstvo lipnických žáků. Žákovská soutěž se hraje ve formátu 7+1, což znamená 7 hráčů v poli + brankář.
Našim chlapcům se v této sezóně daří - po podzimu si vedou lépe než "áčko". Zatímco muži jsou v tabulce na 11.místě, mladíci zatím drží 5.příčku. Velkou zásluhu na tom mají trenéři týmu pánové Jirka Šíma a Jan Dolejš. Ve svém středu mají kluci i výjimečné kanonýry - Míša Eigl i Adam Zajíček už vsítili 16 gólů, Patrik Šíma 9 gólů ... Vyhlášení kanonýři z I.ligy mohou jen blednout závistí :-)

Při této příležitosti bych rád zavzpomínal na žákovský tým, který před 40 lety svou skupinu okresního přeboru suverénně vyhrál. Tehdy se ještě hrálo v klasickém formátu s 11 hráči.
Tehdejším trenérem byl pan Petr Najbrt st. a pod jeho vedením řádili na hřišti např. Karel Čeleda, Jirka Štefáček, Vlasta Dvořák, Míla Průša, Pepa Zubál, Petr Anděl, Martin Loskot, bratři Mácové, bratři Najbrtovi, Fanda Dundáček ...

Mnozí si jistě také vzpomenete.

8.11.2021Obecní činžák u školy k nepoznání.

V minulých dnech finišovali pracovníci Brodské stavební s úpravami vnějšího vzhledu obecního činžovního domu u školy. Součástí úprav bylo i zateplení, výměna střešní krytiny, okapů ...

Výsledek jejich práce stojí za to - činžák vypadá jako nový - tedy zvnějšku ...7.11.2021Závěr podzimní sezóny - porážka

Minulý týden naši Staré Ransko porazili (doma), tentokrát prohráli (venku). Tímto utkáním skončila podzimní část okresního přeboru. Lipnice je zatím na 11.místě tabulky a zjara nás tak čeká boj o záchranu.
 
Na čele tabulky žádná změna - v čele  Věžnice, v závěsu je pak Česká Bělá a Herálec.


Tabulky, sestavy, ... naleznete v rubrice Fotbal - viz nabídka vlevo.
Datum  Čas Utkání Soutěž Rozhodčí Výsledek
17.10.2021 10:00 Habry B - Dolní Město Okresní přebor Valíček 6 : 0
23.10.2021 14:30 Věžnice - Lipnice n.S. Okresní přebor Karlík 5 : 1
24.10.2021 14:30 Dolní Město - Šmolovy Okresní přebor Klobása 1 : 2
31.10.2021 14:00 Lipnice n.S. - Staré Ransko Okresní přebor Mucha 4 : 2
31.10.2021 14:00 Nová Ves u Světlé n.S. - Dolní Město Okresní přebor Karlík 3 : 1
6.11.2021 14:00 Staré Ransko - Lipnice n.S. Okresní přebor Synecký 3 : 1
6.11.2021 14:00 Dolní Město - Nová Ves u Světlé n.S. Okresní přebor Vojtíšek 1 : 1
26.10.2021Teploty vzduchu v Lipnici - konec měření ...

Pozorní čtenáři těchto stránek už asi zjistili, že se zde neobjevil přehled teplot za měsíce červenec a srpen (to jsem už vysvětlil dříve), ale chybí i přehled za září. S omluvou musím konstatovat, že s tím měřením teplot končím. Z různých důvodů nejsem schopný teploty denně odečítat (častá nepřítomnost v městečku) a tak by ty přehledy byly neúplné, nevěrohodné.
Snad ten nápad nebyl špatný, ale než zveřejňovat nepřesné a neseriózní informace, tož snad lépe nezveřejňovat nic. Pravdou je, že sdělovacími prostředky občas zveřejňované různé průzkumy mají také nulovou vypovídací hodnotu, ale k tomu se přibližovat nechci.

Tak alespoň pranostiku na blížící se listopad nevynechám: "Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři."

26.10.2021Zemřela paní Marie Kohoutová.

Koncem měsíce října  opustila své blízké, sousedy a známé paní Marie Kohoutová..

Paní Kohoutovou si určitě vybaví ti, kteří ji znali, jako milou, tichou, usměvavou paní. Každé setkání s ní bylo příjemné. Bude nám na Lipnici všem chybět.

Paní Kohoutová opustila vše, co měla ráda, ve věku 72 let. 

Čest její památce !18.10.2021Overturismus a Lipnice n.S.

Říjen se přehoupl do druhé poloviny, letní turistická sezóna v našem městečku zvolna končí a tak je na místě malé ohlédnutí.
Vzhledem k určitému omezení cestování do zahraničí v souvislosti s koronavirovou pandémií výrazně posílil domácí cestovní ruch. Pocítili jsme to  v letních měsících i v našem městečku. Návštěvníků bylo opravdu hodně (odhadem výrazně nad 20 000 osob) a to přinášelo s sebou určitě pozitiva, ale i negativa. Geografie cestovního ruchu dnes pro výrazné zvětšení návštěvníků v nějaké lokalitě užívá termín overturismus.
  Overturismus je taková situace, kdy cestovní ruch v daném místě ovlivňuje negativně kvalitu života rezidentů (trvale žijících obyvatel), případně i kvalitu zážitku návštěvníka. Jednoduše řečeno návštěvníků je příliš. Extrémním příkladem overturismu je u nás město Český Krumlov - město o cca 16 000 obyvatelích navštíví v sezóně až 2 milióny turistů !
Negativa overturismu jsou následující: přeplněnost veřejných prostor, přetížení dopravní infrastruktury (parkování), ztráta genia loci (typické atmosféry), hluk, znečištění (nárůst odpadků), ...
Mnohé z těchto negativ jsme mohli u nás také pozorovat. Na jedné straně je potěšitelné, že je Lipnice pro návštěvníky atraktivní, ale všeho s mírou. Přestože se výrazně zvýšil počet parkovacích míst (asfaltová plocha u Sokolovny - to byl dobrý počin !), někdy měli místní problém zaparkovat při návštěvě lékaře, obchodu, při cestě domů. Mnozí návštěvníci vyvezli na výlet k nám i své psíky - na úklid po nich ale mnozí vůbec nepomysleli (to není nic proti pejskům - ti jsou v tom nevinně). Určitě výrazně stouplo množství odpadků - pokud uložených tam, kam patří, tak lze akceptovat, ale někteří si s jejich likvidací nedělali problémy a vyhazovali je, kde je napadlo...
Jak to bude v příštím roce lze těžko předvídat, ale dle mého názoru stojí za zamyšlení např. vyhrazení určitých parkovacích míst, pokusit se řešit otázku veřejného WC, možnost zřízení bankomatu (mnozí turisté postrádali)... Určitě mohou mít čtenáři těchto stránek i řadu dalších nápadů.
12.10.2021Ještě poznámka k povolební situaci.

Volby jsou za námi ... Někdo je s výsledky spokojený, jiný není, ale to je asi tak vše, co se s tím dá dělat. Věřím, že všichni budou výsledky respektovat, že se nezačnou plnit náměstí nespokojenci a manifestanty.
Sláva vítězům, čest poraženým ! Vítězové se již vyhřívají v záři reflektorů a televizních kamer, poraženým se snad té cti také dostane.
Vyjednávání o postech se rozjíždí a při té příležitosti se též vzpomíná významné role pana prezidenta. Různí představitelé se domáhají informací o zdravotním stavu hlavy státu. Budiž, je to pro ně asi (nedokážu posoudit) důležité. Co mne ale zaráží je fakt, že jsem v různých rozhovorech nikdy nezaslechl alespoň náznak přání uzdravení či alespoň přání zlepšení zdravotního stavu prezidenta republiky.
Asi jsem staromódní, ale připadá mi, že by se na to nemělo zapomínat ani při řešení sebedůležitějších státnických povinností, že by účast s nemocným měla být přirozenou lidskou vlastností každého člověka - pán či kmán.

Pokud jsem něco přeslechl, předem se omlouvám.
11.10.2021OMLUVA !!!

Omlouvám se všem čtenářům těchto stránek za nesmyslnou tabulku s výsledky parlamentních voleb Ve dnech 8.,9.října 2021
Pokud se chcete podívat na výsledky voleb v našem městečku, pak navštivte stránky: Volby.cz

Snad jsem svou chybou nezavdal příčinu k vypuknutí první vládní krize po volbách. Rád bych také napsal, že k podobné chybě dojde u mne maximálně jednou za deset let, ale to byste mi určitě nevěřili :-)
9.10.2021Parlamentní volby 2021 v Lipnici n.S. - výsledky.

Ve dnech 8.,9.října 2021 proběhly i v našem městečku parlamentní volby.  Volební komise zvládla vše s přehledem, žádné problémy se nevyskytly.
Výsledky v našem městečku jsou určitě ovlivněny vysokým počtem voličů, kteří u nás volili na voličský průkaz (jinými slovy voliči, kteří u nás nejsou hlášeni k trvalému pobytu).

Výsledky si můžete prohlédnout na serveru volby.cz:
Volby 2021 v Lipnici n.S.

30.9.2021Dvě smutné zprávy.

Hned dvě smutné zprávy dorazily v průběhu září z Havlíčkova Brodu.

Počátkem září zemřel tragicky pan učitel Václav Venc. Pan učitel Venc učil v lipnické základní škole v letech 1978 až 1982. Jeho aprobací byla matematika a fyzika a jeho tehdejší žáci by určitě potvrdili, že byl učitelem oblíbeným a kvalitním. Osobně jsem s Vaškem udržoval příležitostný kontakt až do současnosti - každé setkání s ním bylo pro mne vždy vítané.
Koncem září pak přišla zpráva o úmrtí pana učitele Jaroslava Kadlece. Pan učitel Kadlec působil v naší ZŠ jako učitel a zároveň zástupce ředitele školy v letech 1997 až 2003. Pan učitel se významně podílel na přechodu školy do právní subjektivity, což byl proces velice náročný. Také zavedl ve škole pro žáky tradici lyžařských výcviků a podporoval sportovní aktivity žáků.

Pamětníci si jistě oba pány učitele uchovají ve vzpomínkách.
Čest jejich památce !1.9.2021Nový školní rok na startu.

1.září - zahájení školního roku - pro některé žáky radost :-), pro jiné obávané datum.

Také v místní ZŠ se sešli žáci a učitelé,aby zahájili školní rok 2021-2022. Snad se podaří tento rok odučit bez komplikací, snad do hry zase nevstoupí další vlna covidových onemocnění.

Každopádně o dění ve škole se můžete informovat na webových stránkách školy - mají nový vzhled a najdete je zde:
ZŠ, ZUŠ a MŠ Lipnice n.S.

A jen pro zajímavost uvádím, jaK vypadala situace ve školním roce 1971-1972 (tedy právě před padesáti lety). Tehdy chodilo do místní ZŠ rovných 200 žáků (dnes to není ani polovina tohoto počtu). Učilo se ve dvou budovách - stávající stará část školy a budova zdravotního střediska (a pošty) na náměstí.
Ve škole tenkrát vyučovali následují cí paní a páni učitelé: Alena Grunfeldová, Rudolf Herman, Věra Charamzová, Marie Kořenářová, Marie Plíhalová, Věra Průšová, Marie Stryhalová, Irena Vosyková, Bohumil Zvěřina a ředitel školy pan Otto Švarc.
29.8.2021Zemřela paní Marta Šafránková.

V posledních dnech měsíce srpna opustila své blízké, sousedy a známé paní Marta Šafránková..

Paní Šafránková byla vždy usměvavá, přátelská a dokud to její zdravotní stav dovoloval bylo příjemné se s ní potkávat. Osobně si ji vybavuji ještě z doby, kdy pracovala v místní čerpací stanici pohonných hmot a byla u všech zákazníků pro svoji vstřícnost velmi oblíbená.

Paní Šafránková odešla ve věku 91 let. 

Čest její památce !28.8.2021Chroustek letní.

Pokračuji ve volném seriálu zajímavostí z naší přírody - krásná fota mi laskavě poskytuje pan Jiří Sladkovský. Tentokrát přinášíme zajímavosti o chroustku letním (viz foto nahoře).

Chroustek letní je zřetelně menší (14-18mm) než jemu jinak podobný chroust obecný, se kterým ho lze snadno zaměnit. Jeho tělo je žlutavé až rezavé a silně chlupaté. Má krovky se třemi vystouplými rýhami a vějířovitá tykadla se třemi destičkami.
Žije v listnatých porostech na loukách, v lesích, polích a zahradách. Přes den požírá listy, rojí se za soumraku. Nedokáží se dobře orientovat, proto létají nemotorně a často narážejí do různých předmětů, popřípadě padají na zem nebo do vody, kde se posléze utopí. Larvy jsou označovány jako ponravy. Vyvíjejí se během tří let v půdě, živí se kořeny. Nohy jsou oranžové a na jejich koncích se nacházejí háčky.
12.8.2021Oprava jeviště v amfiteátru.

Pokud vás vaše kroky zavedly do místního amfiteátru, určitě jste si všimli probíhající rekonstrukce jeviště.
Jeviště bylo nejdříve odstrojeno (zmizely laminátové desky z boků), poté byla trubková konstrukce očištěna (pískováním) a teď probíhá nátěr konstrukce. Na závěr budou boky jeviště opět opláštěny.
Oprava probíhá v režii obecního úřadu.
Několik fotografií z probíhající úpravy najdete zde: Rekonstrukce

V této souvislosti si jistě pamětníci s trochou nostalgie vzpomenou na tradiční Haškiády, které zde před lety probíhaly. Na jevišti vystupovaly mnohé hvězdy naší kulturní scény - namátkou třeba Václav Neckář se svou skupinou Bacily, Michal Tučný a jeho Fešáci, dívčí skupina Schovanky, Velkopopovická Kozlovka s Edou Hrubešem, Bob Frídl, Víťa Vávra, ... Hlediště se otřásalo smíchy při výstupech nezapomenutelného Felixe Holzmana nebo imitátora Vladimíra Hrona. Představení řídili věhlasní televizní režiséři Darek Vostřel, Alexej Nosek, Milena Poláková ...
A co víc - na organizaci se podíleli v drtivé většině občané našeho městečka (jevištní služba, pokladny, služba u brány, hasičský dozor ...)
8.8.2021Zemřela paní Jaroslava Jonášová.

Velmi smutná zpráva přišla 6.srpna z lipnické části Floriánek. Ve věku 66 let opustila své blízké, kamarády, známé a sousedy paní Jaroslava Jonášová.
Paní Jonášová byla prakticky po celý svůj profesní život věrná lipnické základní škole. Učila zde převážně na prvním stupni již od roku 1980 a tak je dnes celá řada místních obyvatel jejími žáky, další pak život zavál i do jiných částí naší vlasti.
Paní učitelka byla mezi dětmi oblíbená, dokázala nejen naučit, ale byla s ní i legrace. Stejně tak ji měli rádi i její kolegové.
Bylo mi velkou ctí, ale zároveň i radostí být právě Jaruščiným kolegou a kamarádem.

Čest její památce !8.8.2021Spolek Lipničáci má novou vývěsku.

Možná jste si již všimli nové vývěsky umístěné na penziónu BRIXEN.

Vývěska patří spolku Lipničáci a kromě dalších informací je v ní hlavně vzpomínka na lipnické staročeské poutě. Po pravdě vzpomínku na ně si uchovávají už jen opravdoví pamětníci ... (Sám mezi ně bohužel nepatřím).

Věřím, že náplň vývěsky bude pravidelně aktualizována a jsem rád, že je vývěska obnovena. Větší foto vývěsky naleznete zde: (po zvětšení se vám třeba podaří i něco přečíst ?) Srpnová vývěska spolku Lipničáci
22.7.2021Novinky ze záchranné stanice Pavlov.

Začtěte se do třetího čísla novinek ze záchranné stanice živočichů Pavlov.
Dozvíte se řadu zajímavostí ze života této bohumilé stanice.
Mimo jiné zjistíte termín oslavy 10.narozenin lišáka Lukeše, seznámíte se s puštíkem bělavým jednoočkem, také poznáte, jak se záchrana čapích mláďat změnila v Sophiinu volbu a ještě mnoho dalších zajímavostí.

A pokud jste ještě v Pavlově nebyli, neváhejte, stojí to za to ! Mluvím z vlastní zkušenosti - vnoučata byla nadšená :-).
I malý čin vyžaduje velké srdce.

K třetímu číslu Pavlovinek se dostanete zde: Pavlovinky - 3.číslo

20.7.2021Oprava hřbitovní zdi.

Možná jste si již všimli pracovního ruchu u starého hřbitova. Opravuje se tam zeď, kolem které je možné vystoupat k bílé věži.

Zeď už byla ve velmi špatném stavu, takže si to zaslouží. Místem prochází i řada návštěvníků naší obce, mířících ke hrobu Jaroslava Haška a tak je jen dobře, že budou mít z návštěvy našeho městečka lepší dojem :-).

Na několik fotografií ilustrujících opravné práce se můžete podívat zde: Oprava hřbitovní zdi  
18.7.2021Atmosférické srážky v Lipnici v prvním pololetí roku 2021..

Srážkovou bilanci v našem městečku za první pololetí roku 2021 vám mohu díky měření pana Streubela nabídnout celkem ve 3 přehledných grafech.

A protože pan Streubel provádí svá měření již od roku 2016, lze porovnávat množství atmosférických srážek v rozmezí uplynulých 5 let.

První graf zobrazuje měsíční srážky. Z tohoto grafu lze vyčíst, že na srážky nejbohatším měsícem prvního plololetí roku 2021 byl měsíc květen (cca 95 mm), zatímco srážkově nejchudší byl březen (cca 15mm).
Graf naleznete zde: Měsíční průběh srážekDalší graf přináší informaci o kumulovaných srážkách v uplynulých letech. Po prvním pololetí roku 2021 lze konstatovat možná překvapivý fakt - první pololetí roku 2021 je druhým nejsušším obdobím za posledních 5 let. Nejsušším prvním pololetím roku se může pochlubit rok 2018.
Podívejte se sami: Kumulované srážky


Znovu připomínám, že 1 mm srážek znamená 1 litr vody na metr čtverečný.

Panu Streubelovi děkuji a věřím, že bude v měřeních pokračovat i nadále.
11.7.2021Dvě jubilea.

Při příjezdu do Lipnice vítá návštěvníky informační tabule, připomínající hned dvě jubilea.

Tím prvním je 600 let od vzniku tzv. Lipnické bible. Lipnická bible je latinský biblický rukopis z první poloviny 15. století, jehož část byla dokončena v květnu 1421, pravděpodobně na hradě Lipnici nad Sázavou. V současnosti je součástí sbírek Muzea Bible (Museum of the Bible) v americkém Washingtonu. Originál byl zapůjčen na Lipnici - je vystaven na hradě a můžete ho vidět v rámci prohlídky hradní expozice.

Druhé jubileum se týká prvního vydání Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka. Došlo k němu právě před 100 lety. Jak by asi glosoval současné dění geniální spisovatel dnes ? Určitě by měl témat dost a dost. Je škoda, že není žádný následník slavného humoristy, i když čas od času si přečteme či vyslechneme nějaké historky, připomínající Haškův humor (viz např. trochu rozvedená etuda o strážmistru Flanderkovi a jeho lovu špionů v jarních měsících ... :-)

5.7.2021Co vám říká zkratka DLOV ?

Někteří místní si možná ještě vzpomenou, že pod touto zkratkou dlouhou dobu fungovala v Lipnici Dětská léčebna ortopedických vad. Léčebna byla umístěna v krásném parkovém prostředí na okraji obce tam, kde se v současné době nachází parlamentní zařízení.
V léčebně se po celý rok střídaly v několika turnusech děti, které měly problémy s páteří (většinou způsobené rychlým růstem). Pod odborným lékařským dohledem prostřednictvím léčebného tělocviku docházelo u většiny dětí ke zlepšení stavu. Některé děti zde pobývaly i opakovaně. Po celou dobu pobytu byla zajišťována i výuka - při léčebně fungovala základní škola. V odpoledních hodinách děti využívaly rozlehlý park, hřiště, v létě i venkovní bazén.
A proč se o léčebně zmiňuji právě teď ? Na jižní Moravě se lidé vzpamatovávají z následků řádění tornáda. Kromě finanční pomoci a pomoci materiální by mnozí tamní jistě ocenili i pomoc s dětmi formou mimořádných letních táborů. Někde se už takové možnosti nabídly. Napadlo mne, že i naše bývalá léčebna by byla ideálním místem pro pobyt dětí ze zasažených oblastí. Jako parlamentní zařízení není objekt většinou příliš obsazený... Napadne to vedení našeho parlamentu ?

A na závěr ještě jedna prosba - rád bych sepsal jakousi vzpomínku na bývalou léčebnu. Po několik let jsem tam pracoval ve škole. Čas plyne, některé vzpomínky se vybavují, jiné pomalu mizí ...
Pokud by mi některý z čtenářů těchto stránek přispěl svou vzpomínkou, byl bych moc rád. Třeba by se mohl ozvat i některý dnes již dospělý účastník pobytů zde ? (Kontakt naleznete v nabídce vlevo :-))
23.6.2021Náměstí se mění před očima ...

Podoba lipnického náměstí se v současné době docela radikálně mění.
Hned tři domy se bourají, aby ustoupily nové výstavbě.
Pravdou je, že o žádné architektonické skvosty určitě nejde, ale i tak tento počin vzbuzuje určitou nostalgii. Na trosky domů je smutný pohled, vždyť v jejich zdech žili naši bývalí spoluobčané, prožívali zde své radosti, ale i starosti ...
Čas však pokročil, na místě starých budov by měly vzniknout nové stavby, které zase přinesou radost novým majitelům, navíc snad i vylepší vzhled našeho náměstí. Tak jde život ...

A které domky tedy budou brzy žít již jen ve vzpomínkách ? - Vedle pošty mizí domek paní Blažkové (kdysi tady měla malé papírnictví), hned vedle už prakticky není domek paní Koutové. A u kostela se zase rychle bourá domek pana Matějky, který zde kdysi provozoval svou ševcovskou živnost.  O bourání staré školy pod hradem jsem již psal - viz aktualita ze 17.května.

Několik fotografií si můžete prohlédnout zde: Lipnické náměstí - změny15.6.2021Změny jízdních řádů.

Pokud využíváte služeb autobusové dopravy, pak jste možná již zaregistrovali, že se trochu posunuly časy některých linek. Došlo dokonce i k částečné redukci některých spojů, jiné zase byly přidány.

Z mého pohledu je docela významný posun ranního autobusu, který k nám přijíždí z Ledče n.S. a pokračuje do Havl.Brodu. Jeho doba odjezdu je teď již v 5:58 hod. (dříve 6:08) !

Dopravce tak cvičí své zákazníky k neustálé bdělosti a ostražitosti :-).

Pokusil jsem se změny zachytit v rubrice Spojení (viz nabídka vlevo), ale pro jistotu si vše kontrolujte na stránkách: IDOS


27.5.2021Lipnický hrad patřil loni k nejnavštěvovanějším památkám kraje.

Agentura Vysočina tourism vydala přehled návštěvnosti památek v našem kraji Vysočina za rok 2000.

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem na Vysočině za rok 2020 zůstala Zoologická zahrada Jihlava. I v covidovém roce plném omezení pro cestovní ruch ji navštívilo 221 800 lidí. Řadí se tak do TOP desítky nejnavštěvovanějších zoo a je třiadvacátým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v České republice.

Zoo Jihlava zůstává dlouhodobě nejnavštěvovanějším turistickým cílem Vysočiny, ač se její návštěvnost za loňský rok propadla o 36 procent z důvodu uzavření v souladu s vládními opatřeními. Navíc je známým a oblíbeným turistickým cílem i celostátně, je na 23. místě v TOP 50 cílů ČR.
Do čtrnáctky míst, která v roce 2020 Češi objevili, se dostal hrad Kámen. Ten v roce 2020 zaznamenal 29 600 návštěvníků, což je oproti roku 2019 čtyřicetisedmiprocentní nárůst. V TOP desítce ostatních turistických cílů ČR se z Vysočiny objevily ještě Zámecká ledovna Třebíč a Jihlavské podzemí.

Jaké je pořadí top 10 ?
1. Zoologická zahrada Jihlava – 221,8 tis. návštěvníků (-36 % oproti 2019)
2. Vodní ráj v Jihlavě – 96,8 tis. návštěvníků (-41 %)
3. Šikland ve Zvoli nad Pernštejnem – 56,3 tis. návštěvníků (-23 %)
4. Hrad Roštejn – 48,3 tis. návštěvníků (-11 %)
5. Zámek Žďár nad Sázavou – 44,9 tis. návštěvníků (-24 %)
6. Zámek Třebíč (Muzeum Vysočiny Třebíč) – 34,8 tis. návštěvníků (-12 %)
7. Hrad Kámen – 29,6 tis. návštěvníků (+47 %)
8. Zámek Telč – 25,1 tis. návštěvníků (-66 %)
9. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – 24,9 tis. návštěvníků (-26 %)
10. Hrad Lipnice – 22,3 tis. návštěvníků (-28 %)

25.5.2021Zemřel pan Josef Vápeník.

Ve druhé polovině měsíce května nás opustil a své blízké, známé a sousedy zarmoutil pan Josef Vápeník. Pan Vápeník  byl dlouholetým členem místního sboru dobrovolných hasičů, v profesním životě pracoval v kamenoprůmyslu.

Na dlouhou cestu, z níž není návratu, se vydal v nedožitých 85 letech.


Čest jeho památce !17.5.2021Stará škola nenávratně mizí před očima.

Do nedávné doby se pod hradem Lipnice krčila budova, která kdysi sloužila jako škola. Pokud byste se na ni chtěli podívat, již to nestihnete. Budova se bourá, moc z ní už nezbývá...
Dřevěný domek pro školu byl pod hradem postaven v roce 1787. Měl dvě světnice - učebnu a byt pro učitele. Při požáru Lipnice v roce 1869 objekt vyhořel a byl znovu postaven s využitím části dřeva z původní stavby. Od počátku 20. století již sloužil pouze k bydlení.
Jednalo se o mimořádně autenticky dochovanou barokní roubenou školu s mladším krovem z půlky 19. století, která byla umístěná mezi kostelem a hradem v bezprostřední blízkosti Národní kulturní památky.

Na malou fotogalerii dokumentující vzhled školy dříve a nyní se můžete podívat zde: Stará škola čp.129

3.5.2021Zemřel pan Boleslav Dlouhý.

V poslední dubnový den překvapila všechny obyvatele našeho městečka smutná zpráva. Ve věku nedožitých 70 let opustil své blízké, známé a sousedy pan Boleslav Dlouhý.
Slávek byl velkou oporou pro všechny členy své rodiny, ale byl i výraznou osobností naší obce. Dlouhá léta pracoval v místním sboru dobrovolných hasičů, kde vykonával po řadu let i funkci předsedy. V posledních letech byl čestným předsedou SDH. V minulých letech pracoval také v samosprávě naší obce. Každé setkání se Slávkem bylo příjemné, pohodové, byl bytostným optimistou.
V dobrém na něho bude vzpomínat řada studentů kamenosochařských oborů SOŠ ve Světlé n.S. Působil tam dlouhá léta a podílel se na výchově mnoha odborníků rozesetých dnes po celé ČR.
Bylo mi vždy ctí, že jsem mohl Slávka považovat za svého kamaráda.Bude nám v našem městečku chybět !

Čest jeho památce !9.4.2021Zemřela paní Helena Prokšová.

Počátkem dubna se vydala na svou poslední a nejdelší cestu paní Helena Prokšová z Dolního Dvora. Paní Prokšová dlouhá léta pracovala v kanceláři místní farmy státního statku.
Její odchod zarmoutil všechny sousedy a známé v Dolním Dvoře, ale nejvíce jistě její blízké a rodinu.

Paní Prokšová opustila náš svět ve věku nedožitých 87 let.


Čest její památce !19.3.2021Znáte záchrannou stanici Pavlov ?

V severní části malebné Vysočiny v malé vesničce Pavlov nedaleko Ledče nad Sázavou najdete rozlehlý areál jediné záchranné stanice pro živočichy na Vysočině.  Potěší vás na 70 stálých zvířecích obyvatel expozice, můžete posedět  u rybníka a objevovat krásná přírodní zákoutí s mokřady a jezírky. Areál stanice je ideálním výletním cílem nejen pro rodiny s dětmi.

Ideálním termínem pro návštěvu stanice jsou jistě spíše letní měsíce, ale již dnes si můžete o činnosti této bohulibé instituce udělat obrázek a svůj výlet naplánovat. Stanice má velmi hezky a přehledně upravené webové stránky, na kterých se dozvíte vše potřebné. Posuďte sami: Záchranná stanice Pavlov

Dvacítka pracovníků se tady stará o zraněná zvířata nebo opuštěná mláďata z celého regionu. Někteří živočichové se kvůli svým handicapům už bohužel do volné přírody vrátit nemohou, a tak se stávají dlouhodobými obyvateli Pavlova. Stanici mohou navštívit výletníci, kteří mají rádi přírodu, savce a ptáky.

Návštěvu Pavlova mohu doporučit především rodinám s dětmi - vycházím z vlastní zkušenosti, vnoučata byla nadšená :-)

A pokud hledáte inspiraci na vycházky či cyklovýlety v okolí našeho městečka, pak zkuste mrknout na odkaz Turistika (viz nabídka vlevo). Vycházky v přírodě jsou možné i v dnešní obtížné, kovidové době !


18.3.2021Martin Hašek složil z pradědy maturitu.

Pod tímto názvem vyšel v sobotním magazínu deníku Právo obsáhlý rozhovor s naším spoluobčanem panem Martinem Haškem.
Rozhovor vznikl u příležitosti stého výročí prvního vydání Osudů dobrého vojáka Švejka. Autor nesmrtelného díla Jaroslav Hašek byl Martinův pradědeček.
Rozhovor vedla s Martinem Haškem redaktorka Veronika Rodriguez a Martin odpovídal velice zajímavě a vtipně.

Pokud jste četli, jistě mi dáte za pravdu. A pokud snad ne, zkuste si sobotní magazín (13.3.2021) sehnat, vypůjčit ...

A pokud se vám magazín do ruky nedostal, pak si celý rozhovor můžete přečíst zde: Rozhovor s Martinem Haškem
24.1.2021Pověsti z našeho okolí

Paní Žáčková mi poslala naskenovanou publikaci z roku 1931 (!!!) s názvem Pověsti z Německobrodska. Autorem brožurky je pan F.V.Beránek.
Publikace obsahuje celkem 57 pověstí, z nichž některé se týkají i okolí našeho městečka.
Počasí je v těchto dnech stále ještě poměrně nevlídné, večery jsou dlouhé a tak třeba uvítáte možnost přečíst si alespoň některé z těchto pověstí. Jsou ostatně krátké, nezabere vám to příliš času.

Dnes přináším první 3 z těchto pověstí - pokud budete chtít, podívejte se: Pověsti z našeho okolí

Paní Žáčkové děkuji !
23.12.2020650 let města Lipnice n.S. (1370 - 2020)

Ano, v letošním roce mohlo naše městečko oslavit kulaté výročí získání městských práv. Byl to sám "otec vlasti" Karel IV., který udělil Lipnici v roce 1370 právo užívat titulu město.
V dějinách lidstva není 570 let nijak závratná doba, ale vzhledem k délce života člověka je to kus historie. Husitské bouře, hrůzy třicetileté války, napoleonské války, strašlivý požár městečka, dvě světové války, různé epidemie - to je jen opravdu stručný výčet událostí, které naše městečko pamatuje a které se ho více či méně dotkly.
Co slavných, méně slavných i zcela neznámých osobností v našem městečku žilo či ho navštívilo, co pomníků bylo na našem území nastavěno a zase pobořeno ... To vše se nám může honit hlavou při zamyšlení nad tím výročím.
Obec se chtěla k výročí přihlásit oslavami, sjezdem rodáků - bohužel situace se vyvinula tak, jak je známo. Po mnoha letech musel být letos zrušen i předvánoční jarmark, nebude ani oblíbený vánoční koncert na hradě. Je to jistě škoda, ale v porovnání s těmi mnohými dřívějšími pohromami si pořád žijeme dobře, možná někdy až příliš dobře, takže někteří lidé až ztrácí pokoru.
Přejme si společně do nového roku především zdraví, spokojenost, radost ze života a hlavně optimismus, že zase bude lépe. Přejme si, aby se dařilo i našemu městečku, aby se nám tady dobře žilo ...
Až budou jednou naši následovníci připravovat oslavy dalšího velkého kulatého výročí (700 let), snad bude současné období vzpomenuto v dobrém.

3.12.2020Unikát, který v Lipnici poslouchají celé generace. Přesný čas tam měří cimbál.

Pod tímto názvem vyšel v Deníku havlíčkobrodska článek, reagující na znovuobnovení chodu radničních hodin. Od čtvrtka 15.10.2020 řídí čas elektronický hodinový stroj řízený radiosignálem.

„Je připojen na původní rozvodový systém ovládající pohyb ručiček. K odbíjení celých hodin slouží větší ze dvou původních lipnických cimbálů, které lze spatřit z náměstí,“ popsal stroj starosta Lipnice Zdeněk Rafaj a dodal: „Jejich zvuk se nesl městečkem po desítky let a oznamoval čas mnoha generacím.“ Když obyvatelé Lipnice zapomenou doma mobil nebo potřebují seřídit hodinky, mohou se podle starosty Rafaje spolehnout na to, že ručičky na věži městského úřadu ukazují přesný čas.

Celé znění článku naleznete zde: Přesný čas měří cimbál

Dodávám k tomu, že se teď už snad uklidní situace v městečku, kterým hýbala v první polovině roku vpravdě hamletovská otázka "bít či nebít ?"

29.11.2020Znáte Postcrossing ?

V záplavě různých průzkumů veřejného mínění (mnohdy dle mého zcela zbytečných, nesmyslných) dnes zaznělo, že vysoce roste počet lidí, kteří trpí odloučeností, samotou, doba na ně působí tísnivě. To je určitě pravda - situace s kovidem, navíc momentální roční doba provázená nevlídným počasím, tmou, ...
Nabízím jednu možnost, jak si tento čas ozvláštnit a navázat kontakty s jinými lidmi aniž byste opustili bezpečí svého domova. Zkuste se zapojit do aktivity s názvem postcrossing.
Postcrossing je projekt, jenž propojuje celý svět pomocí skutečné pošty tím, že vám umožní vyměňovat pohlednice s náhodnými uživateli z celého světa. Jak to funguje ? Je to velmi jednoduché – vždy platí, že za každou odeslanou pohlednici vám naopak jedna do schránky přistane. Po registraci na stránce Postcrossingu si vylosujete náhodnou adresu, pošlete pohlednici a můžete se těšit na krásný pohled ve vaší schránce.

Vše jsem v době své aktivní služby vyzkoušel se žáky naší školy (dnes už bohužel škola nepokračuje), teď už funguji jako soukromá osoba a je to opravdu zajímavé. Mám pohledy ze států evropských i ze zámoří (Čína, USA, Tchajwan, Brazílie ...) Komunikuje se v angličtině, ale nejedná se o nic složitého - ono se toho textu na pohlednice zase tolik nevejde a internetový překladač vám určitě pomůže.

Aktivita ovšem také vyžaduje nějaké náklady - koupě pohlednice (to je zanedbatelné) a poštovní známka (to v dnešní době zase až tak zanedbatelné není :-(
Odměnou vám budou přicházející pohlednice z celého světa (i hezké známky) s pozdravy od neznámých lidí. Z pozdravů mi jasně vychází, že si lidé na celém světě přejí hlavně zdraví, že se rádi podělí o své radosti s dětmi, případně vnoučaty, že v té lidské pospolitosti nezáleží na tom, zda bydlí na západě či východě, zda jsou studenty či důchodci ...

Jak začít ? Vstupte na stránky Postcrossing, zkuste se zaregistrovat a poté už si můžete vylosovat první adresu, kam zašlete svůj pozdrav. Frekvenci zasílání pozdravů si volíte sami (podle chuti i podle finančních možností - stačí třeba 1x týdně či 1x za 14 dnů ...). Zároveň s odesláním svých prvních pohledů se můžete začít těšit na pohledy, které vám začnou přicházet.

A ještě se můžete mrknout na sbírku pohledů, které jsme dostali ve škole: Fotogalerie školního postcrossingu

Zkuste to :-), pocit osamění zmizí.3.11.2020Lipnice nad Sázavou včera a dnes.

Celobarevná publikace s výše uvedeným názvem vyšla v průběhu října v nakladatelství Tváře.
Naše městečko je v knize představeno ve fotografiích - pro srovnání jsou vždy vedle sebe fota historická a fota stejného místa v současnosti. Je to velice zajímavé a atraktivní. Některá místa se v průběhu času změnila výrazně, jiná méně, některá ku svému prospěchu, jiná si moc nepolepšila ...
Překvapivé (alespoň pro mne) je zjištění, že přibylo lesnatých ploch (na úkor políček).

Autory publikace jsou pánové Rafaj a Hanzlík, kteří kromě výběru fotografií (to bylo určitě náročné) připravili i doprovodný text. V úvodním slově stručně zmiňují historii obce, v části věnované současnosti uvádějí některé místní spolky. Stručný vysvětlující komentář je připojen ke každé fotografii (to je moc pěkné !).

Knihu určitě ocení nejen současní obyvatelé Lipnice, ale i ti lipničtí, které život zavál do jiných koutů naší vlasti či dokonce mimo naše území.

Publikaci je možné zakoupit na městském úřadu, případně si ji objednat mailem (mesto@lipnicens.cz) či telefonicky (569 486 139) Cena knihy je 249,- Kč.
7.10.2020Koho jsme si na Vysočině zvolili ?

Fotbalovou ligu vyhrála Slavia Praha, za ní skončily Sparta a Plzeň. Sparta a Plzeň ale zjistily, že dohromady mají více bodů než Slavia a tak se dohodly, že jsou spolu na prvním místě a rozdělily si účast v Lize mistrů a v Evropské lize. Pokud jsou vám tyto kluby nesympatické, dosaďte si tam jiná jména.

Je to absurdní ? Je !

Něco podobného se teď děje v povolebním vyjednávání v našich krajích. Už slyším námitku - je to legitimní, je to politika a to není fotbal. Souhlasím, to je politika ... Těžko se mi to ale chápe, nelíbí se mi to.

Pokud se chcete podívat na nově zvolené krajské zastupitele, pak se mrkněte na tyto stránky:
Přehled krajských zastupitelů
29.9.2020Covid 19 ...

Republikou opět rezonuje téma koronavirus. Nelze před tím utéct, údaje o vývoji v počtu nemocných v okrese, kraji, ČR, Evropě, ve světě se na nás valí ze sdělovacích prostředků, z internetu.
Není to v žádném případě pouze problém naší země, s druhou vlnou nemoci se potýkají ve Francii, Británii, na Slovensku i jinde. Zkouší se různé možnosti, jak průběh pandémie zbrzdit, omezit, dostat pod kontrolu.  Opatření mohou někdy působit chaoticky, rychle se mění ... Kdyby existovalo jednoduché řešení, bylo by jistě použito - zatím ho ale nikde ve světě neobjevili.
Co mě ale fascinuje je přístup některých našich politiků - když se zadařlo pomocí velkých restrikcí udržet nemoc pod kontrolou na jaře, byla všechna opatření napadána, zpochybňována. V médiích se šermovalo pojmem "ohrožení svobody", hrozilo se žalobami, kouska uznání se odpovědní nedočkali. Tlak na zrušení všech omezení byl obrovský.
Přišel podzim, druhá vlna nemoci a ejhle  - titíž kritikové restrikcí znovu ožili a začali napadat odpovědné činitele z druhé strany. Vše mělo být zavedeno dříve, oni to přece věděli, předpokládali ...
Očekával jsem, že třeba alespoň v této obtížné situaci podpoří nutná opatření, vystoupí s doporučením k dodržování alespoň těch základních pravidel (3 R - roušky, ruce, rozestupy). Ve svém očekávání jsem ale asi přecenil úroveň těchto rádoby politiků. Někdy to dokonce dělá dojem, že jim tato situace vyhovuje, že opět mají důvod ke kritice. Je to smutné ...
Možná se mnou nemusíte souhlasit, je to pouze můj názor.

Přeji vám (nám) všem pevné zdraví, nepropadejme chmurným pocitům, určitě bude zase lépe.19.6.2020Znáte Chilliklub ?

Na stránkách Chilliklubu (jeho heslo zní "všude dobře, tak co doma ?") se dozvíte velice zajímavé informace o cestách našeho spoluobčana - Petra Vitery. Pan Vitera navštívil k dnešnímu dni již 38 zemí světa. Mezi těmito zeměmi převládají evropské státy, ale jsou tu i exotické destinace - Maroko, Západní Sahara, USA, Kanada, Indie, Filipíny, Singapur ...

Své cesty dokumentuje pan Vitera právě na stránkách Chilliklubu - naleznete zde jednak fotodokumentaci, ale i zajímavé postřehy z navštívených zemí.

Podívejte se na zmíněné stránky: Chilliklub

Další zajímavosti najdete i na osobním profilu p.Vitery na serveru Cestolet: Profil p.Vitery

Irwin Shaw (americký spisovatel) kdysi pronesl: „Cestování je krásná věc, jestliže máme domov a kam se vrátit.“
/>

13.5.2020Lipnice a Slovinsko.

Naše Lipnice je známá nejen v rámci republiky, ale i v zahraničí. V nedávných dnech navštívil naše městečko pan Staša Lepej ze Slovinska a o své cestě napsal docela obsáhlý článek na internetovém serveru DELO. Článek je doplněn řadou fotografií. Napsáno je ve slovinštině - zkuste alespoň částečně přečíst a přeložit - ono to půjde :-).

Jsem rád, že mi pan Lepej poslal odkaz na svůj článek, je to určitě pro nás zajímavé.

Abych trošku splatil p.Lepejovi dluh, tak zase na oplátku udělám trochu reklamu Slovinsku. Byli jsme v této zemi na zájezdu (tradiční školní zájezd) v roce 2014 a moc se nám tam líbilo. Krásná příroda, zajímavá historie, příjemní lidé ...

Pokud byste měli možnost se tam podívat, zkuste to, nebudete zklamáni.

A teď několik odkazů:
Článek pana Lepeje na internetu: Samo brez panike, prosim!
Malá fotogalerie z našeho zájezdu do Slovinska:
Pozvánka do Slovinska
28.4.2020Koronavirus na ústupu - vlci již číhají ...

Vývoj počtu nakažených koronavirem v ČR v poslední době stagnuje - pohybuje se denně v řádu desítek obyvatel, což je velice nadějné. Určitě ještě není vyhráno, s postupujícím uvolňováním restrikcí může dojít k výkyvům. Je to stále nejisté a proto nejásejme předčasně.
Současně se zlepšováním situace dochází ale k jevu, jehož jsem se obával (a asi nejsem sám). Začíná přibývat těch, kteří věděli vše dřív, počínali by si lépe, některá opatření by vyhlašovali dříve, jiná později, některá vůbec ... Jsou to ti známí "generálové po bitvě". Je až s podivem, kolik těchto tzv.expertů se rojí. Stálo by za úvahu, zda by nemohli své schopnosti nabídnout třeba i v jiných končinách, kde zápolí s koronavirem méně úspěšně než u nás.

V průběhu koronavirové krize se jistě dopustila vláda i chyb (někdy pouze formálních), opatření se přijímala mnohdy překotně, upravovala se, zpřesňovala, ale podstatný je výsledek. A ten je třeba ocenit. Místo byť třeba zdrženlivé pochvaly se ale teď můžeme nadít osočování, trestních oznámení k různým soudům, zřizování vyšetřovacích komisí a podkomisí, ...
Situace s koronavirem je zcela mimořádná, nikdo jsme se s něčím podobným nesetkal - to platí nejen u nás, ale i v zahraničí (viz Itálie, Francie, Španělsko, USA, ...). Pokud by se něco podobného zopakovalo někdy příště ( to si jistě nikdo nepřeje, ale ...), pak už bude reakce těch, kteří mají odpovědnost, jistě systematičtější, přesnější. Buďme ale rádi, že to teď zvládáme tak, jak to je - je to zásluha ukázněnosti obyvatel, práce zdravotníků, policie, pracovníků sociálních služeb, prodavačů, zemědělců, listonošů, pracovníků odpadových firem - ten výčet není zdaleka úplný (doplňte si další profese sami), vedení obcí, krajů, ale nestyďme se doplnit i vedení státu.

Podívejte se na celkový přehled situace s koronavirem ve světě sami: Počty nakažených, vyléčených a obětí ve světě

Buďme k sobě i nadále ohleduplní, vstřícní, všímaví, neztrácejme životní optimismus - všeho do času, krizi překonáme.
24.3.2020Poděkování je na místě.

V některých městech se občané snaží poděkovat všem, kteří jsou v první linii boje s koronavirem, různými netradičními formami. Někde se večer tleská, rozsvěcují se mobily, svítilny, houká se, troubí se večerky ... V našem městečku to kvůli charakteru osídlení takhle asi nepůjde - přesto jistě mnozí cítíme také potřebu vyjádřit své díky.

Tak to zkusím nějak vyjádřit alespoň na této stránce - začnu odzdola :-). Obdiv,uznání a díky si určitě zaslouží náš pan doktor se sestřičkou, paní vedoucí pošty, pan prodavač našeho jediného obchodu, paní, která rozváží denně obědy našim starším spoluobčanům, zaměstnanci obecního úřadu (ti z kanceláře i ti z terénu), pracovníci v obecních lesích... Omlouvám se, že neuvádím jména - nemám jejich písemný souhlas, tak abych něco neporušil...

Když se rozhlédneme za hranice našeho města, pak znovu a znovu oceňujeme nasazení zdravotníků na všech úrovních, hasičů, policie, armády (pokud je dislokována na našem území), řidičů hromadné dopravy, zásobování, zemědělců, potravinářů, energetiků, všech těch, kteří přes obtížné podmínky fungují a zajišťují alespoň základní chod státu.

Obdiv si ale podle mého názoru zaslouží i vláda ČR v čele se svým předsedou - jejich nasazení je enormní a jejich opatření nesou výsledky. Není obvyklé vládu v našich končinách chválit - vždy se najde řada kritiků, kteří by vše uměli řešit lépe, kteří vše říkali s předstihem - takhle to je při hodnocení fotbalu, hokeje a samozřejmě i politiky. Ale odpovědnost na svých bedrech nese vždy jen trenér, vedoucí, předseda, ... A naše vláda tu svou odpovědnost nese statečně.

Opět podotýkám, že předchozí hodnocení je pouze mým názorem - můžete souhlasit i nesouhlasit. Pokud byste měli potřebu reagovat, pak znovu nabízím rubriku Diskuse (viz nabídka vlevo).
15.1.2020Vánoční koncert - vzpomínka.

Čas je běžec dlouhým krokem .... Vánoce jsou minulostí a nový rok se rozběhl velice rychle, vždyť už jsme zase v půli ledna.
Přesto jistě neuškodí malé ohlédnutí a vzpomínka na předvánoční koncert na lipnickém hradu, který jsme mnozí navštívili 23.prosince 2019.

Díky laskavosti paní Hanzlíkové mohu nabídnout hned 2 možnosti připomenutí krásné předvánoční atmosféry:
Fotografie z koncertu
Video z koncertu


Trochu se opakuji, ale znovu musím konstatovat, že podobná setkání jsou pro všechny účastníky příjemná, povzbudivá, navozující pohodu... Ono se zdá, že to není moc, ale zrovna v této době, kdy nás média zásobují většinou pouze katastrofami, negativy, konfontačními pořady, tak je každé takové setkání pohlazením na duši.

Paní Hanzlíkové srdečně děkuji.9.1.2020Zajímavý článek o p.faráři Havelkovi.

Internetový portál Vysočina News zveřejnil dne 7.ledna 2020 zajímavý článek o osudu pana faráře Havelky. Článek vyšel pod názvem: „Nedávejte nic nepříteli.“ Farář od Brodu po okupaci kázal proti nacistům. Ti ho pak umučili.
Autorem článku je pan Jiří Svatoš.

Celé znění článku si můžete přečíst: Vysočina News

Další informace k tomuto tématu naleznete na této stránce níže ve zprávách datovaných 2.3.2018 a 5.3.2018.

7.10.2019Lipnice je městem !

Určitě jste milí čtenáři těchto stránek již zaregistrovali, že se naše Lipnice stala (opětovně) městem. Stalo se tak 10.září 2019 rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Radka Vondráčka.
Žádost o toto povýšení naší obce na město zpracoval v průběhu prázdnin starosta naší obce pan ing. Zdeněk Rafaj. Podkladem této žádosti byl jistě fakt, že Lipnice kdysi městem byla a také výsledek ankety, která byla zveřejněna na těchto stránkách. Momentální stav této ankety je 102 hlasů pro povýšení na město, 46 hlasů proti, 7 hlasů neutrálních.

Veškeré peripetie spojené s tímto aktem si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách obce v Lipnickém panorama: Lipnické panorama

V okrese Havl.Brod tak existuje v současné době zatím 9 měst - Golčův Jeníkov, Habry, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Ledeč n.S., Lipnice n.S., Přibyslav, Světlá n.S., Ždírec n.D.

Z "venkovanů" jsme se tak my, občané Lipnice, stali "měšťany" :-). Mnohé jistě tento fakt naplňuje hrdostí, některé možná ne ... Každopádně bychom si měli uvědomit, že touto změnou nestoupne skokově kvalita života v naší obci, nestoupne v očích našich sousedů náš význam, hodnota naší obce. Je to stejné, jako u lidí - pouhý akademický titul nevypovídá nic o kvalitě člověka, o jeho lidských vlastnostech ...

A ještě závěrem - výše zmíněnou anketu budu moci s klidným svědomím ze stránek stáhnout a je na čase vymyslet anketu jinou. Pokud by měl někdo z laskavých čtenářů nápad na zajímavou anketní otázku, dejte mi vědět !23.9.2019Strašný požár-150. výročí velkého požáru Lipnice nad Sázavou.

Vzpomínková akce na velký požár Lipnice v roce 1869 proběhla 21.9.2019 na státním hradu Lipnice n.S.  Součástí akce byla výstava historické techniky hasičských sborů spřátelených obcí na nádvoří lipnického hradu.

Předneseny byly též dobové vzpomínky na tragickou událost v dějinách naší obce. Přečíst (či stáhnout) si je můžete zde:
Vzpomínky

Malou fotogalerii můžete shlédnout zde: Strašlivý požár

Za fota děkuji panu Jonatanovi Hanzlíkovi !

 6.10.2018Dokonáno jest...

Ve dnech 5.-6.října 2018 proběhly v ČR a tedy i v naší obci volby do obecního zastupitelstva.
Volební účast byla 68,5%, což je o něco méně, než v minulých volbách v roce 2014.
Nově zvoleným zastupitelům patří jistě blahopřání, ostatním pak určitě uznání za odvahu a chuť pracovat pro obec. Volby mají své vítěze, ale podle mne nemají poražených. Bylo by jen dobře, kdyby se podařilo využít chuti pracovat pro obec i u těch kandidátů, kteří se tentokrát do zastupitelstva nedostali.

Jak to vše dopadlo si můžete prohlédnout zde:
Výsledky voleb v Lipnici

A ještě omluva za poněkud pozdní prezentaci výsledků - byl jsem do večera mimo Lipnici ...


30.5.2018GDPR a tyto stránky.

Nařízení o ochraně osobních údajů neboli GDPR, které vstoupilo v platnost 25. 5. 2018, ukládá osobám zpracovávajícím osobní údaje (správce a zpracovatel) přijmout vhodná technická a organizační opatření proti rizikům. Nejčastější a nejpravděpodobnější rizika jsou ztráta, únik dat, krádež, selhání techniky a přírodní živly. Konkrétní rizika a prevenci vůči nim si ale každý správce musí určit sám.

Ochrana osobních údajů se jistě dotýká i obsahu internetových stránek, tedy i těchto neoficiálních lipnických stránek. Jelikož tyto stránky spravuji a krmím informacemi jako soukromá osoba, nemohu si platit nějakého pověřence, který bude hlídat obsah stránek. Údaje o našich obyvatelích zveřejňuji v minimálním rozsahu, takže věřím, že důvod k nějaké stížnosti se snad neobjeví. Pokud by se čtenářům stránek zdálo, že zmínka o našich spoluobčanech, kteří nás opustili, je nějak v rozporu s výše zmíněným nařízením, mohu tyto informace zcela vyřadit. Bylo by mi to ale líto, je to určitá forma rozloučení se s nimi.
Dále mě napadá, že také uvádím jmenovitě naše reprezentanty ve fotbale - zda hráli, případně zda se jim podařilo tu a tam vstřelit nějaký ten gól. Neporušuji snad tímto cosi ?

Pokud byste tedy zjistili nějaký problém, prosím, abyste mi dali vědět - zkusím napravit. Pokud by byl problém závažnější, či někdo okamžitě vyrukuje se stížností, pak bych raději stránky stáhnul z internetu.
11.4.2018Rubriku Stalo se snažím naplňovat od roku 2004 (tedy 14 let). V současné době jsem se rozhodl ji utlumit.
Hlavním důvodem je fakt, že v naší vyspělé společnosti nastal velký problém s doručováním denního tisku. Po léta jsme odebírali denně noviny a pomocí nich jsem výše zmíněnou rubriku vedl. Vydavatelé denního tisku se nedávno rozhodli, že tisk už nebude doručovat pošta, ale jakýsi jiný subjekt. Výsledkem bylo, že noviny tu došly, tu nedošly, někdy přišly o 3 dny,někdy o 5 dnů později, někdy nedošly vůbec. Rozhodnutí bylo nasnadě - noviny jsme odhlásili.
Doplňovat rubriku podle zpráv z internetu či dle informací poskytovaných ČT se mi nejeví jako použitelné.

Pokusím se tedy nadále pouze doplňovat významnější události z naší obce.

Věřím, že to čtenáři těchto stránek pochopí.


Jiří Květoslav Hrubý:
„Hloupý všechno ví. Snob předstírá, že ví. Intelektuál přemýšlí, zda ví. Moudrý ví, že neví. Normální člověk žije.“
5.3.2018Kdo byl Jan Havelka ?

Ne každý možná zná bližší informace o panu faráři Havelkovi, kterého chce uctít spolek Lipničáci osazením pomníčku v naší Lipnici. Pan Streubel objevil publikaci s názvem "Kaine, kde je tvůj bratr", jejímž autorem je Josef Beneš a vydala ji v roce 1971 Česká katolická charita. Tato publikace přináší medailónky českých katolických kněží - obětí fašismu.

Do publikace můžete nahlédnout na těchto stránkách: Kaine, kde je tvůj bratr.
Medailónek p.Havelky naleznete na str.25 


Panu Streubelovi velice děkuji !!
27.1.2018Volba prezidenta ČR - dokonáno jest.

Nejvíce hlasů voličů v Lipnici získal Miloš Zeman - 220 (57,6%), Jiří Drahoš získal 162 hlasů (42,4%).

Miloš Zeman nakonec vyhrál i v celostátním hlasování a tak bude po dalších 5 let vykonávat funkci prezidenta ČR.
Lze si jen přát, aby poražená strana výsledek volby uznala a aby se povolební situace sklidnila. Bylo by dobré, abychom přestali po prezidentovi házet vajíčky, předvádět se s kartami jakýchkoli barev, o vyvěšování trenýrek ani nemluvě.

Výsledky 2.kola prezidentských voleb v naší Lipnici naleznete v excelovském souboru: Výsledky v Lipnici
17.1.2018Losna nebo Mažňák ?Níže uvedený příspěvek jsem napsal před 5 lety před druhým kolem tehdejší prezidentské volby. Myslím, že je aktuální i dnes, 9 dnů před letošní druhou volbou. Jen jsem text mírně rozšířil. Berte to ale prosím jen jako můj názor - možná, že máte jiný ...


Ne, nechci v žádném případě zlehčovat nadcházející druhé kolo prezidentské volby. Ale při sledování vrcholící kampaně se tato asociace s Foglarovými Rychlými šípy přímo nabízí. Problém je v tom,jak poznat, kdo je charakterním Losnou a kdo opovrženíhodným Mažňákem.
Jednoduché řešení neexistuje. Oba kandidáti mají totiž řadu vlastností dobrých a řadu chyb tak, jako každý z nás. A pokud si někdo své špatné vlastnosti nepřizná, pak už to samo o sobě špatnou vlastností je. Je čistě věcí každého z nás, abychom si vytvořili názor a rozhodli podle sebe. Nestane se nic zásadního, pokud zvolíme jednoho či druhého kandidáta. Naše země se neposune ani o píď směrem k západu či východu (jak nám je někdy sdělováno), zahraniční vztahy nebudou volbou nijak ohroženy, ať dopadne jakkoli. Občanům sousedních států je myslím naše volba lhostejná, podobně jako nám je vcelku lhostejné, koho si zvolí naši sousedé (pokud to nebude opravdu výrazný extrém). Přiznejme si - kolik z nás je schopno vyjmenovat prezidenty či premiéry států, které sousedí s ČR (o vzdálenějších zemích ani nemluvě)...
Nenechme se při volbách ovlivnit různými doporučeními, která na nás chrlí z médií některé "celebrity". Výkony některých můžeme obdivovat na jevištích, v koncertních síních,... , ale výkon jejich profese jim nedává patent na rozum o nic větší, než je názor prodavaček, řidičů, truhlářů, lékařů, kadeřnic ... (omlouvám se za tento zjednodušený, namátkový výběr), jejichž výkony jsou také hodny obdivu.
Nenechme se ani ovlivnit desítkami pochybných průzkumů, kterými nás bombardují různé agentury s tím, že nám ještě předkládají rozbory, jak by volili mladí či staří, jak vzdělaní či méně vzdělaní, jak obyvatelé měst či vesnic a podobně. Pokud se hovoří o rozdělování společnosti, pak právě tyto rádoby reprezentativní průzkumy tak činí mírou nejvyšší. Možná by nám ještě mohly nabídnout rozbor, jak volí leváci či praváci, svobodní či zadaní, blonďáci či černovlasí ... :-)

Přijďme v pátek či sobotu (26.-27.1.2018) k volbám, volme dle své úvahy, přijměme poté pokorně výsledek volby.27.10.2017Charitní pečovatelská služba je tu i pro zájemce z Lipnice nad Sázavou a okolí.

Také obyvatelé Lipnice nad Sázavou a obcí v okruhu do pěti kilometrů mohou využívat pomoci Charitní pečovatelské služby při Oblastní charitě Havlíčkův Brod. V současné době charitní pečovatelky dojíždějí k celkem osmnácti klientům v regionu včetně seniorů, kteří žijí v lipnickém domě s pečovatelskou službou.
Charitní pečovatelská služba patří k nejvyhledávanějším službám sociální péče. Je určena seniorům od pětašedesáti let a lidem se zdravotním postižením ve věku od čtyřiceti do pětašedesáti let. „Služba je terénní, což znamená, že pečovatelky jezdí přímo ke klientům domů, kde jim pomáhají takovým způsobem, aby mohli i nadále důstojně žít ve známém prostředí,“ nastínila vedoucí Charitních pečovatelských služeb při havlíčkobrodské Charitě Jana Řádová, DiS.
Lidem, kteří již sami vzhledem ke svému věku nebo zdravotnímu hendikepu nedokážou adekvátně obstarat nutné práce v domácnosti, se dostává pomoci při běžných úkonech péče o vlastní osobu a hygieně, pečovatelky rovněž mohou zajistit nákupy, pomohou s úklidem domácnosti nebo přivezou oběd. Neméně důležitý je také doprovod k lékaři, na úřady a podobně. „To vše pomůže nejen samotnému klientovi, ale také jeho rodinným příslušníkům, kteří například bydlí na jiném konci republiky nebo musí do zaměstnání či také vychovávat malé děti,“ podotkla Jana Řádová.
Na webových stránkách Oblastní charity Havlíčkův Brod www.hb.charita.cz najdou zájemci více informací včetně formuláře Žádosti o poskytnutí pečovatelské služby a úhradníku. Podrobnosti rovněž poskytne vedoucí Jana Řádová na telefonním čísle 565 532 108 nebo 777 736 047 či na e-mailu pecovatelkyhu@charitahb.cz.


18.7.2017Virtuální prohlídky zajímavých objektů kraje Vysočina.

Celkem 30 zajímavých míst našeho kraje můžete navštívit aniž byste opustili klid svého domova. Virtuální prohlídky jsou zpracovány opravdu pěkně - najdete mezi nimi i zajímavosti z našeho okresu - naši Lipnici, hrad v Ledči n.S., Havlíčkův Brod, Pohleď, Přibyslav a Havlíčkovu Borovou.

Virtuální prohlídky naleznete zde: Kraj Vysočina virtuálně

Virtuální prohlídky se vám určitě budou líbit, ale pravdou je,že prohlídka skutečná je daleko lepší - takže to vezměte spíše jako nabídku, lákadlo - vyberte objekt a vyražte jako opravdoví turisté. Ona ta virtuální realita je zajímavá, ale skutečnost je vždy lepší !


17.7.2017Mapa barokních míst Vysočiny.

Na devětadvacet zajímavých památek spojených s barokem upozorňuje nově vydaná Mapa barokních míst Vysočiny. Včetně tří praktických tipů na jednodenní i dvoudenní výlety ji pro české i zahraniční turisty připravila příspěvková organizace Vysočina Tourism.

Více se dozvíte z tiskové zprávy: Barokní místa Vysočiny


5.3.2017Nová anketa.

V rubrice Anketa (viz nabídka vlevo) jsem zařadil novou otázku.
Naší obci se nabízí možnost zažádat si o přiznání historického názvu městys. Při jednání zastupitelstva obce na toto téma nebylo zatím nijak rozhodnuto. Zastupitelé nakonec zvolili možnost dát hlas občanům (ale i ostatním návštěvníkům těchto stránek).
Jaký je váš názor na tuto záležitost ? Vstupte do ankety !


Pohled do historie kamenického učiliště v Lipnici n.S.

Před 65 lety (v roce 1951) se začala odvíjet historie kamenického učiliště v Lipnici n.S. Dlouholetý učitel odborných předmětů této školy pan Mirek Kubíček k tomuto jubileu sepsal historii vývoje školy od jejího založení až po současnost.
Jsem velice rád, že pan Kubíček souhlasí se zveřejněním tohoto materiálu a tak si vše můžete přečíst v rubrice Vzpomínky - viz nabídka vlevo.
Je to čtení velice zajímavé, protože pan Kubíček píše nejen o škole, jejích oborech a mnoha reorganizacích, ale také připomíná významné osobnosti, které se podílely na rozvoji školy a přispívaly k její výborné pověsti. Pověst a kvalitu školy totiž tvoří právě konkrétní lidé - bez ohledu na momentálního zřizovatele či název školy.
Jsem rád, že se rubrika Vzpomínky neustále rozšiřuje, že přibývá příspěvků. .

Děkuji panu Mirku Kubíčkovi za příspěvek i panu Slávku Dlouhému za zprostředkování.

9.6.2016Vzpomínky paní Kalenské - pokračování.

Do rubriky Vzpomínky jsem doplnil osmou část vyprávění paní Kalenské. Domluvil jsem se s paní Kalenskou (dcerou dlouholetého ředitele lipnické školy pana Petra Kalenského) a s jejím laskavým svolením doplňuji do Vzpomínek její vyprávění, které vychází na pokračování v Lipnickém panorama.

Je to hezké, milé čtení, však se jistě přesvědčíte sami ... Možná, že si při čtení příspěvků ve Vzpomínkách sami zavzpomínáte na svá školní léta, na spolužáky, učitele, první lásky, na Lipnici ... Byl bych moc rád, kdybyste přispěli dalšími vzpomínkami.
26.5.2016Video o Lipnici - zajímavé !

Zajímavé video o naší Lipnici objevil pan Sladkovský na Streamu.
Autorem videa je pan Dušan Krejdl.

Mrkněte se: Video o Lipnici

Jirkovi Sladkovskému děkuji !!1.5.2016Videoprůvodce okolím Lipnice.

Velice hezké video ukazující některé zajímavosti z okolí naší obce můžete shlédnout na této adrese:
Procházka kolem Lipnice

Autorkou videa je slečna Markéta Rysová, s jejímž laskavým svolením odkaz zveřejňuji.
Tímto jí zároveň děkuji a těším se na další pokračování ?9.4.2016Lipnice v Hájkově kronice.

Pan Streubel mi poslal výňatek z kroniky Václava Hájka z Libočan, ve kterém je zmínka o naší Lipnici.

Václav Hájek z Libočan psal svou kroniku asi v letech 1533-1539. Jeho kronika je psána čtivým jazykem, má vysokou literární kvalitu a ve své době byla velice oblíbenou. Hájek byl uznáván jako vypravěč vysokých kvalit.
Pochybnosti jsou o faktografii kroniky. Václav Hájek je někdy označován za "sedmilháře" - kde nevěděl, tam si vymyslel. Přesto je tato kronika i dnes zajímavým počtením ...

Výňatek kroniky si můžete přečíst zde: Hájkova kronika o Lipnici

Panu Streubelovi děkuji za objevné pátrání o naší Lipnici.


15.4.2015Zajímavý článek o parlamentním zařízení v Lipnici.

Regionální zpravodajství deníku Idnes přineslo docela obsažný článek o historii i současnosti parlamentního zařízení v Lipnici n.S. Je to čtení zajímavé, k zamyšlení, trochu smutné ...

Celý článek si můžete přečíst a ilustrační fota prohlédnout zde:
„Chalupa“ poslanců po 20 letech: Jezdí tam méně, provoz stojí miliony.

Dovolím si připojit ještě osobní vzpomínku. V sedmdesátých letech jsem působil v základní škole při léčebně ortopedických vad. Ano, v zařízení byla nejen léčebna, ale děti se tam i vyučovaly v regulérní škole (pravda, s trochu "osekanými" učebními plány).
Děti s vadami páteře se léčily vždy v několikatýdenních turnusech, mnohé se sem vracely několikrát. Přilehlý park zněl dětským smíchem, hřiště sloužilo k dětským hrám, bylo tu živo. Kontrast v porovnání s dnešním stavem těžko popsatelný ...
Při rozhodování o osudu zařízení a jeho převodu na parlamentní zařízení bylo kdysi mimo jiné řečeno "léčebnu pro děti už by tady teď nikdo neutáhl". Takže táhneme to, co tu je.
F.Roček
>

26.7.2014Rozhodnutí Generálního finančního ředitelství v Praze.

Jelikož zápis z mimořádného zasedání obecního zastupitelstva nemusí být každému srozumitelný a orientace v přiložených přílohách také není jednoduchá, přináším stručné shrnutí situace:

Konečné rozhodnutí Generálního finančního ředitelství v Praze o hrozbě, která nad naší obcí visela v podobě vrácení dotací a ještě platbě penále ve výši 100% dotace, padlo počátkem července 2014.
Jednalo se o 3 akce, které zajišťovalo minulé vedení obce v letech 2006-2010.
Obecně platí, že pokud obec čerpá státní dotace na investiční akce, musí striktně dodržet podmínky dotací. Pokud se tak neděje, dotace se musí vrátit a navíc přichází sankce ve výši 100% dotace.

Stručný přehled uvádí následující tabulka:

 

Akce Dotace Nedostatky Odvod+penále
Regulace dopravy a parkování
v centru Lipnice (2.etapa) - náměstí
5 793 126,-Kč Změna zadávacích podmínek,
nedodržení termínu ukončení,
úhrada nákladů, které ve skutečnosti nevznikly,
předložení fiktivních faktur,
nedodržení stanovené minimální výše vlastních
zdrojů,
rozsah stavby nebyl proveden v původním
plánovaném rozsahu,...
6 016 729,- Kč
Sportovní a sociální zázemí
pro ZŠ a obec - kabiny
3 500 000,-Kč Nedodržení termínu pro předložení dokumentů
závěrečného vyhodnocení akce,
použití části dotace na jiný účel,
uplatnění fiktivních dokladů ...
246 140,- Kč
6 BJ + TI Lipnice nad Sázavou,
Výstavba "U hradeb"
3 780 000,-Kč Rozdělení veřejné zakázky na 2 části,
nedostatky při zadávání veřejné zakázky,
neprokázání části prací uhrazených z dotace,
nesplnění stanovené výše vlastních zdrojů,
neprokázání splnění požadavků na měrnou spotřebu
tepla,
zastavení domů České spořitelně aniž by se
jednalo o zajištění úvěru souvisícího s výstavbou
akce,
prodej domů soukromým osobám, což je
v rozporu s účelem a cílem dotace ...
7 560 000,-Kč

Celkem tedy obec musí zaplatit 13 822 869,- Kč. Již jen zajímavým dovětkem je fakt, že o kontrolu vyúčtování dotací žádal bývalý starosta ...
24.5.2014Opravdu hodně povídek od Jaroslava Haška.

Fanoušci povídek Jaroslava Haška mohou zajásat. Poprvé vychází soubor povídek tohoto světoznámého autora elektronicky a mnohé z děl jsou publikovány vůbec poprvé. A navíc zdarma.
"Souhrnné dílo v podobě eknihy přináší pro čtenáře dvě velké výhody. Tištěná kniha v tak velkém rozsahu by v knihovně zabrala poměrně dost místa. Rozdíl ve skladnosti elektronické knihy je proto nepopiratelný. Navíc je tu možnost postupného doplňování, neboť haškologové stále přicházejí s novými texty," uvedl Jiří Vlček, ředitel Palmknih, které Haškovo kompletní povídkové dílo distribuují.
Nové souborné dílo, které čítá přes 2 500 stránek, obsahuje všechny dosud nalezené Haškovy povídky. Řada z nich byla publikována v různých časopisech a novinách, některé se zatím doposud publikace nedočkaly. Stejně jako další tvorba, i povídky vznikaly v různých etapách Haškova života a řada z nich zobrazuje skutečné zážitky.

A kde si můžete knihu stáhnout ?
Zkuste zde:
Knihy

Za upozornění na tuto nabídku děkuji pánům Hanzlíkovi a Rafajovi.

26.3.2014Havlíčkobrodský poutník...

... aneb Havlíčkovým Brodem a jeho okolím ze všech stran. To je název knihy, jejímž autorem je František Drašner a vydala ji Martina Krejčiříková.
Publikace je psána formou vycházek po Havlíčkově Brodě a jeho okolí - nechybí ani naše Lipnice. Je obdivuhodné, kolik informací dokázal František Drašner o našem okolí shromáždit, je smutné, že se vydání svého Poutníka již nedožil.
Předmluvu ke knížce napsala paní Jana Fischerová a pan Petr Pithart.
Nemám ještě knížku ani zdaleka přečtenou, ale již po zvládnutí první vycházky ji mohu vřele doporučit. V knihkupectví v Havl.Brodě jsem ji zakoupil za 399,- Kč.

22.3.2014Nová nabídka ubytování v Lipnici n.S.

Nově zrekonstruovaný nekuřácký penzión SILENTIUM nabízí příjemné a komfortní ubytování návštěvníkům Lipnice.Penzión nabízí:

  • Ubytování ve třech 2 a jednom 4 lůžkovém pokoji vč. koupelny s WC s možností přistýlky
  • Snídaně s možností bezlepkové diety
  • Prodej občerstvení
  • Krásné a klidné okolí plné zajímavých míst a akcí

Penzión naleznete v objektu bývalé školy SOU kamenického pod Lipnicí ve směru na Dolní Město. Jeho majiteli a provozovateli jsou manželé Streubelovi.

Další informace na stránkách: Penzión SILENTIUM, případně v rubrice Důležité odkazy (viz nabídka vlevo).


28.12.2013Lipnický hrad z ptačí perspektivy.

Hezký dárek v podobě leteckého pohledu na lipnický hrad nabízím čtenářům těchto stránek zásluhou autora videa - pana Jardy Syrového.

Podívejte se na následující odkaz, stojí to za to ! Letecký pohled na lipnický hrad

Panu Syrovému děkuji jednak za pořízení videa a také za to, že poskytl krásné záběry ke zveřejnění.


4.5.2013Zajímavý pohled na hospodaření obce.
Skutečně zajímavý pohled na hospodaření obcí v ČR nabízí nový web, který monitoruje hospodaření obcí v ČR.

Situaci naší obce si můžete prohlédnout zde:
Monitor hospodaření obcí

Za tip na tyto stránky děkuji panu Streubelovi !19.2.2013Přečtěte si pověsti z okolí Lipnice.Venku chumelí, zima se ještě nevzdává - ještě stále je čas uvařit si čaj, sednout v teple do křesla a přečíst si hezké pověsti, odehrávající se v našem okolí. Pozor, některé jsou trochu strašidelné !!

Zajímavý tip mi poslal pan Streubl (díly !!) - mrkněte na stránky:
Pověsti z Vysočiny
17.1.2013Tip na pěkný čtenářský zážitek .Zima v těchto dnech udeřila plnou silou a tak je teď ideální čas na přečtení pěkné knížky.
Výborný tip mi poskytl pan Michal Streubel. On to vlastně nebyl jen tip; pan Streubel věnoval naší škole hned 4 knížky z pera pana Františka Drašnera. Jedná se o publikace "Karel Havlíček Borovský na Vysočině", "Jiří Wolker na Vysočině", "Jaroslav Hašek na Vysočině" a "Jak město (Havlíčkův Brod)ke svému čtvrtému názvu přišlo".

Jméno pana Fr.Drašnera je určitě pro mnohé lipnické, ale nejen lipnické, dobře známé. Pan Drašner kdysi na zdejší škole učil, byl známý jako výkonný turista, regionální historik, byl skvělým šachistou. Považuji si za čest, že jsme byli přátelé, je mi líto, že už není mezi námi ...

Všechny 4 knížky doporučuji vaší pozornosti - je to zajímavé, pěkné čtení, vhodné právě pro dlouhé zimní večery. A pokud byste nemohli tyto knížky sehnat, pak zde může osvětovou úlohu sehrát naše škola (tak to vždy na vsích bývalo) a můžeme vám třeba i knížky půjčit - máme totiž od pana Streubela od každého titulu 2 výtisky !

O knížce věnované J.Wolkerovi jsem našel odkaz i na internetu:
Jiří Wolker na Vysočině
Odkaz je i na knihu o Jar.Haškovi:
Jaroslav Hašek na Vysočině aneb hostinský Alexandr Invald vypravuje

Panu Michalu Streubelovi děkuji !
4.1.2013Podívejte se na zajímavý film !Nedávno jsem na tomto místě informoval o premiéře filmu o Vašíku Beránkovi z Vitonína a o jeho statečné životním postoji v boji s nepřízní osudu. Film s názvem "Byl mi dán dar" je zveřejněný na internetu a díky Vašíkovi mohu nabídnout odkaz na něj.

Najděte si chvíli času (film trvá cca 17 minut) a podívejte se:
Byl mi dán dar

Vendovi přeju i nadále jeho optimismus, aktivitu, činorodost .. A jak Vaška znám, tak on takovým určitě zůstane !
3.12.2012Tip na pěkné vlastivědné stránky.Pan Petr Doležal mi poslal 2 tipy na velice pěkné vlastivědné stránky, kde si můžete pocestovat po naší krásné vlasti aniž byste sundali bačkory a vylezli z příjemně vyhřátých bytů.

Tip číslo jedna míří na stránky místopisu:
Místopis ČR,

Druhý tip míří na virtuální prohlídky:
Virtuální prohlídka ČR

Oba odkazy jsem nastavil na naši Lipnici n.S., je ale samozřejmě možné prohlédnout si i jiná, méně hezká místa v ČR :))

Panu Doležalovi děkuji za spolupráci.

22.9.2012Ještě důležitý doplněk k zajímavým stránkám o Jaroslavu Haškovi (viz aktualita níže ze dne 5.9.2012).Kromě již dříve doporučených stránek stojí jistě za návštěvu stránky asi největšího znalce díla Jaroslava Haška pana Radko Pytlíka. Tak tedy ještě přehledně odkazy (naleznete je i na stránce o Jar.Haškovi: - viz nabídka vlevo):
Virtuální muzeum Jaroslava Haška
Galerie karikatur
Radko Pytlík


5.9.2012Zajímavé stránky o Jaroslavu Haškovi.Pan Michal Streubel mi poslal velice zajímavé odkazy na stránky o spisovateli Jaroslavu Haškovi.
Oba odkazy jsou pro mne objevem, věřím, že pokud se na tyto stránky mrknete, budete také překvapeni (mile !). Při čtení některých karikatur osobností první republiky jen lituji, že není Hašek ještě mezi námi, aby mohl napsat charakteristiky některých současných "osobností". Věru že by měl co napsat a činil by tak jistě s potěšením ...

Přidávám i komentář pana Streubela, pod který bych se sám také rád podepsal:
"Přestože spisovatel Hašek prožil v Lipnici jen několik let, aby zde zakončil svůj krátký, ale dílem naplněný život, současná Lipnice se k němu stále hlásí. Jsem tomu rád, i když jsou mu přisuzovány dnes neoblíbené ultralevicové postoje a vyčítán jeho poněkud rozevlátý život. Dílo, které vytvořil a kterým se také celý život živil (bez grantů a dotací dnešních „tvůrců“) si však zaslouží uznání. "

Už se určitě těšíte na ty odkazy - tady tedy jsou (umístil jsem ale i na stránku o J.Haškovi - viz nabídka vlevo):
Virtuální muzeum Jaroslava Haška
Galerie karikatur


23.5.2012Sdružení za záchranu rodného domu Jana Zrzavého.

Slyšeli jste o tomto sdružení ? Pakliže ne, doporučuji vám k návštěvě jeho internetové stránky:

Občanské sdružení

Velkou akcí těchto nadšenců je zprovoznění stezky Krajem Jana Zrzavého. Stezka má 10 zastávek a jedna z nich je i v Lipnici n.S. u starého hřbitova. Zastávky jsou velice hezké, lákají k posezení, zamyšlení, odpočinku ... Mapa všech zastávek je k dispozici na této stránce:

Mapa stezky


22.12.2011Starý průvodce - další, již 5.díl !

V nastávajících vánočních dnech si třeba najdete chvíli času na posezení u čaje či kávy a s chutí se opět po delším čase začtete do starého lipnického průvodce...
Již páté pokračování starého průvodce Lipnicí zpracoval a poskytl ke zveřejnění opět pan Sudek. Podívejte se (v nabídce Starý průvodce), přečtěte, vraťte se o 100 let zpátky v čase a popřemýšlejte, jak budou jednou naši potomci číst o našich současných problémech, jak jim asi porozumí...
Děkuji panu Sudkovi za trpělivý přepis a těším se (a asi nejsem sám) na další pokračování

16.12.2011Nová rubrika v nabídce - Křížky v Lipnici n.S.


Tentokrát se ještě jednou vracím ke křížku na Blatově. Krásnou fotografii mi poslal pan Jiří Dlabola, navíc mi poslal i zajímavou informaci o tomto křížku. Novou fotografii jsem doplnil, informaci též - obé najdete v rubrice křížky. Panu Dlabolovi děkuji.

V okolí Lipnice i v Lipnici samé je řada křížků, které většinou krásně zapadají do krajiny, takže si jejich přítomnost mnohdy ani neuvědomujeme. Je škoda, když je nevnímáme, zaslouží si naši pozornost. Drobné památky dotváří kouzlo našeho domova kulturní krajiny, kde zanechali stopy předci, které dnes již téměř neumíme číst. Je hezké u nich postát, zamyslet se nad jejich účelem, zavzpomínat na jejich tvůrce ...
Nová rubrika nabídky bude doplňována průběžně, přivítám spolupráci čtenářů těchto stránek - fota, upozornění na další křížky - skvělé by bylo, kdyby někdo znal historii vzniku !
Do naší malé společnosti přátel historie Lipnice a okolí vítám k pánům Sladkovskému, Sudkovi a Streubelovi další přispěvatele - paní Kučírkovou a pana Pavlíčka, kteří mi poslali další moc pěkné tipy a fotografie. Jsem velice rád, že se tato rubrika setkává s příznivým ohlasem, že se mi scházejí další zajímavé tipy. Křížky zařazuji postupně, časem chystám i mapu s vyznačením polohy. GPS souřadnice berte prosím s rezervou - nemusí být absolutně přesné ...

Opět po delší odmlce (nebudu vymýšlet žádné omluvy ...) zařazuji jako jubilejní desátý  pěkný křížek, který naleznete blízko samoty Blatov, zhruba jižně od Lipnice n.S. Vedle křížku je lavička, na které je příjemné posezení při svačince a pohledu na panorama naší obce při pohledu z jižní strany.

Všem svým spolupracovníkům - "lovcům křížků" se omlouvám, že křížky zařazuji postupně, po jednom a že se tedy na některé příspěvky ještě nedostalo (bohatou nadílku mám třeba připravenou od pana Pavlíčka). Postupně vše zařadím. A pokud se vám zdá, že zařazuji křížky nesystematicky, pak musím konstatovat, že se vám to nezdá. Je to pravda. Do určitého systému bych rád křížky srovnal až v závěru celého seriálu.

Tak se podívejte - Nabídka vlevo - Křížky v Lipnici23.4.2011Historie lipnické pošty.

V roce 2007 slavila lipnická pošta 120 let od založení. V letošním roce to je tedy už 124 let, co fungují poštovní služby v naší obci.
Věřím, že si rádi přečtete povídání, sestavené místostarostou obce, panem Hanzlíkem. Zatím ho nabízím jako přílohu, kterou otevřete po kliknutí na následující odkaz (pdf), později zapracuji do rubriky Vzpomínky.

Zde je slíbený odkaz: Historie lipnické pošty


8.8.2009Čas na změnu nazrál, takže spouštím nový vzhled stránek. O důvodech více píšu na úvodní stránce.
Takže jen připomínám, že tyto stránky si nekladou za cíl konkurovat oficiálním stránkám obce. Cílem je spíše přinášet informace, které na oficiálních stránkách chybí, přinášet jiný pohled na dění v obci, chválit to, co za pochvalu stojí, kritizovat to, co si kritiku zaslouží ..., ale hlavně propagovat naši krásnou obec, sdružovat všechny ty, kteří ji mají rádi, lákat k návštěvě ty, kteří naši obec ještě neobjevili.

K důležité změně dochází v rubrice Kontakty - je tam změna v mailové adrese autora stránek (nová adresa je: lipnicens@email.cz ). Stará adresa už neplatí, pokud ji máte v adresáři, vymažte si ji prosím. Budu velice rád za jakoukoli reakci na náplň stránek či na jejich vzhled. Pokud byste chtěli svůj názor vyjádřit v diskusi, pak také neváhejte...
Upozorňuji také na jednu novinku v nabídce - Erbovní historie hradu. Za pomoc při realizaci této novinky děkuji p.Hanzlíkovi.

Další rubriky do nabídky budu postupně doplňovat a vždy na změnu upozorním právě zde, v aktualitách. Pokud něco nebude přesně fungovat, prosím o omluvu, zároveň přivítám upozornění na případné chyby, nefunkčnosti ...